Atak na tankowce w Zatoce Omańskiej

18 czerwca 2019
Japoński tankowiec Kokuka Courageous, a także druga tego rodzaju jednostka - norweski Front Altair, zostały zaatakowane 13 czerwca w Zatoce Omańskiej, w rejonie strategicznej Cieśniny OrmuzPAP/EPA

13 czerwca 2019 roku dwa tankowce były celem ataku u wybrzeży Iranu w Zatoce Omańskiej. Amerykanie o jego przeprowadzenie oskarżają Iran, czemu Teheran zaprzecza.

Cieśnina OrmuzPAP

W jednym przypadku na pokładzie doszło do eksplozji i pożaru, w drugim również do eksplozji, co zmusiło załogi do porzucenia jednostek i pozostawienia ich dryfujących na wodach między arabskimi państwami Zatoki Perskiej a Iranem.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że "ocena rządu Stanów Zjednoczonych jest taka, iż Islamska Republika Iranu jest odpowiedzialna za ataki, które miały miejsce w Zatoce Omańskiej". Z opinią tą zgodziły się Wielka Brytania i Arabia Saudyjska. Atak potępiły Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Egipt. Iran odrzucił oskarżenia USA.

Uszkodzony w ataku rakietowym tankowiec na wodach Iranu

Tankowiec Sabiti, zaatakowany zdaniem władz w Teheranie pociskami rakietowymi na Morzu Czerwonym, wpłynął na wody terytorialne Iranu - podała w poniedziałek agencja IRNA, powołując się na armatora statku, Państwową Irańską Spółkę Tankowcową.

Rijad dołącza do amerykańskiej misji

Saudyjska agencja prasowa SPA przekazała, że po ataku na dwie instalacje naftowe Arabia Saudyjska przyłączyła się do kierowanej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej misji ochrony żeglugi na Bliskim Wschodzie. W misji uczestniczą już Australia, Bahrajn i Wielka Brytania.

Teheran uwolnił część załogi brytyjskiego tankowca

Siedmiu członków 23-osobowej załogi przetrzymywanego przez Teheran brytyjskiego tankowca Stena Impero zostało wypuszczonych - poinformował w czwartek właściciel jednostki. Jak dodał, wszyscy uwolnieni opuścili już Iran.

Teheran wysyła swój najlepszy niszczyciel do Zatoki Adeńskiej

Irańska marynarka wysłała swój najbardziej zaawansowany technicznie niszczyciel do Zatoki Adeńskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa irańskim statkom handlowym - podała państwowa stacja Islamskiej Republiki, Press TV. Jednostce ma towarzyszyć kilka okrętów pomocniczych.

Irański tankowiec "nie płynie do Grecji"

Irański tankowiec Adrian Darya-1, który płynie przez Morze Śródziemne, nie zmierza do Grecji - oświadczył grecki premier Kyriakos Micotakis. Wcześniej pojawiały się informacje, że jednostka płynie do greckiego portu w Kalamacie.

Niemcy sceptycznie o w misji w cieśninie Ormuz. "Istnieje ryzyko wciągnięcia w konflikt"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest przeciwna udziałowi swojego kraju w misji wojskowej pod wodzą USA w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu - poinformowała w poniedziałek zastępczyni rzecznika rządu. Podobnego zdania jest koordynator rządu RFN ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer. - Istnieje duże ryzyko, że zostalibyśmy wciągnięci w konflikt - powiedział.

"Szybka odpowiedź jest konieczna: żeby odstraszyć"

Rozważając ewentualną możliwość udziału niemieckiej marynarki wojennej w misji w Cieśninie Ormuz, niemieckie media chętnie opowiadają się za takim rozwiązaniem. Okręty Bundesmarine miałyby ochronić tankowce przed atakami Iranu - zwracają uwagę. "Szybka odpowiedź jest zatem konieczna: żeby odstraszyć" - uważa berliński "Tagesspiegel". Z kolei zdaniem dziennika "Handelsblatt" to kwestia sojuszniczej wiarygodności.

Tankowiec poza kontrolą załogi. Szef brytyjskiej dyplomacji grozi konsekwencjami

Właściciel tankowca przejętego przez Gwardię Rewolucyjną Iranu potwierdził w nocy z piątku na sobotę, że jednostka nie znajduje się pod kontrolą załogi, z którą armator "nie ma żadnego kontaktu". Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zagroził Iranowi "poważnymi konsekwencjami". Półoficjalna irańska agencja Fars, cytując władze Iranu, podała w sobotę, że tankowiec przed przejęciem zderzył się z łodzią rybacką.

Irańczycy: przejęliśmy brytyjski tankowiec

Brytyjski tankowiec Stena Impero został przejęty w cieśninie Ormuz w przez irańskich Strażników Rewolucji - przekazała agencja Reutera, powołując się na państwowe irańskie media.