Wyrażamy solidarność z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim i modlimy się za tych, którzy stają się pierwszymi ofiarami ideologii LGBT+, aby mogli osobiście doświadczyć miłości Chrystusa - napisali biskupi w komunikacie wydanym po obradach Rady Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski.
Obrady Rady Biskupów Diecezjalnych KEP na Jasnej Górze zakończyły się we wtorek.
Poparcie dla abp. Jędraszewskiego
Biskupi w komunikacie wyrazili wdzięczność za "płynące z różnych stron świata" wyrazy poparcia "dla zdecydowanej postawy abp. Marka Jędraszewskiego, zaatakowanego za krytykę ideologii LGBT+". Napisali, że sami też "wyrażają swoją solidarność z krakowskim metropolitą".
"Modlimy się także za tych, którzy stają się pierwszymi ofiarami tej ideologii, aby mogli osobiście doświadczyć miłości Chrystusa" - czytamy w komunikacie.
W kontekście ataków na obiekty sakralne biskupi skierują do wiernych odrębny dokument "Stanowisko biskupów diecezjalnych w sprawie aktów przemocy motywowanych nienawiścią wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych". Ponadto poinformowali, że będzie opracowany dokument ukazujący nauczanie Kościoła w sprawie LGBT+.
"Wszystkim powinno zależeć na dobru dzieci, młodego pokolenia"
Rada Biskupów Diecezjalnych napisała w komunikacie, że "wychowanie dzieci i młodzieży jest przede wszystkim prawem i obowiązkiem rodziców lub opiekunów prawnych".
Biskupi stwierdzili, że konstytucja gwarantuje rodzicom i opiekunom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. "Zajęcia dodatkowe mogą natomiast zgłaszać kompetentne podmioty kierujące się chrześcijańską i katolicką antropologią" - oświadczyli biskupi. Przypomnieli rodzicom, że mogą oni składać specjalne oświadczenia w przedszkolach oraz innych placówkach wychowawczych. "Wszystkim powinno zależeć na dobru dzieci, młodego pokolenia, które ma prawo dorastać i dojrzewać w środowisku będącym przykładem pokoju, wolnym od przemocy i agresji".
Stanowisko w sprawie stosunków polsko-ukraińskich
Biskupi w komunikacie poinformowali, że gościem specjalnym posiedzenia był abp. Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim podpisał stanowisko "W miłości i w prawdzie" na temat woli kontynuowania dialogu i głębszego pojednania. Biskupi wyrazili też nadzieję na ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego.
Autor: ads / Źródło: PAP