Katastrofa budowlana w Bangladeszu

3 maja 2013

Tłum ruszył po darmowe ubrania. Stratował kilkadziesiąt osób

Co najmniej 23 osoby zostały stratowane na śmierć podczas akcji rozdawania ubrań dla najuboższych. Do tragedii doszło w piątek w jednej z fabryk w mieście Mojmonszingh na północy Bangladeszu. Banglijska policja zastrzegła, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Szyją ubrania dla Zachodu. Związkowcy są bici, fabryki znów mogą runąć

Po dwóch latach od tragicznej katastrofy budowlanej, w której zginęło ponad 1100 osób, sytuacja pracowników w Bangladeszu poprawiła się nieznacznie albo wcale. Organizacja Human Rights Watch, która przeprowadziła wywiady z ponad 160 kobietami zatrudnionymi w fabrykach odzieżowych, w swoim raporcie przestrzega, że wkrótce może dojść do kolejnej takiej tragedii. W fabryce szyto ubrania dla zachodnich firm odzieżowych.

Metki polskiej firmy w gruzach fabryki w Bangladeszu

Na gruzach zawalonego budynku fabryk odzieżowych Rana Plaza w Bangladeszu odnaleziono metki polskiej marki odzieżowej Cropp, należącej do spółki LPP. W katastrofie, do której doszło miesiąc temu, zginęło ponad tysiąc pracowników szyjących ubrania znanych marek.

H&M i Zara chcą poprawić warunki pracy w Bangladeszu

Europejscy giganci branży odzieżowej: szwedzki H&M oraz Inditex, właściciel marki Zara, ogłosili, że zamierzają podpisać porozumienie w sprawie poprawy warunków bezpieczeństwa w przemyśle tekstylnym w Bangladeszu. To reakcja na tragiczną katastrofę w fabryce, która zabiła ponad tysiąc osób.

Pomachała ręką do ratowników. Przeżyła pod gruzami 17 dni

W ruinach zawalonej fabryki odzieży w Dhace służby ratunkowe znalazły żywą osobę - podała w piątek miejscowa prywatna stacja Somoy Television. Budynek zawalił się 17 dni temu i w ostatnich dniach wyciągano z ruin ciała ofiar, których liczba przekroczyła tysiąc.

Wyciągają kolejne ciała z gruzów fabryki

Do 540 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy w fabryce odzieży w Bangladeszu, która zawaliła się w ubiegłą środę - podało w sobotę wojsko po wydobyciu w nocy kolejnych ciał. W czwartek wieczorem liczbę ofiar szacowano na 511.

Już 397 ofiar w Bangladeszu, ale akcja ratunkowa to "bezprecedensowy sukces"

Do 397 wzrosła liczba zabitych w katastrofie budowlanej w Dhace w Bangladeszu. W środę zawaliła się tam fabryka odzieży. W poniedziałek z gruzów wydobyto kolejne ciała. Mimo że jest to największa katastrofa w historii kraju, minister ds. informacji Bangladeszu postanowił pogratulować służbom ratowniczym, stwierdzając, że akcja pomocy, jaką nieśli zaraz po katastrofie, to "sukces bez precedensu".