Marsjańska misja Curiosity

5 sierpnia 2012

Awaria komputera, spowodowana najprawdopodobniej przez promieniowanie radioaktywne, doprowadziła do wstrzymania marsjańskiej misji łazika Curiosity - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Szukają państwo pomysłu na biznes? Mamy taki, tyle że daleko stąd. Wystarczy upolować bogatą w złoża asteroidę, wymyślić technologię wydobywania tych złóż i przesyłania ich na Ziemię. Można stać się potentatem w wydobyciu niklu, żelaza czy złota. Jest jedno "ale". Wyścig po te surowce już się zaczął. Żeby do niego dołączyć. trzeba mieć wielkie pieniądze. 

"Ciekawość" dotarła na Marsa. Łazik NASA Curiosity, 6 sierpnia wylądował na Czerwonej Planecie. Dzięki jego pracy mamy dowiedzieć się, czy na Marsie istniało kiedyś życie. Wiadomo już, że odnaleziono tam ślady substancji zawierających węgiel, które są podstawowym "budulcem" organizmów żywych.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik i że będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. NASA nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji. Według agencji byłby to jednak kolejny krok w kierunku ewentualnej misji załogowej na Marsa po roku 2030 r.

Naukowcy z NASA odebrali wysłane wcześniej na Marsa nagranie głosowe. Dzięki pracy łazika "Curiosity", udała się pierwsza próba transmisji ludzkiego głosu z innej planety.

Łazik "Curiosity" przejechał pierwszych kilka metrów po powierzchni Marsa - poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA, która wysłała ten pojazd z misją badawczą na Czerwoną Planetę.

Po serii udanych zdjęć czas na pierwszą podróż. W środę łazik Curiosity wybierze się na krótką przejażdżkę po czerwonej planecie. Jazda ma trwać pół godziny. NASA opublikowała zdjęcia z przygotowań do drogi.

Grupa holenderskich przedsiębiorców i naukowców zamierza skolonizować Marsa - donosi "Huffington Post". Do 2033 roku na Czerwonej Planecie zamieszkać miałoby ponad 20 osób. Powrót na Ziemię jest zbyt kosztowny, dlatego naukowcy zostaliby tam aż do śmierci.

Łazik "Curiosity", który w poniedziałek wylądował na Marsie przesłał piersze kolorowe zdjęcia swojego otoczenia. Wcześniej łazik zsyłał na Ziemię słabej jakości zdjęcia czarno-białe. Powstała z nich zapierająca dech w piersiach panorama krateru Gale'a.

Ważący prawie tonę łazik Curiosity, który wylądował w poniedziałek nad ranem czasu polskiego w marsjańskim kraterze Gale'a, przesłał kolejne zdjęcia jego otoczenia - poinformowała w środę agencja NASA.

Obrazy z Marsa, jakie prześle "Curiosity" nie będą nudne, znajdziemy tam wiele ciekawych rzeczy - przekonywał na antenie TVN24 fizyk Tomasz Rożek. Amerykański pojazd terenowy pomyślnie wylądował na Marsie w poniedziałek. Przez blisko dwa lata będzie tam prowadzić badania.

NASA udostępniła zdjęcie z lądowania łazika Curiosity na Marsie widziane z Kosmosu. Fotografię wykonała sonda Mars Reconnaissance Orbiter, przebywająca na orbicie Czerwonej Planety.

Curiosity już na Marsie. Wszystko poszło zgodnie z planem - o godzinie 7.32 rano polskiego czasu, na Czerwonej Planecie wylądował łazik NASA. Na ziemię zostały przesłane pierwsze zdjęcia. Misja Curiosity ma udzielić odpowiedzi na pytanie, czy na Marsie istniało życie. Transmisja z lądowania łazika w TVN24 i tvn24.pl.

Kiedy załoga Apollo 11 lądowała na Księżycu, cały świat wstrzymywał oddech. Podobnie może być dzisiaj, kiedy na Marsie lądować ma łazik Curiosity. Jeszcze nigdy odpowiedź na pytanie, czy na Czerwonej Planecie istniało życie, nie była bliżej. A zasługi ma w tym także jedna z polskich firm.