Co z dostawami gazu do Polski przez Baltic Pipe? Jest oświadczenie PGNiG

Źródło:
TVN24 Biznes
"Firma Equinor ma zawsze pierwszeństwo w przesyle"
"Firma Equinor ma zawsze pierwszeństwo w przesyle"TVN24
wideo 2/6
"Firma Equinor ma zawsze pierwszeństwo w przesyle"TVN24

"PGNiG nie musi konkurować z innymi firmami o przepustowość gazociągu Europipe II, do którego wpięty jest Baltic Pipe" - poinformowała TVN24 Biznes spółka. Jak wyjaśniła, przepustowość gazociągów determinowana jest przez przepustowość punktów wyjścia (końcówek), a nie samych rurociągów. Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG, mówił w TVN24, że jeżeli się zawiera kontrakt z firmą Equinor, to w takiej umowie są oba niezbędne elementy: gaz i zdolność przesyłowa.

Gazociąg Baltic Pipe, tworzący nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich ma ruszyć 1 października. Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 roku.

Uroczyste otwarcie gazociągu nastąpi we wtorek 27 września.

Baltic Pipe to jeden z flagowych projektów rządu, który miał Polsce zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że wypełnienie gazociągu da Polsce pełną niezależność od gazu z Rosji.

Przepustowość Europipe II

System Baltic Pipe rozpoczyna się na Morzu Północnym tzw. wpinką - połączeniem z biegnącym z Norwegii do Europy Zachodniej gazociągiem Europipe II. W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się informacje, że w gazociągu Europipe II, do którego Baltic Pipe zostanie wpięty, może zabraknąć przepustowości. Portal money.pl napisał, że w tej chwili w Europipe II nie ma miejsca na dodatkowy gaz, bo cała przepustowość gazociągu jest zajęta. 

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy do spółki PGNiG, która na razie będzie jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie.

Spółka napisała w odpowiedzi, że "informacje o braku możliwości przesyłowych Baltic Pipe jako wynik stopnia rezerwacji Europipe II nie mają uzasadnienia w rzeczywistości".

"PGNiG nie musi konkurować z innymi firmami o przepustowość gazociągu Europipe II, do którego wpięty jest Baltic Pipe. Przepustowość gazociągów determinowana jest przez przepustowość punktów wyjścia (końcówek), a nie samych rurociągów. Im więcej punktów wyjścia, tym więcej gazu można zatłoczyć do gazociągu" - wytłumaczyła spółka.

Dodano, że uruchomienie Baltic Pipe zwiększy przepustowość Europipe II. "Potwierdzeniem tego jest fakt, że w systemie Gassled, którego częścią jest Europipe II, nie rezerwuje się gazociągów, ale właśnie punkty wyjścia. PGNiG ma zarezerwowaną stosowną przepustowość punktu Nybro, który jest początkiem Baltic Pipe i w związku z tym dysponuje wystarczającymi mocami w gazociągu Europipe II, aby skierować do Baltic Pipe cały wolumen gazu, jaki spółka zamierza sprowadzić do Polski" - napisano.

Baltic PipePAP - Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Przepustowość i elastyczność

Spółka PGNIG powołała się również na oświadczenie operatora systemu Gassled (spółka Gassco), do którego należy gazociąg Europipe II:

"System transportu gazu obsługiwany przez Gassco jest wysoce zintegrowany i elastyczny z punktami wyjścia w różnych miejscach Europy kontynentalnej i Wielkiej Brytanii. Gassco jest operatorem systemu rurociągów, podczas gdy to producenci gazu decydują, na który rynek dostarczany jest gaz. Baltic Pipe jest odgałęzieniem rurociągu Europipe II. Odgałęzienie dodaje do sieci zarówno przepustowość, jak i elastyczność" - czytamy w przywoływanym przez PGNiG oświadczeniu.

Gassco wyjaśniło, że producenci gazu mogą codziennie korzystać z tej elastyczności, a zatem gaz może być dostarczany zarówno na rynek polski, jak i niemiecki.

"Stąd też istnieje duża elastyczność dla producentów gazu w wykorzystaniu przepustowości dostępnej w Baltic Pipe. Dodajmy również, że cały czas staramy się optymalizować wykorzystanie systemu transportu gazu. Prace nad optymalizacją eksportu gazu są procesem ciągłym, a biorąc pod uwagę obecną sytuację, naszym najważniejszym zadaniem jest bezpieczny i niezawodny transport gazu".

Próbowaliśmy skontaktować się ze spółką Gassco. Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na zadane pytania.

