McAfee: Panama Papers to największy cyberatak w historii

McAfee najbardziej znany jest z wypuszczenia na rynek pierwszego komercyjnego programu antywirusowegoNullSession/Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Wyciek dokumentów z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, który będzie miał wpływ na wielu z najbogatszych i najbardziej znanych ludzi na naszej planecie - uważa John McAfee, kontrowersyjny programista, który kandyduje z ramienia Partii Libertariańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. - To zdecydowanie największy i najbardziej szkodliwy cyberatak w historii - twierdzi McAfee.

McAfee nazywa Panama Papers - 11,5 mln dokumentów panamskiej kancelarii - "kopalnią złota".

- To kronika powstawania i działania 214 tys. spółek offshore wraz z nazwiskami i manipulacjami ponad 14 tys. klientów. Wśród nich znajdują się 12 głów państw, ponad 150 polityków, 29 miliarderów z listy "Forbesa", osoby finansujące terroryzm, wybitni sportowcy, celebryci i firmy powiązane z CIA - wymienia Amerykanin.

Jak przypomina, w aferę zamieszanych jest również kilkadziesiąt największych banków, które pomagały w tworzeniu tzw. fasadowych spółek. Wymienia m.in. takich gigantów bankowości jak Credit Suisse, UBS, Landesbank czy Rothschild.

Wystawieni na atak

- Mossack Fonseca jest czwartą co do wielkości kancelarią na świecie zajmującą się "ochroną aktywów". Ale brakuje jej zabezpieczeń przed hakerami. I nie tylko jej. Badania pokazują, że kancelarie są łatwym celem dla cybezprzestępców. Bloomberg poinformował w ub. roku, że ponad 80 proc. amerykańskich firm prawniczych zostało zaatakowanych. A te kancelarie strzegą największych sekretów i firmowych tajemnic. Szkody wyrządzone przez naruszenie danych mogą doprowadzić nawet do powalenia głowy państwa, o czym przekonał się premier Islandii - twierdzi McAfee.

- W Stanach Zjednoczonych ponad pół miliona prawników pracuje w ponad 4,5 tys. kancelarii. To daje średnią trochę ponad 100 prawników na firmę. Budżety na cyberbezpieczeństwo w każdej firmie zatrudniającej 100 osób jest minimalne, jeśli w ogóle istnieje. Dla większości firm tej wielkości zagrożenie wynikające z ataku hakerów jest niewielkie. Ale dla firm prawniczych zagrożenie jest monumentalne - dodaje.

McAfee podkreśla, że każda kancelaria prawna posiada wiele niezwykle wrażliwych danych, takich jak poufne informacje o firmie klienta, własności intelektualne klienta (patenty, prawa autorskie i informacje handlowe), dane osobowe i adresowe, informacje o rachunkach, kartach płatniczych, numerach PIN oraz konta dostępu. - Niektóre pliki mogą zawierać informacje o takiej wrażliwości, że przetrwanie całej korporacji lub agencji opiera się na bezpieczeństwie tych informacji - zaznacza programista.

Kim jest John McAfee?

John McAfee ma 70 lat. Jego życiorys to gotowy scenariusz na film. Najbardziej znany jest z wypuszczenia na rynek pierwszego komercyjnego programu antywirusowego. Jego majątek szacowany jest na ponad 100 mln dolarów. Był uzależniony od narkotyków, alkoholu i seksu. Był także podejrzany o morderstwo. Wielokrotnie miał problemy z prawem, był m.in. aresztowany za nielegalnie posiadanie broni. Jest miłośnikiem jogi, o której napisał kilka książek. Jest kandydatem Partii Libertariańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

140 polityków zamieszanych w sprawę Panama Papers:

Autor: tol/gry / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: NullSession/Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Przewoźnicy przekierowują i odwołują loty, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i załodze - podała Agencja Reutera.

Linie lotnicze odwołują loty i zawieszają połączenia

Linie lotnicze odwołują loty i zawieszają połączenia

Źródło:
Reuters

Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły po tym, jak Izrael zaatakował Iran. Kurs surowca nie był tak wysoko od prawie pół roku. Inwestorzy obawiają się, że dramatyczna eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie zakłóci dostawy ropy - podał Reuters.

