"Pokazowe" ataki rosyjskich hakerów. Ostrzeżenie

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Dariusz Jemielniak o cyberwojnie z Rosją (wypowiedź z 2 marca 2022)
Dariusz Jemielniak o cyberwojnie z Rosją (wypowiedź z 2 marca 2022)TVN24
wideo 2/7
TVN24Dariusz Jemielniak o cyberwojnie z Rosją (wypowiedź z 2 marca 2022)

Włochy poinformowały, że nasilają się rosyjskie cyberataki na strony internetowe instytucji na Półwyspie Apenińskim. Krajowa agencja do spraw cyberbezpieczeństwa podała, że ataki mają charakter "pokazowy" i nie ma informacji o tym, by wywołały szkody w systemach informatycznych lub je naruszyły.

Włoska agencja zapewniła, że z najwyższą uwagą monitoruje strony ministerstw, urzędów, organów konstytucyjnych oraz organizacji zapewniających funkcjonowanie podstawowych służb w kraju.

Jak ustalili specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego, jedna z aktywnych rosyjskich grup hakerów powstała w marcu tego roku i miała dokonać serii ataków na systemy rządowe i strategiczną infrastrukturę Ukrainy i wspierających ją krajów, w tym Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Norwegii i Finlandii.

Eksperci agencji, cytowani przez Ansę, zalecili zachowanie wysokiego poziomu czujności i ochrony systemów, a także weryfikację i podniesienie bezpieczeństwa. Ponadto w ich ocenie należy oczekiwać, że zdarzenia te będą nadal miały miejsce i mogą nasilić się w najbliższych miesiącach.

Stopnie alarmowe w Polsce

W ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłużeniu drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz dotyczącego cyberprzestrzeni trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju. Mają one obowiązywać do końca lutego 2023 roku.

Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. "Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu" - wyjaśniało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości