Co dalej z CETA? "Nikt nie wierzy, że nie zostanie podpisana"


Unia nie może sobie pozwolić na wycofanie z unijno-kanadyjskiej umowy handlowej CETA, bo to oznaczałoby koniec polityki handlowej UE. Będzie próbowała wywrzeć presję na Belgów albo poczeka na lepszą sytuację polityczną - oceniają eksperci po szczycie UE.

Dwudniowe obrady szefów państw i rządów UE w Brukseli nie zakończyły się porozumieniem w sprawie podpisania przez Unię umowy na szczycie UE-Kanada 27 października. Przeciwny CETA jest rząd Walonii, czyli francuskojęzycznego regionu Belgii.

Względy polityczne

Zdaniem urzędników unijnych sprzeciw Belgów dyktowany jest względami politycznymi. - Z perspektywy polityki handlowej Walonia nie ma żadnego powodu, żeby nie chcieć tej umowy. Sprzeciw wobec CETA to rozgrywka polityczna walońskich socjalistów, którzy są całkowicie marginalizowani przez rząd federalny Belgii i to jest ich pomysł na powrót do gry - mówi źródło w Komisji Europejskiej. Kanada jest dla Unii dopiero dwunastym najważniejszym partnerem handlowym. Rynek unijny jest natomiast dla Kanady drugim najważniejszym rynkiem. Tu trafia niemal 10 proc. kanadyjskich produktów eksportowych. Belgijski ekonomista Erik van der Marel, autor bloga Bruxenomics, pisze, że Walonia ze swoją 3,5-milionową ludnością w 2015 roku miała 0,45 proc. udziału w handlu z Kanadą. Dla porównania udział Flandrii, flamandzkojęzycznego regionu Belgii, to ponad 7 proc.

Co dalej

Eksperci uważają, że czerwona kartka od Walonii wcale jeszcze nie oznacza ostatecznego fiaska CETA. - Nie widzę paniki w instytucjach UE. Nikt nie wierzy, że CETA nie zostanie podpisana. Wszyscy liczą na to, że Walonowie złamią się jeszcze przed szczytem UE-Kanada - mówi PAP urzędnik Komisji. A jeśli tak się nie stanie? - Pozostaną dwa wyjścia: albo Unia będzie dalej walczyła o tę umowę, albo całkowicie ją odłoży. Myślę, że nie może sobie pozwolić na całkowite wycofanie z CETA, bo to by oznaczało śmierć całej polityki handlowej Unii Europejskiej. Jeśli nie uda się zawrzeć porozumienia, to będzie to sygnał na przyszłość dla wszystkich, że każdy rząd i każdy parlament regionalny będzie mógł zablokować umowy handlowe wynegocjowane przez UE. A mówimy tu o rynku dotyczącym 500 mln ludzi. To jest szantaż, na który Unia nie może się zgodzić - podkreśla w rozmowie z PAP Tomasz Włostowski z brukselskiej kancelarii EUTRADEDEFENCE, ekspert od polityki handlowej UE. - UE nie może też tej sprawy pozostawić nierozstrzygniętej. Będzie więc dalej negocjować z Belgami i próbować znaleźć wyjście z twarzą. Nie sądzę, żeby Walonia coś konkretnego otrzymała, bo ustępstwo ze strony Komisji pokazałoby, że blokowanie Unii może przynosić korzyści. W ostateczności UE odłoży umowę i będzie czekała na zmianę sytuacji politycznej - przewiduje Włostowski.

Lekcja na przyszłość

Urzędnicy już dzisiaj mówią o tym, że sprawa CETA powinna być lekcją na przyszłość. - Niezależnie od wszystkiego KE będzie musiała zastanowić się nad zawieraniem umów mieszanych w przyszłości - mówi urzędnik KE. Umowa mieszana polega na tym, że znajdują się w niej elementy, które zależą od wyłącznych kompetencji UE, oraz takie, nad którymi pieczę mają państwa członkowskie. Ostatecznie umowę ratyfikować muszą także parlamenty krajowe. - Nie obędzie się bez reformy w tym zakresie. Niebawem będą inne negocjacje, dotyczące umów handlowych, i nie może być tak, że jedno państwo czy rząd lokalny będą w stanie zablokować całość unijnych rozmów - wskazuje źródło PAP. Kanadyjska minister handlu międzynarodowego Chrystia Freeland poinformowała w piątek, że nie widzi szans dla CETA. Mimo to europejscy specjaliści uważają, że gra toczy się o zbyt dużą stawkę, żeby Kanadyjczycy mieli się naprawdę wycofać. - Nastąpią zapewne reperkusje dyplomatyczne, ale tu chodzi o zbyt duże interesy, żeby opłacało im się całkowicie wycofać z umowy. Myślę, że to nie wchodzi w grę - uważa Włostowski.

Radość ekologów

Z braku porozumienia cieszą się natomiast przeciwnicy CETA, w tym organizacje ekologiczne. - Sprzeciw wobec CETA rośnie po dwóch stronach Atlantyku, ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że na szali są ich zdrowie, ich prawa i środowisko naturalne. Czas, żeby rządy odrzuciły tę umowę i zbudowały politykę handlową, która na pierwszym miejscu będzie stawiała człowieka, a nie interesy korporacji - zaznacza Shira Stanton z Greenpeace. Także organizacja Friends of the Earth (Przyjaciele Ziemi) uważa, że "czerwona kartka Walonii dla CETA to dobra informacja dla UE i jej mieszkańców". - Opór wobec CETA nie ma nic wspólnego z samą umową, to jest kolejna emanacja niezadowolenia społecznego z sytuacji gospodarczej. Znaleziono sobie kolejnego wroga, jakim są umowy handlowe. Co do CETA to teraz chodzi o dojście do mety, a ona jest tuż tuż…- ocenia z kolei Tomasz Włostowski. Szacuje się, że gospodarka unijna zarobiłaby dzięki CETA 11,6 mld euro, a kanadyjska – 12 miliardów dolarów kanadyjskich.

Co dalej z umową CETA? Gościem programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS był wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki (19.10.2016):

Co dalej z umową CETA? Wiceminister wyjaśnia
Co dalej z umową CETA? Wiceminister wyjaśniaTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl