Festiwal Filmowy w Cannes

16 maja 2013

Polska kinematografia w 2020 rok wchodziła z wielkimi sukcesami i olbrzymimi nadziejami. A potem z powodu pandemii zamknięto kina. Jak w roku wyzwań radziły sobie polskie filmy i festiwale filmowe? Jaka czeka je przyszłość? Komentarz Tomasza Kolankiewicza, filmoznawcy i historyka filmu, od września dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Parasite" Bonga Joon-ho najlepszym filmem Konkursu Głównego 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wielcy twórcy jak Jim Jarmusch, Quentin Tarantino, Xavier Dolan czy Terrence Malick do domu wrócą z pustymi rękoma.

"Parasite" południowokoreańskiego reżysera Bonga Joon-ho nagrodzony Złotą Palmą 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Za najlepszego aktora uznany został Antonio Banderas, a z nagrodą dla najlepszej aktorki z festiwalu wyjedzie Emily Beecham.

Barbara Rupik otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Cinéfondation w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes za swoją animację "Duszyczka".

Dwukrotna laureatka Oscara Cate Blanchett będzie przewodniczyć jury tegorocznej, 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes - ogłosili organizatorzy. Australijska aktorka to 12. kobieta na czele jury w historii festiwalu.

Złota Palma 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes powędrowała do szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda za prześmiewczy komediodramat "The Square". Pozostałe nagrody w dużej mierze trafiły do hollywoodzkich gwiazd: Nicole Kidman, Diane Kruger, Joaquina Phoenixa i Sofii Coppoli.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes jest jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Publiczność na Lazurowym Wybrzeżu ma możliwość najczęściej jako pierwsza zobaczyć filmy, które później ogląda cały świat. Ale nawet taka publiczność nie zawsze potrafi docenić największe dzieła. Filmom Lyncha, Malicka, Scorsese i Antonioniego widownia okazała dezaprobatę - i gremialnie je wybuczała.

- Jestem wielce zaskoczony tą nagrodą. Apetyt miałem przede wszystkim na pracę ze świetnymi konsultantami scenariuszowymi. Nagroda jest dla mnie prawdziwą niespodzianką – mówi w rozmowie z tvn24.pl reżyser i scenarzysta Kuba Czekaj. Twórca został laureatem 11. edycji Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz z Europy Wschodniej podczas 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się po raz 70. Z tej okazji we wtorkowy wieczór odbyła się specjalna ceremonia jubileuszowa. Uwagę na czerwonym dywanie przykuł jeden z jurorów tegorocznego Konkursu Głównego, aktor i muzyk Will Smith. Gdy z głośników rozległy się dźwięki jednego z jego największych hitów "Men In Black", Amerykanin zaczął tańczyć, pozując jednocześnie do zdjęć z pozostałymi jurorami. Najważniejsza impreza filmowa świata potrwa do 28 maja.

Dziś po raz 70. startuje jubileuszowy festiwal filmowy w Cannes i zarazem największe święto X Muzy na Starym Kontynencie. Patrząc na wielkie nazwiska tegorocznej imprezy- takie jak Michael Haneke, Roman Polański, Andriej Zwiagincew czy Michel Hazanavicius, pamiętajmy, że właśnie temu festiwalowi zawdzięczamy największych mistrzów kina. Począwszy od Buñuela i Felliniego poprzez Antonioniego, a nawet Amerykanina Scorsese, festiwal na Lazurowym Wybrzeżu daje początek wielkim karierom indywidualności kina.