Manewry rosyjskiej armii

26 sierpnia 2016

"Agresywne manewry" Rosjan w pobliżu francuskiej fregaty

W weekend na Morzu Śródziemnym doszło do "agresywnych" manewrów dwóch rosyjskich samolotów wojskowych w pobliżu francuskiej fregaty Akwitania - informuje na stronie internetowej francuski tygodnik "Le Point". Miały one "zastraszyć Francję i jej prezydenta" - czytamy.

NATO i Rosja wymieniają informacje o ruchach wojsk

Przed zbliżającymi się dużymi manewrami NATO i Rosja porozumiały się w czwartek w Brukseli w sprawie wcześniejszej wymiany informacji w celu uniknięcia potencjalnego ryzyka związanego z tymi ćwiczeniami wojskowymi.

Kaukaz 2016 na Krymie. "Grupa wojsk, zdolna do odparcia prób przejęcia półwyspu"

Kluczowa faza strategicznych ćwiczeń Kaukaz 2016. Na krymskim poligonie Opuk rosyjscy żołnierze ćwiczą "odparcie ataku przeciwnika". Przebieg manewrów osobiście nadzoruje minister obrony Siergiej Szojgu, który przybył na zaanektowany ukraiński półwysep. Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow raportuje, że w czasie ćwiczeń lotnictwo "aktywnie wykorzystywało doświadczenie bojowe, zdobyte w czasie operacji wojskowej w Syrii".

"Rzeczywisty stan wojsk rosyjskich". Wywiad o kulisach ćwiczeń Kaukaz 2016

"Władze Rosji próbują demonstrować przed światem potencjał i gotowość bojową sił zbrojnych. Ćwiczenia Kaukaz 2016 pokazują jednak, jaki jest rzeczywisty stan wojsk rosyjskich" – ocenia wywiad ukraiński. Strategiczne ćwiczenia odbywają się w Południowym Okręgu Wojskowym. Bierze w nich udział 12,5 tys. żołnierzy.

Putin uruchomił pięść armii. Czym to grozi? Pięć punktów

Niezapowiedzianemu sprawdzianowi gotowości bojowej większości rosyjskich wojsk przyświecają cele zarówno taktyczne, jak i strategiczne. Polityczne, jak i czysto militarne. Powodów do straszenia wojną, zwłaszcza w NATO, nie ma. Z drugiej jednak strony Kreml już nie raz pokazał, że symulację działań wojennych łatwo zmienić w jak najbardziej realną operację wojskową.

Alarm na południowych rubieżach Rosji. Tysiące żołnierzy wyruszyło z baz

Manewry wojskowe z udziałem około ośmiu tysięcy żołnierzy i ponad trzech tysięcy pojazdów rozpoczęły się w położonych na południu Federacji Rosyjskiej Czeczenii i Dagestanie - poinformowało ministerstwo obrony w Moskwie. To część przygotowań do wielkich manewrów Kaukaz-2016, w ramach ogłoszonego w czwartek niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej trzech okręgów wojskowych Rosji.

W Rosji manewry, w MON odprawa. Były minister: my spotykaliśmy się bez medialnych komunikatów

"W sytuacjach kryzysowych spotykaliśmy się z dowódcami i szefami służb nawet codziennie" - napisał na Twitterze były szef MON Tomasz Siemoniak. Odniósł się w ten sposób do działań obecnego kierownictwa resortu w związku z testami gotowości bojowej w Rosji. Były szef BBN Stanisław Koziej napisał z kolei o "hallo z naradą w MON" i przekonywał, że takie spotkania to powinna być "rutynowa praca".

Nieplanowane testy gotowości bojowej w Rosji to nie nowość. Jak było dotychczas?

Niezapowiedziane kontrole gotowości bojowej wojsk zostały w Rosji przywrócone w 2013 r., kiedy ministrem obrony został Siergiej Szojgu, uznawany za bliskiego współpracownika prezydenta Władimira Putina. Agencja RIA Nowosti wyliczyła, że od tego czasu siły zbrojne Federacji Rosyjskiej były stawiane w stan gotowości bojowej kilkadziesiąt razy.