Rekordowe wyniki luksusowego imperium. "Biznes wraca"

Autor:
jr/ams
Źródło:
TVN24 Biznes/ BBC/ Guardian

To drugi z rzędu rekordowy rok z przychodami i zyskami spółki pomimo wysokiej inflacji, wzrostu kosztów życia i trudnej sytuacji geopolitycznej - przekazał LVMH. BBC podało, że sprzedaż osiągnęła prawie 25 miliardów dolarów, co oznacza 9-procentowy wzrost w ostatnich trzech miesiącach poprzedniego roku. - Biznes wraca, Chińczycy kupują - skomentował Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata, szef imperium dóbr luksusowych LVMH.

Największa na świecie grupa luksusowa odnotowała większą sprzedaż po świątecznym szale zakupów. LVMH przekazał, że to drugi z rzędu rekordowy rok z przychodami i zyskami spółki pomimo wysokiej inflacji, wzrostu kosztów życia i trudnej sytuacji geopolitycznej. Jak podaje BBC, sprzedaż osiągnęła prawie 25 mld dolarów (19,9 funtów), co oznacza 9-proc. wzrost w ostatnich trzech miesiącach poprzedniego roku.

LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) to grupa, w której w skład wchodzi 75 marek, takich jak Dom Perignon, Christian Dior, Tiffany & Co.

Perspektywa dalszych wzrostów

Firma odnotowała silny wzrost w Europie, USA i Japonii, który zrekompensował straty w Chinach z powodu tamtejszych restrykcji związanych z pandemią. "Z kolei w Azji LVMH odnotował 20-proc. spadek wyników w pierwszych dziewięciu miesiącach poprzedniego roku" - czytamy w BBC.

Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata, szef imperium dóbr luksusowych LVMH, wskazując na rentowność sklepów w Macau, zadeklarował, że "biznes wraca, Chińczycy kupują".

Wyniki LVMH są postrzegane przez analityków jako wyznacznik rynku dóbr luksusowych. Bain and Company podał, że zauważył wzrost wydatków na produkty z tego sektora. Z raportu firmy konsultingowej wynika, iż "przewiduje się, że rynek osobistych dóbr luksusowych będzie odnotowywał wzrost o co najmniej 3-8 proc. w przyszłym roku. Nawet biorąc pod uwagę spowolnienie w globalnych warunkach gospodarczych".

Zmiany w zarządach spółek

Niedawno Bernard Arnault zadecydował, że jego córka Delphine obejmie stanowisko dyrektor generalnej Diora - podał koncern LVMH. To druga co do wielkości marka wchodząca w skład modowego imperium.

Delphine Arnault zostanie dyrektor generalną Diora już 2 lutego. Obecnie najstarsza córka Arnaulta pełni funkcję wiceprezesa wykonawczego Louis Vuitton i odpowiada za produkty oferowane przez koncern.

Delphine Arnault WireImage/GettyImages

47-latka zaczęła pracować w rodzinnej firmie w 2000 roku. Wcześniej przez dwa lata zdobywała doświadczenie w firmie konsultingowej McKinsey. Studiowała w London School of Economics. W zarządzie LVMH zasiada od 2003 roku. W zeszłym miesiącu Bernard Arnault powołał swojego syna Antoine'a Arnaulta na stanowisko prezesa spółki holdingowej, która kontroluje 41 proc. kapitału i 56 proc. praw głosu w grupie LVMH.

"Każde z piątki dzieci Bernarda Arnaulta zajmuje obecnie wysokie stanowiska we francuskim koncernie. Na sukcesję muszą jednak jeszcze poczekać. W zeszłym roku zmieniono regulamin koncernu i wydłużono okres, do którego dyrektor naczelny może obejmować swoje stanowisko z 75 do 80 lat" - pisze "The Guardian". 

Czytaj także: Bernard Arnault - najbogatszy człowiek świata. "Czarujący uśmiech, zęby ze stali"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor: jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes/ BBC/ Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości