Co zostawia po sobie Obama. Dziewięć rzeczy o amerykańskiej gospodarce

Obama żegna się z urzędem. Wygłosi pożegnalną mowę w Chicago
Obama żegna się z urzędem. Wygłosi pożegnalną mowę w Chicago
Obama żegna się z urzędem. Wygłosi pożegnalną mowę w Chicago

Barack Obama wygłosi w Chicago swoje pożegnalne przemówienie, w trakcie którego można oczekiwać wielu podsumowań jego 8-letniej kadencji. CNN Money przygotował bilans gospodarczych dokonań Obamy. My przedstawiamy 9 kwestii, które obrazują, jaką gospodarkę pozostawia po sobie amerykański prezydent, który objął urząd 20 stycznia 2009 roku - w samym środku "Wielkiego Kryzysu".

1. Bezrobocie

W momencie gdy Obama zadomawiał się w Gabinecie Owalnym, kryzys trwał w najlepsze, bezrobocie szybowało, a firmy masowo zwalniały pracowników. W październiku 2009 roku stopa bezrobocia osiągnęła szczyt (10,3 proc. - później zrewidowano ją do 10 proc.). Poziom ten był najgorszy od 26 lat. Pod koniec kadencji Obamy firmy zaczęły na nowo zatrudniać, a stopa bezrobocia spadła do poziomu 4,7 proc. Wynik uznaje się za zwiastun zdrowienia gospodarki.

Nie można oddać się tej euforii całkowicie, bo wskaźnik, który mierzy, jaka część dorosłej populacji należy do siły roboczej, spadł do poziomu najniższego od końcówki lat 70. XX wieku. Do głównych przyczyn należy starzenie się społeczeństwa (odpowiedzialni za wielki Baby Boom są już emerytami), a także fakt, że część populacji przestała szukać pracy, ponieważ nie może znaleźć żadnej oferty.

75 miesięcy ze wzrostem miejsc pracy - to rekord, jaki padł podczas prezydentury Obamy. Kiedy prezydent obejmował urząd, Stany Zjednoczone traciły ok. 800 tys. miejsc pracy. Pomogły zachęty, cięcia podatkowe i polityka monetarna Rezerwy Federalnej, by zatrudnienie rosło. W maju 2014 roku udało się przywrócić 8,7 mln miejsc pracy, które Amerykanie utracili wskutek kryzysu. Od tego czasu zatrudnienie dalej rośnie, a lata 2014 oraz 2015 okazały się pod tym względem najlepsze od 1999 roku.

2. Wzrost gospodarczy

Okazuje się, że ten wskaźnik jest dyżurnym argumentem krytyków prezydentury Obamy. Zarzucają mu, że gospodarka pod jego rządami była"ospała i spowolniona". Historycznie amerykańska gospodarka rosła średnio przynajmniej 3 proc. rok do roku. "Wielki Kryzys" podciął jej skrzydła. Od tego czasu pod rządami Obamy rozwijała się później w tempie ok. 2 proc. rocznie.

3. Przychody gospodarstw domowych

Amerykanie znów zaczynają się obawiać o stan swoich portfeli, ponieważ blisko trzech na pięciu przyznaje się do posiadania tego typu obaw „czasami” bądź „często”. Znaczna część wątpliwości wynika z faktu, że dochody gospodarstw domowych nie za bardzo rosną. Mediana rocznych dochodów wśród amerykańskich rodzin wynosi obecnie 56 516 dol. To jeszcze mniej niż przed recesją. Jeśli chodzi zaś o dochody klasy średniej, to zaczynają się one poprawiać. Wciąż jednak nie powróciły do poprzedniego stanu.

4. Giełda

Amerykańska giełda 9 marca 2009 roku osiągnęła najniższy poziom podczas kryzysu finansowego. Od tego czasu zanotowała największą od blisko ośmiu lat poprawę. Indeks S&P 500 zyskał ponad 200 proc. To sprawia, że Obama wydaje się być jednym z najlepszych prezydentów, jaki przytrafił się giełdzie we współczesnej historii.

5. Kartki na żywność

Podczas recesji blisko 50 mln Amerykanów - ok. 15 proc. populacji - potrzebowało kartek na żywność. Wydaje się, że to jest jeden z najbardziej jaskrawych przejawów tego, jak kryzys wpłynął na życie obywateli. Liczba korzystających z takich kartek osiągnęła swój najwyższy poziom w 2013 roku, po czym minimalnie spadła. Mimo to wciąż pozostaje na dość wysokich poziomach - znacznie wyższych niż w momencie gdy prezydent Obama przejął urząd w 2009 roku. To kolejny znak, który świadczy o tym, że ożywienie gospodarcze nie obejmuje wszystkich.

6. Amerykański przemysł

Donald Trump przekonywał w swojej kampanii, że znów uczyni Amerykę oraz amerykański przemysł wielkimi. Jednak, jak wskazuje CNN Money, już za czasów Obamy ma się on całkiem nieźle. Sektor notuje nowe poziomy, jako że przemysł samochodowy także rodzi się na nowo, a gaz łupkowy przyczynia się do wybuchu amerykańskiej rewolucji energetycznej.

Chociaż dane o produkcji przemysłowej są optymistyczne, to niestety nie można powiedzieć tego samego o pracownikach fizycznych. Liczba pracowników fizycznych (blue-collar workers) spadła o 100 tys. od czasu gdy Obama przejął urząd. Warto wspomnieć, że część prac, które przez lata wykonywali ludzie, zaczęły przechwytywać roboty.

7. Ceny domów

Kryzys finansowy został częściowo wywołany sprzedażą zbyt wielu domów tym, którzy nie zdołali spłacić kredytów. W rezultacie to właśnie sektor nieruchomości został szczególnie dotknięty przez "Wielki Kryzys". Później nawet ci kupujący, których stać było na kupno domu, musieli się bardzo postarać, by otrzymać kredyty hipoteczne. CNN Money dostrzega jednak światełko w tunelu. Coraz więcej ludzi ma pracę i powraca do planów kupna nieruchomości. Jak wynika z danych Narodowego Stowarzyszenia Agentów Nieruchomości, mediana cen sprzedaży w USA domów wynosi 232 tys. dol. To znacznie lepiej niż jeszcze przed kryzysem.

8. Ceny paliw

To, że ceny paliw notorycznie się wahają, stało się powszechne. Tylko podczas kadencji Obamy średnia cena galonu benzyny (niecałe 3,8 litra) wahała się między różnymi, odległymi poziomami. W 2011 roku sięgnęła np. 4 dolarów, natomiast w miesiącu, w którym Obama przejmował fotel prezydenta, wynosiła 1,85 dol. Od ostatnich miesięcy 2014 roku ceny były jednak ekstremalnie niskie. Dziś, gdy Obama żegna się z urzędem, średnia cena wynosi poniżej 2,40 dol. za galon. Wielu Amerykanom udaje się dzięki temu zaoszczędzić setki dolarów rocznie.

9. Dług publiczny

Zarówno Kongres, jak i prezydent Obama wydali mnóstwo pieniędzy na stymulowanie gospodarki. Łączne zadłużenie Stanów Zjednoczonych wynosi teraz ponad 19 bilionów dolarów. Nominalnie to blisko połowa więcej od czasu, gdy Obama przejmował funkcję prezydenta - wówczas było to około 10 bilionów dol. Obamie podczas swojej kadencji udało się zredukować deficyt w skali roku, jednak Stany Zjednoczone wciąż przyjmują do swojego budżetu mniej, niż wydają. Wielu ekonomistów baczy na stosunek długu do PKB, zwracając uwagę na to, jak amerykańskie zadłużenie odnosi się do rozmiaru gospodarki. CNN Money przyznaje, że wskaźnik ten wystrzelił bardzo gwałtownie za czasów Obamy. Gdy obejmował on urząd, wynosił ok. 50 proc. Dziś - według wyliczeń Białego Domu na 2016 rok - sięga aż 77 proc.

Autor: ag//ms / Źródło: CNN Money

Pozostałe wiadomości

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, 13 kwietnia, sklepy będą otwarte. Kolejne niedziele handlowe przypadną: tydzień po świętach, 27 kwietnia oraz 29 czerwca.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Źródło:
PAP

Prada zawarła umowę o wartości 1,38 miliarda dolarów na zakup Versace od Capri Holdings. Transakcja połączy dwie największe marki włoskiej mody i da perspektywę zwiększenia przychodów.

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Źródło:
Reuters, BBC

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Przekonywał przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej waha się od 551 euro do nawet 2638 euro - wynika z danych Eurostatu. Polska pod tym względem znajduje się w środku stawki.

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni. "Chcemy dać szansę negocjacjom. Jeżeli negocjacje okażą się niezadowalające, zastosujemy nasze środki zaradcze" - dodała. O "ochronie transatlantyckiego sojuszu" z von der Leyen rozmawiał w czwartek premier Donald Tusk.

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Źródło:
PAP

Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe e-maile z informacją o nadpłacie w PIT. W ten sposób próbują wyłudzić dane podatników - ostrzega w czwartkowym komunikacie resort finansów. MF podkreśla, że nigdy nie wysyła takich e-maili.

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Lotnisko Changi w Signapurze zostało uznane najlepszym lotniskiem na świecie w najnowszej edycji rankingu Skytrax. Na pierwszym miejscu dorocznego zestawienia znalazło się już po raz 13.

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z rządowym programem "Czyste powietrze" - wynika z dokumentu, do którego dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit. Chodzi o okres, w którym resortem kierował Henryk Kowalczyk z PiS. Podejrzenie przestępstwa dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu platforma Temu wyprzedziła Allegro pod względem liczby użytkowników - wynika z raportu Mediapanelu. Allegro zachowało natomiast pozycję lidera pod względem ilości czasu spędzanego tam przez kupujących. Eksperci ostrzegają tymczasem przed wzrostem popularności chińskich platform sprzedażowych.

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem chochli do zupy, którą można było kupić w sieci handlowej TEDi. Firma wycofała produkt ze sprzedaży, bo stwierdzono, że szkodliwe substancje z chochli przenoszą się do żywności.

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Chiny są gotowe do negocjacji ze Stanami Zjednocznymi w kwestii ceł, ale dialog musi odbywać się na zasadach wzajemnego szacunku i równości - oświadczyła w czwartek He Yongqian, rzeczniczka ministerstwa handlu w Pekinie. He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły.

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

Źródło:
PAP

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak powiadomił, że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. Minister podał też kwotę, od której najprawdopodobniej zaczynać będą się ceny biletów.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Źródło:
PAP

Stosunki między Chinami i USA pogarszają się, dlatego obywatele powinni się zastanowić nad podróżami do Stanów Zjednoczonych - stwierdziło ministerstwo turystyki w Pekinie. Dodało, że szczególnej "oceny ryzyka" powinni dokonać studenci.

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Źródło:
PAP

Ceny produktów wchodzących w skład koszyka codziennych zakupów wzrosły w marcu o 6,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały.

Te produkty podrożały najbardziej

Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Polacy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na profilaktykę zdrowotną przed podróżą do krajów tropikalnych. Tylko połowa ankietowanych podróżników, którzy odwiedzili tropiki, wykonała zalecane szczepienia, a zaledwie co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP