Wyciek z Nord Stream 2. "Nie został nigdy oddany do użytku, a i tak zaliczył awarię"

Aktualizacja:
Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters, PAP
Buzek: zrobiliśmy fatalny błąd uzależniając się energetycznie z Rosji
Buzek: zrobiliśmy fatalny błąd uzależniając się energetycznie z RosjiTVN24
wideo 2/5
TVN24Buzek: zrobiliśmy fatalny błąd uzależniając się energetycznie z Rosji

Duńska agencja energetyczna poinformowała, że doszło do wycieku z gazociągu Nord Stream 2. Władze poprosiły statki o omijanie wyspy Bornholm w promieniu 5 mil morskich. Wcześniej pojawiły się informacje o gwałtownym spadku ciśnienia.

"W dniu dzisiejszym doszło do wycieku z rurociągu Nord Stream 2 w rejonie Danii" - podała w oświadczeniu duńska agencja energetyczna. Tamtejsza administracja morska wydała ostrzeżenie dla statków. "Żegluga jest zabroniona na obszarze o promieniu pięciu mil morskich (prawie 10 km) od miejsca wycieku gazu" - podano w komunikacie.

Według duńskiej agencji energetycznej poza strefą zakazu nie ma żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z rozszczelnieniem gazociągu.

Spadek ciśnienia w Nord Stream 2

Wcześniej pojawiły się informacje, że ciśnienie w rurociągu spadło w nocy z niedzieli na poniedziałek ze 105 do 7 barów. Rzecznik operatora nieczynnego gazociągu wskazywał - jeszcze przed informacjami duńskich władz - że mogło to być spowodowane wyciekiem.

Niemiecki rząd informował, że jest w kontakcie z władzami Danii i współpracuje z lokalnymi organami ścigania, aby dowiedzieć się, co spowodowało nagły spadek ciśnienia w rurociągu.

Operator przekazał, że o incydencie zostały powiadomione służby przybrzeżne Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii i Rosji.

Informacje o awarii Nord Stream 2 skomentował na Twitterze dr Szymon Kardaś, główny specjalista w zespole rosyjskim Ośrodka Studiów Wschodnich. "Ciekawe. #NordStream2 nie został nigdy oddany do użytku (nie liczymy przesyłu testowego), a i tak zaliczył awarię" - napisał Kardaś.

Nord Stream 2

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że należący do Rosji rurociąg, który miał podwoić ilość gazu płynącego z Petersburga do Niemiec, został ukończony i wypełniony 300 mln m3 gazu.

Europa oparła się wezwaniom ze strony Rosji, by wydać zezwolenie na działanie gazociągu. Niemiecki rząd wstrzymał w lutym br. proces zatwierdzania Nord Stream 2.

Dostawy gazu przez inny bałtycki rurociąg łączący Rosję z Niemcami, Nord Stream 1, zostały zawieszone przez koncern Gazprom. Powodem mają być problemy techniczne, które - według Moskwy - nie mogą być usunięte z powodu sankcji.

PAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Pozostałe wiadomości