- Jesteśmy lekceważeni i to nie po raz pierwszy - oceniają poniedziałkowy incydent w Pałacu Prezydenckim przedstawiciele kościoła prawosławnego. Duchowni skarżą się, że w Polsce nie szanuje się ich wyznania.
Zaistniała w Pałacu Prezydenckim sytuacja była także przejawem lekceważenia wobec dostojnego gościa – prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki fragment komunikatu prawosławnej djecezji
-W takiej sytuacji prawosławni hierarchowie – na znak protestu wobec powtarzających się przejawów braku szacunku w stosunku do Kościoła prawosławnego – opuścili spotkanie, na którym ich obecność okazała się z punktu widzenia gospodarzy nieistotna – napisano w komunikacie.
Duchowni dodają, że „lekceważenie Kościoła prawosławnego oraz prawosławnej społeczności ukraińskiej przez kancelarię prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej miało miejsce nie po raz pierwszy”. W komunikacie podkreślono, że w społeczności ukraińskiej w Polsce prawosławni stanowią „znaczący odsetek”. -Kancelaria prezydenta RP zdaje się nie do końca uwzględniać ten fakt – głosi komunikat.
Prawosławni hierarchowie na znak protestu wobec powtarzających się przejawów braku szacunku w stosunku do Kościoła prawosławnego opuścili spotkanie, na którym ich obecność okazała się z punktu widzenia gospodarzy nieistotna fragment komunikatu prawosławnej diecezji
Kancelaria tłumaczy się i przeprasza
W poniedziałek wieczorem Kancelaria Prezydenta RP wydała oświadczenie, w którym wyraziła "głęboki żal z powodu zaistniałej sytuacji".
-Niewymienienie z imienia i funkcji dostojników Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, podczas powitania gości, nie było zamierzone - głosi oświadczenie Kancelarii.
Kancelaria tłumaczy, że osoba, która witała gości nie posiadała przed spotkaniem pełnych informacji o nich.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga wystosowała listy do metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy, arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla oraz biskupa siemiatyckiego Jerzego, "zawierające wyjaśnienie sprawy oraz podkreślające wyjątkowy wymiar stosunków łączących Rzeczypospolitą Polską z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym".
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl