Unia Europejska objęła sankcjami dwie osoby w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformowała Rada Unii Europejskiej. Restrykcje to zakaz podróżowania do UE i zamrożenie aktywów, a także odcięcie od finansowania przez podmioty z "27".
Kontrowersyjna turecko-libijska umowa dająca Ankarze dostęp do spornej strefy ekonomicznej na Morzu Śródziemnym była w poniedziałek tematem dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Jak przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, na ten moment nie są brane pod uwagę ewentualne sankcje.
Turcja może zwolnić wszystkich więźniów z dżihadystycznej organizacji nazywającej się Państwem Islamskim (IS) i wysłać ich do Europy - zagroził we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jest to reakcja na gotowość Unii Europejskiej do nałożenia sankcji za tureckie wiercenia wokół Cypru.
Unijni ministrowie spraw zagranicznych przyjęli w poniedziałek ramy prawne umożliwiające wprowadzenie sankcji w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru.
W związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru, unijni ministrowie spraw zagranicznych zdecydowali w poniedziałek, że "28" przygotuje sankcje. Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini zapowiedziała szybkie przedstawienie propozycji prawnej w tej sprawie. Ankara potępiła i odrzuciła stanowisko Wspólnoty.
Naruszeniem przez Ankarę suwerenności wyspy i "poważną eskalacją" nazwały władze Cypru wysłanie przez Turcję statku wiertniczego na obszar, gdzie Nikozja wydała pozwolenia na odwierty w celu poszukiwania węglowodorów firmom włoskim i francuskim.