Gwałtowna reakcja rynku po izraelskim ataku na Iran

Gwałtowna reakcja rynku po izraelskim ataku na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła szóstka. Oznacza to, że kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 czerwca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator zażądał wydania i odebrał dokumenty dotyczące Rady Polityki Pieniężnej - poinformował Narodowy Bank Polski. Podkreślił, że działanie prokuratury było "nieadekwatne do jej celu i charakteru, niezgodne z zasadami ekonomii procesowej oraz nie odpowiadało przyjętemu standardowi postępowania".

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd proponuje podwyżkę emerytur w 2026 roku o co najmniej 4,9 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Waloryzacja świadczeń będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Źródło:
PAP

Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza spółki Energa podjęła uchwały o powołaniu członków zarządu na nową kadencję. Prezesem pozostanie Sławomir Staszak - przekazała spółka w czwartkowym komunikacie giełdowym.

Gigant energetyczny powołał zarząd na kolejną kadencję

Gigant energetyczny powołał zarząd na kolejną kadencję

Źródło:
PAP

Rząd Tanzanii zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla zagranicznych gości, w tym turystów. Ma ono kosztować 44 dolary. Przewidziano jednak wyjątki.

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Źródło:
PAP

Pociąg Deutsche Bahn relacji Monachium-Hamburg zakończył w czwartek swój kurs w Norymberdze, bo załoga uznała że w wagonach było zbyt brudno. Pasażerom zaoferowano podróż alternatywnym składem.

Wyprosili wszystkich pasażerów z pociągu

Wyprosili wszystkich pasażerów z pociągu

Źródło:
PAP

Polska dołączy do europejskiego programu gigafabryk AI - ogłosiło w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji. Obecnie trwają ostatnie rozmowy z partnerami, a formalny wniosek zostanie przekazany Komisji Europejskiej do 20 czerwca 2025 roku.

Polska w programie gigafabryk AI. "Finalizujemy rozmowy"

Polska w programie gigafabryk AI. "Finalizujemy rozmowy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Marże kredytowe w Polsce są wyższe od średniej Unii Europejskiej - podał w czwartek Narodowy Bank Polski. Zaznaczył, że wynika to głównie z krajowych regulacji, których zniesienie pozwoliłoby na zbliżenie się do poziomu typowego dla wspólnoty.

Wysokie marże kredytów w Polsce. NBP wyjaśnia przyczyny

Wysokie marże kredytów w Polsce. NBP wyjaśnia przyczyny

Źródło:
PAP

Chiny przekazały, że są gotowe całkowicie znieść cła dla 53 krajów afrykańskich, z którymi utrzymują stosunki dyplomatyczne. Propozycja nie objęła Eswatini, które jako jedyny kraj Afryki wciąż utrzymuje oficjalne stosunki z Tajwanem.

Zwolnią z ceł produkty z 53 krajów

Zwolnią z ceł produkty z 53 krajów

Źródło:
PAP

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+

Przyjęcie euro w Polsce wiązałoby się z istotnym ryzykiem powstania cyklu boom-bust, czyli przejściowego zwiększenia aktywności gospodarczej napędzanej wzrostem kredytu, po którym przyszłoby załamanie i wzrost bezrobocia - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Prezes NBP Adam Glapiński mocno o przyjęciu euro w Polsce

Prezes NBP Adam Glapiński mocno o przyjęciu euro w Polsce

Źródło:
PAP

Władze Hongkongu wezwały do natychmiastowego odinstalowania gry wideo "Reversed Front: Bonfire" - poinformował portal Hongkong Free Press (HKFP). Według władz tajwańska gra wideo promuje secesję i "prowokuje nienawiść" wobec Chin i administracji Hongkongu.

Władze apelują o natychmiastowe usunięcie gry

Władze apelują o natychmiastowe usunięcie gry

Źródło:
PAP