Już po raz trzeci w Warszawie spotkają się polonijni nauczyciele z całego świata, by wziąć udział w spotkaniach z Historią Najnowszą. Wykłady od 2006 roku organizuje Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. W tegorocznej edycji udział potwierdziło 44 pedagogów m.in. z Argentyny, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Słowacji, Węgier, Grecji czy Rosji.
Tematy tegorocznych wykładów to stalinowski aparat represji, kryzysy w PRL, powstanie warszawskie, powojenna historia Kościoła i upadek systemu komunistycznego w Polsce w końcu lat 80. W trakcie zajęć warsztatowych kursanci poznają metody atrakcyjnego nauczania historii – przy pomocy wystaw oraz gier edukacyjnych, które powstają w IPN, a także za pośrednictwem filmów. Spotkają się z twórcami dokumentu "Polskie orlęta na pakistańskim niebie" – o zdemobilizowanych z RAF-u polskich pilotach, którzy po II wojnie światowej współtworzyli lotnictwo wojskowe Pakistanu.
Spotkania ze świadkami historii
To jednak nie jedyne atrakcje jakie czekają na nauczycieli z całego świata. Podczas objazdu naukowego uczestnicy zwiedzą w Katowicach izbę pamięci w kopalni "Wujek", Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. W planach są także spotkania ze świadkami historii Stanisławem Płatkiem, Kazimierzem Świtoniem, a także z Jackiem Fedorowiczem.
W Warszawie kursanci zobaczą Powązki wojskowe i udadzą się szlakiem historii warszawskich Żydów.
W ciągu trzech lat Biuro Edukacji Publicznej IPN przeszkoliło blisko 250 polskich i polonijnych nauczycieli z wielu krajów świata. Za ich pośrednictwem edukatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej dotarli do blisko 3.500 uczniów najróżniejszych polskich szkół za granicą.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: IPN