Epidemia nie doprowadziła do upadku "jednego z najstarszych kin na świecie". Po 111 dniach znów jest otwarte

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa//ec
Źródło:
TVN24 Szczecin
Kino Pionier jest znów otwartetvn24
wideo 2/4
tvn24Kino Pionier jest znów otwarte

- Bilety sprzedały się w kilkanaście minut – cieszą się właściciele szczecińskiego kina Pionier. Jak twierdzą, jednego z najstarszych wciąż działających na świecie. Pionier znów ugościł kinomaniaków. Kino przetrwało pandemiczne restrykcje tylko dzięki swoim fanom, którzy wpłacili pieniądze, by uchronić Pioniera przed zamknięciem.

Pierwszy seans po 111 dniach zamknięcia znów odbył się w kinie Pionier w Szczecinie. W piątek wieczorem widzowie obejrzeli "Palm Springs", komedię amerykańskiego reżysera Maxa Barbakowa z 2020 roku.

Kino posiada działający zabytkowy kinematograftvn24

Kolejna szansa Pioniera

Jednak jak podkreślają właściciele, repertuar jest w tym momencie mniej ważny niż sam akt otwarcia. - Przez maseczkę nie widać moich emocji, ale jestem naprawdę szczęśliwy, że ruszamy. Bilety na premierowy seans wyszły w ciągu kilkunastu minut – radości nie kryje Jerzy Miśkiewicz, współwłaściciel kina. Na nowości i hity czas przyjdzie wkrótce, bo wiele premier zostało wstrzymanych na czas pandemii i teraz będzie można je pokazać.

21 września ubiegłego roku kierownictwo Pioniera ogłosiło, że zmuszone jest zawiesić działalność. Winnych łatwo było wskazać - epidemia i związane z nią restrykcje.

- Nie mamy szans na utrzymanie się. Takie są realia – mówił wówczas Miśkiewicz. Aby miejsce mogło się utrzymać, potrzebuje dziennie sprzedać przynajmniej 130 biletów, a we wrześniu sprzedawało ich po około 30.

Szczecińskie Cinema Paradiso

Pionier, jak przekonuje Miśkiewicz, jest najstarszym nieprzerwanie działającym kinem na całym globie. Na ścianie w widocznym miejscu wisi potwierdzający to certyfikat rekordów Guinnessa przyznany w 2005 roku.

Miłość do kinematografii nie pozwoliła zamknąć tego miejsca przez dwie wojny światowe, czasy komuny czy wejście na rynek sieci kin multipleksowych. Jednak największy kryzys przyszedł przez COVID-19.

Jak przyznaje Miśkiewicz, w pewnym momencie było tak źle, że pojawiły się myśli o całkowitym zamknięciu kina. Jednak fani Pioniera na to nie pozwolili – zorganizowali zbiórkę funduszy na portalu crowdfundingowym i zebrali prawie 60 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom właściciele mogli przetrwać przymusowe zamknięcie.

Więcej o historii kina i o tym, czy rzeczywiście jest najstarszym kinem na świecie, możesz przeczytać na naszym portalu.

Autor:eŁKa//ec

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: tvn24