Gdzie popłynie rosyjski gaz? Moskwa chce stworzyć "gazową unię"

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Rosja prowadzi rozmowy w sprawie utworzenia "unii gazowej" z Kazachstanem i Uzbekistanem. Chodzi o wsparcie dostawy między tymi trzema krajami oraz o dostawy surowców do innych odbiorców - w tym do Chin - podał Reuters, powołując się na wysokich rosyjskich urzędników.

Jak poinformowała Agencja Reutera, rosyjski wicepremier Aleksander Nowak wspomniał o przesyłaniu gazu do Chin, choć nie podał szczegółów planu.

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że szczegóły umowy nie zostały jeszcze omówione, a kluczowym elementem planu jest koordynacja planów dostaw. Przywołał przykład północnego Kazachstanu, gdzie importowany jest gaz z Rosji i gdzie Astana rozważa budowę gazociągu, który zaopatrywałby region w kazachski gaz.

Rosja chce stworzyć "unię gazową"

Pieskow dodał, że Rosja zwiększa produkcję w pobliskiej wschodniej Syberii i zasugerował, że Kazachstan mógłby uniknąć wydawania "dziesiątek miliardów dolarów" na rurociągi, gdyby zdecydował się na import z Rosji - opisał Reuters.

Dodał, że rzecznik prezydenta Kazachstanu Kassyma-Żomarta Tokajewa poinformował, iż prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował taki pomysł na spotkaniu z Tokajewem w poniedziałek. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Rosja jest głównym eksporterem gazu ziemnego. Z kolei Uzbekistan i Kazachstan produkują mniej więcej tyle, ile zużywają. Oba kraje są połączone gazociągiem z Rosją, a osobny gazociąg przecina oba kraje w drodze do Chin - podała agencja.

Wskazała, że oba rurociągi tłoczą głównie gaz z Turkmenistanu, podczas gdy Kazachstan i Uzbekistan nigdy nie zgłosiły dalszego przesyłu tranzytowego rosyjskiego gazu do Chin czy innych krajów.

Rosja, dotknięta zachodnimi sankcjami za inwazję na Ukrainę i awarię gazociągu Nord Stream, chce zwiększyć sprzedaż swojej energii i towarów w Azji - podkreślił Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości