Irma uderzyła w Ameryce

7 września 2017

Kubański parlament uchwalił w czwartek przedłużenie od lutego do kwietnia swojej obecnej kadencji - podały media na Kubie. Opóźni to o dwa miesiące przekazanie władzy przez Raula Castro nowemu prezydentowi.

Prezydent USA nie wziął udziału w tym wydarzeniu, ale poparł je i określił jako "wspaniałe". Lecz nawet bez obecności Donalda Trumpa, dzięki zaangażowaniu pięciu byłych prezydentów USA i ich występowi na koncercie w Teksasie, udało się zebrać imponującą kwotę na pomoc ofiarom huraganów.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obciążył przedstawicieli władz Portoryko winą za opieszałą pomoc dla poszkodowanych przez huragan Maria mieszkańców wyspy. Stwierdził, że jego krytykowana za swe działania w tej sprawie administracja wykonuje "wspaniałą pracę".

Przebywający z wizytą na francuskich wyspach na Karaibach prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził we wtorek solidarność z ofiarami huraganu Irma. - Cała Francja jest po stronie tych, którzy stracili wszystko - podkreślił. We wtorek Macron odwiedził wyspę Saint-Martin, która została zdewastowana przez Irmę.

Polscy turyści uwięzieni przez huragan Irma wygrali walkę z żywiołem, jednak nadal muszą walczyć o możliwość powrotu do domu. Na Sint Maarten horrorem okazało się oczekiwanie na pomoc. - Powiedzieli, że mamy sobie radzić sami, włamywaliśmy się do samochodów - relacjonował turysta Tomasz Wierzchowski. - Nic straszniejszego w życiu nie przeżyłem - mówił z kolei turysta z Kuby Maciej Wasilewski. Materiał programu "Polska i Świat".

Wiatr ich smagał, deszcz siekł, ale oni się nie poddawali. Reporterzy amerykańskich telewizji relacjonowali przebieg kataklizmu z miejsc, gdzie wiało najsilniej, a woda zalewała ulice i domy. Huragan Irma w momencie uderzenia we Florydę zaliczany był do 4 kategorii. Potem osłabł i teraz jest huraganem drugiej klasy. Wiatr przekraczający w porywach prędkość nawet 200 kilometrów na godzinę spowodował śmierć już pięciu osób.

Polskie ambasady śledzą sytuację naszych rodaków, przebywających na wyspach dotkniętych huraganem Irma - zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Z kolei ambasada Polski w USA poinformowała o utworzeniu "doraźnego schroniska" dla Polaków, którzy znajdują się na Florydzie. Do półwyspu zbliża się huragan.

W rejonie Fort Lauderdale na Florydzie utworzyło się w sobotę wieczorem tornado. Zjawisko udało się zarejestrować telefonem komórkowym Amerykance, która obserwowała żywioł ze swojego balkonu. Meteorolodzy z National Weather Service zapowiadają, że także w niedzielę nad południową częścią Florydy mogą pojawić się tornada. Półwysep atakuje huragan Irma.

- Chciałabym, żebyśmy jak najszybciej mogli stąd wylecieć. Mieliśmy wracać w czwartek. Nie umiem powiedzieć, kiedy to się stanie - mówi w rozmowie z TVN24 Dorota Malawska, która wraz z mężem utknęła na Sint Maarten. Karaibską wyspę spustoszył huragan Irma. Para Polaków przyjechała tam spędzić miesiąc miodowy. (Materiał magazynu "Polska i Świat")

Eddie Murphy, Johnny Depp, Oprah Winfrey, czy Bruce Willis - to tylko niektóre z gwiazd mających swoje posiadłości oraz wyspy na Karaibach. Część z nich już liczy straty po przejściu huraganu Irma, część przygotowuje się na nadejście żywiołu. Jak choćby Richard Branson, który wraz z pracownikami schował się w piwnicy. W nadchodzących godzinach uważać musi również prezydent USA Donald Trump. Jego ośrodek Mar-a-Lago znajduje się bowiem na Florydzie, nad którą nadciąga Irma.

Flagowa jednostka Royal Navy zmieniła kurs i płynie w kierunku huraganu Irma, drugi duży brytyjski okręt jest już na miejscu i działa. Amerykanie wysyłają natomiast cały zespół z tysiącami marines i dziesiątkami śmigłowców, kolejne okręty ruszają z baz w USA. Do walki ze skutkami huraganu ruszyła mała armada.

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) nieprzerwanie monitoruje huragan Irma. Używa do tego między innymi wyspecjalizowanego samolotu Lockheed WP-3D Orion. Maszyna wyposażona jest w kilka radarów meteorologicznych, specjalne sondy, czujniki temperatury itp. Konstrukcja maszyny nie została specjalnie wzmocniona, więc załoga wiele ryzykuje wlatując w huragan, co widać na filmie udostępnionym przez NOAA.

Holenderscy żołnierze przybyli z pomocą na zniszczoną przez huragan Irma wyspę Saint-Martin. Na opublikowanych przez wojskowych zdjęciach widać, jak dostarczają poszkodowanej ludności pomoc, pomagają w odbudowie uszkodzonych domów oraz pilnują bezpieczeństwa.