"Firma Equinor ma zawsze pierwszeństwo w przesyle"

O sprawę był też pytany w niedzielę w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

- Podpisano kontrakt z firmą Equinor, (...) która ma zawsze pierwszeństwo w przesyle każdym gazociągiem, dlatego że to jest firma w kilkudziesięciu procentach (67 procent - red.) posiadana przez państwo norweskie. Właścicielem systemu przesyłowego na Morzu Norweskim z kolei jest państwowa spółka Gassco. W związku z tym, jeżeli się zawiera kontrakt z firmą Equinor, to zawsze w takim kontrakcie są oba niezbędne elementy, o których chcę powiedzieć: commodity - w tym wypadku gaz, czyli towar, i capacity, czyli zdolność przesyłowa. Więc jeżeli jest zawarty kontrakt z Equinorem, to on gwarantuje, moim zdaniem, nie znam treści kontraktu, ale zawsze tak było, że gwarantował również capacity, czyli zdolność przesyłową - stwierdził.

Dodał, że nie ma znaczenia, czy umowa dotyczy Europipe 1 czy Europipe 2, czy też innych gazociągów. - To nie wynika z prawa, ale z uzusu. Firma Equinor ma zawsze pierwszeństwo w przesyle - podkreślił.

Autorka/Autor:jr/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Energinet

Pozostałe wiadomości

Wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) ma wpłynąć do Sejmu do końca marca - przekazał Janusz Cichoń, który jest przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych.

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) jest gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro (w przeliczeniu 27 miliardów złotych) z Funduszu Odbudowy - podała agencja Bloomberg. Ma to nastąpić w przyszłym tygodniu.

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Źródło:
PAP

Brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin - przekonywali w Sejmie producenci. Emil Świerczyński, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przekazał, że przygotowywane są zmiany w programie Czyste Powietrze.

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

Źródło:
PAP

Nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III wejdą do obiegu 5 czerwca - podał Bank Anglii. Mają być używane razem z tymi, na których jest podobizna zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II.

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP

Mimo upałów i pożarów Grecja w 2023 roku odnotowała rekordową liczbę 32,7 miliona turystów zagranicznych - wynika z danych opublikowanych przez bank centralny tego kraju.

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Źródło:
PAP

Podkomisja parlamentu Korei Południowej zatwierdziła projekt noweli zwiększający kapitał koreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbanku). Ta zmiana jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport uzbrojenia do Polski.

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Źródło:
PAP

Władze Ukrainy powiadomiły, że planują uruchomić nowy szlak eksportowy na Dunaju, niezbędny wobec zablokowania granicy lądowej z Unią Europejską przez polskich rolników. Kijów chce zwiększyć sprzedaż na rynki zagraniczne do poziomu sprzed wojny - poinformowała agencja Bloomberga.

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Źródło:
PAP

W styczniu 2024 roku podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o dwa punkty procentowe (200 punktów bazowych), poparła go jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - przekazał Narodowy Bank Polski. Pozostali członkowie Rady byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Odmrażanie cen energii powinno być stopniowe, najłagodniejszym poziomem wyjścia z zamrożenia byłby wzrost rachunku dla gospodarstw domowych w drugiej połowie roku o 15 procent - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Od połowy roku możliwe wyższe rachunki za prąd. "Trzy warianty leżą na stole"

Od połowy roku możliwe wyższe rachunki za prąd. "Trzy warianty leżą na stole"

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą, choć wcześniej spodziewano się, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Wzrost kursu złotego obniżył wynik finansowy na koniec 2023 roku o około 31 miliardów złotych - poinformował NBP w środowym komunikacie. Według banku centralnego o możliwości wystąpienia straty było powszechnie wiadomo "począwszy od września".

NBP o "co najmniej zaskakującym" działaniu rządu

NBP o "co najmniej zaskakującym" działaniu rządu

Źródło:
tvn24.pl

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w środę kolejny raz rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. - Nie ukrywam, że rozmowy są trudne, nawet bardzo trudne - przekazał polski minister w rozmowie z TVN24. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak poinformował, że "jest zgoda na licencjonowanie produktów, jesteśmy ciągle w fazie ustalania, których produktów". - Zobowiązuję się, że będziemy naciskać na to, żeby te rozmowy przyspieszyły - zadeklarował Kołodziejczak.

"Bardzo trudne" rozmowy z Ukrainą. Deklaracja Kołodziejczaka

"Bardzo trudne" rozmowy z Ukrainą. Deklaracja Kołodziejczaka

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2024 roku spadła o 6,1 procent licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 63,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Te dane zaskoczyły nawet pesymistów. "Fatalny odczyt"

Te dane zaskoczyły nawet pesymistów. "Fatalny odczyt"

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zakończył postępowanie w sprawie Radia Szczecin i TVP Info - poinformował serwis Press. Dotyczyło ono ujawnienia danych pozwalających na identyfikację ofiar pedofila.

Przewodniczący KRRiT zakończył postępowanie w sprawie Radia Szczecin i TVP Info. Kar nie będzie

Przewodniczący KRRiT zakończył postępowanie w sprawie Radia Szczecin i TVP Info. Kar nie będzie

Źródło:
Press, tvn24.pl

W sprawie wakacji kredytowych poproszono mnie o przedstawienie dodatkowych informacji, scenariuszy. Wkrótce wrócimy z projektem - zapowiedział w środę minister finansów Andrzej Domański.

