Prymas Polski, metropolita gnieźnieński arcybiskup Wojciech Polak w homilii podczas mszy świętej na Jasnej Górze powiedział, że nadszedł czas, by powiedzieć: dość bratobójczej walki, dość nastawania jeden przeciw drugiemu. Po mszy świętej w środę w Kaplicy Cudownego Obrazu odbył się Apel Jasnogórski. Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo modlił się między innymi w intencji kardynała Stanisława Dziwisza, a także o "uzdrowienie serc i sumień ludzi mediów".
Reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" dzisiaj o godz. 22.40 w TVN.
Marcin Gutowski, dziennikarz "Czarno na białym" TVN24 pokazał w swoim reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" nieznane oblicze duchownego. Jawi się w nim on jako potężny hierarcha, szara eminencja, która potrafi zadbać o - specyficznie rozumiany - interes Kościoła. Także wtedy, gdy chodzi o sprawy dotyczące ofiar pedofilii. W reportażu wskazano także na powiązania Dziwisza z byłym amerykańskim kardynałem Theodore'em McCarrickiem, który dopuszczał się pedofilii. We wtorek światło dzienne ujrzał watykański raport o wiedzy Stolicy Apostolskiej na temat amerykańskiego duchownego.
CZYTAJ WIĘCEJ: OŚWIADCZENIE KARDYNAŁA DZIWISZA >>>
"Oddalamy się od siebie, stajemy z zaciśniętą pięścią naprzeciw siebie"
W środę na Jasnej Górze odbyła się msza święta, w której uczestniczył między innymi prymas Polski.
- Czy dziś nie nadszedł moment, by powiedzieć: dość bratobójczej walki? Dość nastawania jeden przeciw drugiemu, wrogości i wzajemnych uprzedzeń? My jako chrześcijanie i Kościół musimy być pierwszymi, którzy będą o to zabiegać – podkreślił w homilii prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak podczas wieczornej mszy świętej w jasnogórskim sanktuarium w pierwszym dniu zorganizowanych tam "Rekolekcji dla wszystkich" online.
Nawiązując do środowej Ewangelii, wezwał ludzi wierzących do odpowiedzialności za "nieobecnych braci i siostry". - Jakże wiele jest dzisiaj powodów nieobecności, jakże wiele w tych trudnych dniach motywów, by nie tylko nie iść razem, ale najlepiej każda i każdy w swoją stronę. Jasno widzimy, że często kończy się to nie tylko obok drugiego, ale przeciw drugiemu: w domu, w szkole, na ulicy. Oddalamy się od siebie, stajemy z zaciśniętą pięścią naprzeciw siebie - mówił arcybiskup Polak, podkreślając, że uczeń Chrystusa nie nienawidzi, ale kocha.
Powołując się na słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas jego pierwszej papieskiej pielgrzymki do ojczyzny, zawierzył Maryi "wszystkie trudne sprawy, które nie mogą być rozwiązane na drodze nienawiści, wojny czy samozniszczenia, ale tylko na drodze pokoju". Ocenił, że potrzebni są ludzie, którzy umieją kochać i zwyciężać przez miłość. - Czy tego nie potrzebuje dzisiaj nasza ojczyzna, nasz Kościół, szeroko rozumiana polityka, życie społeczne, my wszyscy? Ludzi, którzy potrafią kochać niezależnie od tego, kim jest drugi? – rozważał.
"Wbrew nurtom ateistyczno-liberalnym potwierdzamy, że miłość ojczyzny jest powołaniem i misją"
Po mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu odbył się Apel Jasnogórski. Rozważania apelowe prowadził metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. - Wbrew nurtom ateistyczno-liberalnym przed obliczem Twoim i Twojego Syna potwierdzamy od pokoleń, że miłość ojczyzny nie jest nacjonalistycznym zaślepieniem, lecz powołaniem i misją, odróżniającą nas wobec wartości innych narodów - powiedział.
- Uproś nam przywódców pełnych mądrości, by nie ustawali w zmaganiu o godność każdego bez wyjątku człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Przymnóż mądrości naszej młodzieży, począwszy od uniwersytetów i szkół wyższych, po średnie i podstawowe wykształcenie, żeby wszyscy chcieli uwierzyć, że wyrazem odpowiedzialności za przyszłość Polski jest także protest przeciwko złu i zakłamaniu - modlił się arcybiskup Depo.
- Wyproś nam też znalezienie nie tylko szczepionki przeciw pandemii koronawirusa, ale też odkrycia takiej kardiologii, która pozwoli z pomocą Ducha Świętego uzdrowić serca i sumienia ludzi mediów wszelkiego formatu, którzy w polskim krajobrazie sumień zaśmiecają nas półprawdami i zastępczymi manipulacjami, które sami określają praniem mózgu - powiedział arcybiskup Depo.
Wspominając świętego Jana Pawła II, metropolita częstochowski podkreślił, że zasłużył on na pokolenia na imię ojca odzyskanej przez Polskę niepodległości. - Prosi o prawdę w naszej historii, historii Kościoła, prawdę teraźniejszości i odwagę ku przyszłości - zaznaczył.
Wezwał też do obrony krzyża. - Brońcie go, niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości - kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, gdzie są nasze korzenie - pokreślił arcybiskup. Modlił się też w intencji kardynała Stanisława Dziwisza: - Modlimy się o zwycięstwo prawdy wobec wulgaryzacji języka polskiego, niszczenia, fałszowania polskiej historii, niszczenia autorytetów poprzez chaos lansowanych kłamstw - dodał.
Źródło: PAP