Kraje G7 odrzucają żądanie Rosji w sprawie dostaw gazu

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Terlecki: jesteśmy na najlepszej drodze, żeby zakręcić kurek z gazem z Rosji
Terlecki: jesteśmy na najlepszej drodze, żeby zakręcić kurek z gazem z RosjiTVN24
wideo 2/8
TVN24Terlecki: jesteśmy na najlepszej drodze, żeby zakręcić kurek z gazem z Rosji

Rosyjski prezydent Władimir Putin domaga się płatności w rublach za dostawy gazu. Kraje G7 zdecydowanie nie zgadzają się na to żądanie. - Próba Putina, aby nas podzielić, jest oczywista - stwierdził niemiecki minister gospodarki Robert Habeck po wirtualnym spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z krajów G7.

- Nie damy się podzielić, a odpowiedź krajów G7 jest jasna: będziemy przestrzegać umów. Żądanie zapłaty w rublach jest jednostronnym i wyraźnym naruszeniem już istniejących umów - powiedział Habeck, cytowany przez poniedziałkowy "Bild".

- Zawarte umowy są obowiązujące, a podmioty, których dotyczą, muszą przestrzegać umów. Oznacza to, że płatność w rublach jest niedopuszczalna - dodał.

Dostawy gazu a ruble

Po decyzji podjętej przez ministrów G7, rosyjski deputowany Iwan Abramow miał zagrozić wstrzymaniem dostaw gazu, o czym poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna Ria. Abramow jest członkiem Komitetu Ekonomicznego – wyjaśnia "Bild".

Obecnie Niemcy przewodniczą grupie państw G7, do której należą także Francja, Włochy, Japonia, Kanada, USA i Wielka Brytania. Jak dodał Habeck, w tej rundzie rozmów wzięli też udział przedstawiciele krajów UE.

Władimir Putin ogłosił w zeszłym tygodniu, że dostawy gazu do "nieprzyjaznych Rosji państw" będą rozliczane tylko w rublach. Miałoby to pomóc rosyjskiej walucie, której wartość spadła znacznie od czasu wprowadzenia sankcji gospodarczych. Do tej pory dostawy gazu Niemcy opłacały m.in. w euro - opisuje "Bild".

Habeck dodał, że bierze pod uwagę opcję, iż "Putin mógłby zakręcić kurek z gazem". - Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze - podkreślił minister. Dodał, że żądanie szefa Kremla pokazuje, że "został on przyparty do muru".

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości