Dokumenty w weekend w TVN24 BiS


W weekend na antenie TVN24 BiS jak zwykle nie zabraknie ciekawych dokumentów. Zabierzemy widzów m.in. do Australii, Grecji i Francji. Opowiemy, czym jest crowdfunding i jak wygląda życie w ogarniętej wojną Syrii.

SOBOTA, 9.04

08.00 Podróże z pasją: Queensland Zabieramy widzów w daleką podróż. Znajdziecie tu zdrową porcję historii i kultury, przygodę i szczyptę egzotyki. Od najważniejszych europejskich krajów, takich jak Niemcy i Anglia, po dziką Australię i Półwysep Arabski. Przemierzamy świat w poszukiwaniu nowych doświadczeń!

09.00 Santorini: Perła wśród Mórz W Grecji, pośród przepięknych wysp, jedna szczególnie przykuwa uwagę: Santorini. Jej mieszkańcy zawsze żyli pod groźbą erupcji wulkanu, ale z czasem nauczyli się oswoić lęk i korzystać z jego uroków.

13.00 Stephen Fry: z Salwadoru do Gwatemali Stephen Fry rozpoczyna przygodę na amerykańskim podwórku – poprzez Meksyk i całą Amerykę Środkową, aż do Panamy na granicy z Ameryką Południową. Zwiedza kraje najbardziej niebezpieczne, ale oszałamiająco piękne. Pokazuje piaszczyste plaże, nieokiełznane wulkany, ale również kartele narkotykowe, republiki bananowe i zapomniane wojny domowe toczone w tej części kraju.

17.00 Finansowa rewolucja Crowdfunding jest jednym z najbardziej znaczących przedsięwzięć społecznych w ostatnich dziesięcioleciach. To demokratyzacja kultury, innowacji, a także sposób prowadzenia działalności. Film śledzi starania trzech niezależnych artystów, którzy docierają do tłumu, aby zmienić swoje życie na zawsze.

20.00 Innowacyjne państwo (premiera)

Komputery osobiste i smartfony przekształciły już nasze społeczeństwo. Postacie takie jak współzałożyciele Apple - Steve Jobs i Steve Wozniak - są powszechnie opisywane jako bogowie-innowatorzy technologii. Film dokumentalny Smart State stawia inną tezę. Nie przypisuje sukcesów technologicznych, konkretnym postaciom.

Choć figuranci przemysłu technologicznego tacy jak Jobs i Wozniak, są kreowani na agresywnych marketingowców i innowatorów - większość zaawansowanych technologii które wprowadzili na rynek, było wynikiem pomysłowości w sektorze publicznym.

Pomysł umieszczenia aparatu fotograficznego w telefonie był sponsorowany przez Departament Stanu USA i okazał się szczególnie przydatny na wojnie. Technologia GPS była również pozostałością po konflikcie, a jej wynalazek sięga czasów zimnej wojny. Każda z innowacji technologicznych, w tym Bluetooth, internet, WiFi, ekran dotykowy i aktywacja głosowa, znalazły swoje korzenie w sektorze publicznym.

21.00 Ewa Ewart poleca (premiera): Kobiety w pułapce Zina

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą aby świat postrzegał je jako kraina słońca i możliwości. Lecz dla wielu wrażliwych kobiet, rzeczywistość może być bardzo różna.

W Emiratach za seks pozamałżeński kobieta może wylądować w więzieniu. Najczęściej lądują w nim imigrantki, pracujące w zamożnych domach. Niektóre są skazane za dobrowolne związki, inne są ofiarami gwałtów.

W tym filmie, trzy kobiety opowiadają swoje poruszające historie. Ujawniają, że często kobiety w ciąży i matki, są najbardziej narażone.

Dla władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich , to wielki dylemat: jak one zrównoważyć prawa szariatu i prawa swoich pracowników?

21.40 Ewa Ewart poleca: Uchodźcy

Przechodzą sześć tysięcy mil pustyni i morza, by dotrzeć do Europy. Podróżują same, poprzez jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg. Niektóre z nich mają dopiero 7 lat.

Dziennikarz Paul Kenyon spotyka dzieci w miejscu do którego dążą, na pograniczu Sudanu i Erytrei, gdzie w każdym miesiącu, cztery tysiące migrantów z Afryki, próbują uciec do „lepszego świata”.

Paul dostaje się do obozów dla uchodźców, oraz sudańskich patroli granicznych. Odkrywa przerażającą ilość samotnych dzieci. Niektóre z nich są rekrutowane przez gangi handlu ludźmi, ponieważ są zbyt małe, aby być ścigane przez władze europejskie.

Poznajemy 15 latka, który pilotował statkiem po Morzu Śródziemnym z prawie 200 imigrantami na pokładzie. Szokujący, wstrząsający, wzruszający. Obejrzyj razem z nami.

NIEDZIELA, 10.04

09.00 Podróże z Pasją: Wybrzeże Kimberley

10.00 Lazurowe Wybrzeże: Francuski raj Od plaż w Saint-Tropez, poprzez festiwal filmowy z Cannes po kasyna w Monte Carlo. Na Riwierze Francuskiej tryska luksus, przepych i dolce vita. Zwiedzimy restauracje, hotele, muzea, ogrody i porty – gdzie roi się od ludzi nie tylko bogatych, ale przede wszystkim twórczych, rzemieślników z niezwykłym talentem.

11.15 Zjedz, zobacz, zwiedź: Singapur Singapur – miejsce egzotycznych wrażeń, gdzie musisz zjeść, zobaczyć i zrobić wiele niesamowitych rzeczy. Badamy ten fascynujący kraj z każdego kąta, oferując najlepsze porady wokół tego, jak spędzić tu czas. Ponieważ mieszkańcy wiedzą najlepiej, więc to ich będziemy prosić o rady. Zwiedź z nami!

17.25 Amerykańskie bezdroża, cz.3 Stany Zjednoczone Ameryki słyną z ogromnych i niekończących się autostrad, symboli amerykańskiego snu. Opuścimy główne drogi i będziemy trzymać się krętych dróg krajowych, każdej z własnym charakterem, które wydają się mieć duszę. Są to trasy, ustanowione przez ludzi w dążeniu do czegoś: lepszego życia, wizji, snu. Każdy 45-minutowy odcinek zajmuje się drogą, która przecina historię Nowego Świata, czasem łącząc kilka stanów.

20.00 Dolina Krzemowa projektuje świat.

Dolina Krzemowa to jeden z najbardziej wpływowych regionów na świecie.

Region w których zatopione jest więcej wiedzy niż w Waszyngtonie, Wall Street czy Brukseli. To właśnie tam rozwija się cyfrowa rewolucja która będzie wpływała na kształt naszej przyszłości.

Rewolucja która zyskała swój kształt dzięki programistom, innowatorom i inwestorom z Doliny Krzemowej. To oni mają wiedzę, możliwości i pieniądze, by przyglądać się przedsiębiorstwom i możliwościom ich przemiany i innowacji.

Film wkracza w świat tych przemian, chcąc spojrzeć na świat oczami tych którzy widzą cyber - przyszłość. Jak wygląda ich wymarzone społeczeństwo oraz kto będzie mógł być jego częścią?

21.00 Ewa Ewart poleca: Wojna nienawiści Tysiące młodych ludzi z Europy niedawno przystąpiło do ​​religijnego ruchu Salafi. Wielu z nich nawet ruszyło do walki w Iraku i Syrii. Przyjrzymy się ich pochodzeniu i motywom. Ruch Salafi jest najszybciej rozwijającą się grupą religijną w Europie. Tysiące młodych ludzi dołączyło do ruchu w poszukiwaniu sensu, społeczności, ale także przemocy.

22.00 Ewa Ewart poleca: Mój brat terrorysta Filmowiec Robb Leech próbuje zrozumieć w jaki sposób jego przyrodni brat - biały chłopiec z klasy średniej w Weymouth - stał się terrorystą. 2010 rok Robb spędził na filmowaniu swojego brata, po tym jak po odwrócił się od świata, w którym się wychował, aby stać się muzułmańskim fundamentalistą,, zwanym Salahuddin.

23.15 Ewa Ewart poleca: W Syrii Asada Oczy świata są zwrócone na dziesiątki tysięcy uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Syrii – do Europy. Ale czym jest życie dla tych, którzy zostali w Syrii? Korespondent Martin Smith wnika do Syrii Asada , do obszarów kontrolowanych przez rząd, dostarczając niewiarygodnego materiału o ludziach żyjących w kryzysie wojennym.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Niemczech narastają apele o powołanie komisji śledczej Bundestagu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem dziennika "Sueddeutsche Zeitung", poparcie dla tego projektu było jedną z największych pomyłek w historii niemieckiej polityki zagranicznej. Gazeta wzywa do przeprowadzenia parlamentarnego dochodzenia, podobnie jak przedstawiciele opozycji.

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

Źródło:
PAP

Krajowa Unia Konsumentów we Włoszech zaapelowała o wprowadzenie przepisów regulujących napływ turystów na Capri. Organizacja zwraca uwagę, że nadmierny ruch turystyczny prowadzi do poważnych utrudnień i negatywnie wpływa na życie mieszkańców wyspy.

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Źródło:
PAP

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl