Festiwal Filmowy w Cannes

16 maja 2013

Polska kinematografia w 2020 rok wchodziła z wielkimi sukcesami i olbrzymimi nadziejami. A potem z powodu pandemii zamknięto kina. Jak w roku wyzwań radziły sobie polskie filmy i festiwale filmowe? Jaka czeka je przyszłość? Komentarz Tomasza Kolankiewicza, filmoznawcy i historyka filmu, od września dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Parasite" Bonga Joon-ho najlepszym filmem Konkursu Głównego 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wielcy twórcy jak Jim Jarmusch, Quentin Tarantino, Xavier Dolan czy Terrence Malick do domu wrócą z pustymi rękoma.

"Parasite" południowokoreańskiego reżysera Bonga Joon-ho nagrodzony Złotą Palmą 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Za najlepszego aktora uznany został Antonio Banderas, a z nagrodą dla najlepszej aktorki z festiwalu wyjedzie Emily Beecham.

Barbara Rupik otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Cinéfondation w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes za swoją animację "Duszyczka".

Dwukrotna laureatka Oscara Cate Blanchett będzie przewodniczyć jury tegorocznej, 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes - ogłosili organizatorzy. Australijska aktorka to 12. kobieta na czele jury w historii festiwalu.