Co z wakacjami kredytowymi? Zapowiedź ministra finansów

Co z wakacjami kredytowymi? Zapowiedź ministra finansów

Źródło:
PAP

Protesty rolników powinny być skierowane do Brukseli - przyznał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 dr hab. Sławomir Kalinowski, profesor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. W ocenie ekonomisty "to Bruksela ma główną kartę przetargową". Jak dodał Kalinowski, komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski "swojej szansy nie wykorzystał, nie przedstawił projektu, czy możliwości rozwiązania tej sytuacji". Ekonomista podkreślał, że polscy rolnicy nie mają szansy konkurować z rolnikiem ukraińskim.

"To Bruksela ma główną kartę przetargową". Ekonomista o logicznym rozwiązaniu

"To Bruksela ma główną kartę przetargową". Ekonomista o logicznym rozwiązaniu

Źródło:
tvn24.pl

Budowa 20-kilometrowego odcinka czeskiej autostrady D11 do granic z Polską jeszcze się nie rozpoczęła. Przetarg wygrał Budimex, ale wciąż nie może rozpocząć realizacji inwestycji. Polska firma czeka na zakończenie procedury odwoławczej, po tym jak skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji (UOHS) złożyły firmy biorące udział w przetargu. Trwa postępowanie administracyjne.

Autostrada z Polski do Pragi. Krajowy gigant czeka na decyzję

Autostrada z Polski do Pragi. Krajowy gigant czeka na decyzję

Źródło:
PAP

Liczba kradzieży w sklepach zauważalnie wzrosła. Zmienił się przy tym ich model. - Kiedyś były to wybrane produkty na przykład drogie alkohole, teraz jest coraz więcej kradzieży produktów podstawowych, takich jak masło, nabiał - podał prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona Paweł Korzybski. Jak wskazał, rośnie liczba przypadków kradzieży dokonanych przez "osoby przypadkowe, które mogła skłonić do kradzieży sytuacja życiowa".

Ekspert o dużej zmianie w kradzieżach. "Do tej pory nie było takich produktów"

Ekspert o dużej zmianie w kradzieżach. "Do tej pory nie było takich produktów"

Źródło:
PAP

Żabka wycofuje ze sprzedaży dwie partie batoników Milka Oreo - podała sieć w komunikacie. To następstwo informacji opublikowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny, dotyczącej możliwości wystąpienia kawałków plastiku w produkcie. "Może być niebezpieczny dla zdrowia" - alarmuje Żabka.

Popularna sieć wycofuje dwie partie produktu. "Może być niebezpieczny dla zdrowia"

Popularna sieć wycofuje dwie partie produktu. "Może być niebezpieczny dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty - przypomina rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Zwiększone mają zostać także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Na przykład dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z 294,39 złotych do 330,07 złotych. Waloryzacja obejmie świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku.

Nie tylko emerytury w górę. ZUS wyjaśnia

Nie tylko emerytury w górę. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Do magazynu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) wróciło ponad 10 tysięcy komputerów, które miały być przekazane w ramach programu "Laptop dla ucznia" - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. - W tym pośpiechu, w tym braku przygotowania, w ustawie o laptopach nie przewidziano, co można zrobić z komputerami, które zostaną zwrócone - dodał.

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapytali rząd o wejście Polski do strefy euro. Odpowiedzi na pytania udzieliło Ministerstwo Finansów.

Czy Polska wejdzie do strefy euro? Ministerstwo odpowiada

Czy Polska wejdzie do strefy euro? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej został odwołany. Ze stanowiskiem prezesa pożegnał się Sebastian Chwałek. Funkcję pełniącego obowiązki prezesa spółki objął Tomasz Siemiątkowski.

Cały zarząd odwołany. Trzęsienie ziemi w spółce zbrojeniowej

Cały zarząd odwołany. Trzęsienie ziemi w spółce zbrojeniowej

Źródło:
PAP

We wtorek rząd zajmował się projektem ustawy w sprawie wakacji kredytowych w 2024 roku. Nie został on jednak przyjęty. Jak podaje w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, prace nad projektem wciąż trwają.

Bez decyzji w sprawie wakacji kredytowych. "Trwają jeszcze prace"

Bez decyzji w sprawie wakacji kredytowych. "Trwają jeszcze prace"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Obecna skala podatkowa zakłada dwa progi podatkowe. Osoby, które zarobią mniej niż 120 tysięcy złotych w skali roku, muszą zapłacić podatek według niższej stawki. Jeśli nasze zarobki są wyższe, część naszego dochodu opodatkowana jest stawką wyższą. Wyjaśniamy, jak wygląda skala podatkowa w Polsce i ile wynosi obecnie kwota wolna od podatku.

Od tej kwoty trzeba zapłacić wyższy podatek

Od tej kwoty trzeba zapłacić wyższy podatek

Źródło:
tvn24.pl