Co zostawia po sobie Obama. Dziewięć rzeczy o amerykańskiej gospodarce

Obama żegna się z urzędem. Wygłosi pożegnalną mowę w Chicago
Obama żegna się z urzędem. Wygłosi pożegnalną mowę w Chicago
Obama żegna się z urzędem. Wygłosi pożegnalną mowę w Chicago

Barack Obama wygłosi w Chicago swoje pożegnalne przemówienie, w trakcie którego można oczekiwać wielu podsumowań jego 8-letniej kadencji. CNN Money przygotował bilans gospodarczych dokonań Obamy. My przedstawiamy 9 kwestii, które obrazują, jaką gospodarkę pozostawia po sobie amerykański prezydent, który objął urząd 20 stycznia 2009 roku - w samym środku "Wielkiego Kryzysu".

1. Bezrobocie

W momencie gdy Obama zadomawiał się w Gabinecie Owalnym, kryzys trwał w najlepsze, bezrobocie szybowało, a firmy masowo zwalniały pracowników. W październiku 2009 roku stopa bezrobocia osiągnęła szczyt (10,3 proc. - później zrewidowano ją do 10 proc.). Poziom ten był najgorszy od 26 lat. Pod koniec kadencji Obamy firmy zaczęły na nowo zatrudniać, a stopa bezrobocia spadła do poziomu 4,7 proc. Wynik uznaje się za zwiastun zdrowienia gospodarki.

Nie można oddać się tej euforii całkowicie, bo wskaźnik, który mierzy, jaka część dorosłej populacji należy do siły roboczej, spadł do poziomu najniższego od końcówki lat 70. XX wieku. Do głównych przyczyn należy starzenie się społeczeństwa (odpowiedzialni za wielki Baby Boom są już emerytami), a także fakt, że część populacji przestała szukać pracy, ponieważ nie może znaleźć żadnej oferty.

75 miesięcy ze wzrostem miejsc pracy - to rekord, jaki padł podczas prezydentury Obamy. Kiedy prezydent obejmował urząd, Stany Zjednoczone traciły ok. 800 tys. miejsc pracy. Pomogły zachęty, cięcia podatkowe i polityka monetarna Rezerwy Federalnej, by zatrudnienie rosło. W maju 2014 roku udało się przywrócić 8,7 mln miejsc pracy, które Amerykanie utracili wskutek kryzysu. Od tego czasu zatrudnienie dalej rośnie, a lata 2014 oraz 2015 okazały się pod tym względem najlepsze od 1999 roku.

2. Wzrost gospodarczy

Okazuje się, że ten wskaźnik jest dyżurnym argumentem krytyków prezydentury Obamy. Zarzucają mu, że gospodarka pod jego rządami była"ospała i spowolniona". Historycznie amerykańska gospodarka rosła średnio przynajmniej 3 proc. rok do roku. "Wielki Kryzys" podciął jej skrzydła. Od tego czasu pod rządami Obamy rozwijała się później w tempie ok. 2 proc. rocznie.

3. Przychody gospodarstw domowych

Amerykanie znów zaczynają się obawiać o stan swoich portfeli, ponieważ blisko trzech na pięciu przyznaje się do posiadania tego typu obaw „czasami” bądź „często”. Znaczna część wątpliwości wynika z faktu, że dochody gospodarstw domowych nie za bardzo rosną. Mediana rocznych dochodów wśród amerykańskich rodzin wynosi obecnie 56 516 dol. To jeszcze mniej niż przed recesją. Jeśli chodzi zaś o dochody klasy średniej, to zaczynają się one poprawiać. Wciąż jednak nie powróciły do poprzedniego stanu.

4. Giełda

Amerykańska giełda 9 marca 2009 roku osiągnęła najniższy poziom podczas kryzysu finansowego. Od tego czasu zanotowała największą od blisko ośmiu lat poprawę. Indeks S&P 500 zyskał ponad 200 proc. To sprawia, że Obama wydaje się być jednym z najlepszych prezydentów, jaki przytrafił się giełdzie we współczesnej historii.

5. Kartki na żywność

Podczas recesji blisko 50 mln Amerykanów - ok. 15 proc. populacji - potrzebowało kartek na żywność. Wydaje się, że to jest jeden z najbardziej jaskrawych przejawów tego, jak kryzys wpłynął na życie obywateli. Liczba korzystających z takich kartek osiągnęła swój najwyższy poziom w 2013 roku, po czym minimalnie spadła. Mimo to wciąż pozostaje na dość wysokich poziomach - znacznie wyższych niż w momencie gdy prezydent Obama przejął urząd w 2009 roku. To kolejny znak, który świadczy o tym, że ożywienie gospodarcze nie obejmuje wszystkich.

6. Amerykański przemysł

Donald Trump przekonywał w swojej kampanii, że znów uczyni Amerykę oraz amerykański przemysł wielkimi. Jednak, jak wskazuje CNN Money, już za czasów Obamy ma się on całkiem nieźle. Sektor notuje nowe poziomy, jako że przemysł samochodowy także rodzi się na nowo, a gaz łupkowy przyczynia się do wybuchu amerykańskiej rewolucji energetycznej.

Chociaż dane o produkcji przemysłowej są optymistyczne, to niestety nie można powiedzieć tego samego o pracownikach fizycznych. Liczba pracowników fizycznych (blue-collar workers) spadła o 100 tys. od czasu gdy Obama przejął urząd. Warto wspomnieć, że część prac, które przez lata wykonywali ludzie, zaczęły przechwytywać roboty.

7. Ceny domów

Kryzys finansowy został częściowo wywołany sprzedażą zbyt wielu domów tym, którzy nie zdołali spłacić kredytów. W rezultacie to właśnie sektor nieruchomości został szczególnie dotknięty przez "Wielki Kryzys". Później nawet ci kupujący, których stać było na kupno domu, musieli się bardzo postarać, by otrzymać kredyty hipoteczne. CNN Money dostrzega jednak światełko w tunelu. Coraz więcej ludzi ma pracę i powraca do planów kupna nieruchomości. Jak wynika z danych Narodowego Stowarzyszenia Agentów Nieruchomości, mediana cen sprzedaży w USA domów wynosi 232 tys. dol. To znacznie lepiej niż jeszcze przed kryzysem.

8. Ceny paliw

To, że ceny paliw notorycznie się wahają, stało się powszechne. Tylko podczas kadencji Obamy średnia cena galonu benzyny (niecałe 3,8 litra) wahała się między różnymi, odległymi poziomami. W 2011 roku sięgnęła np. 4 dolarów, natomiast w miesiącu, w którym Obama przejmował fotel prezydenta, wynosiła 1,85 dol. Od ostatnich miesięcy 2014 roku ceny były jednak ekstremalnie niskie. Dziś, gdy Obama żegna się z urzędem, średnia cena wynosi poniżej 2,40 dol. za galon. Wielu Amerykanom udaje się dzięki temu zaoszczędzić setki dolarów rocznie.

9. Dług publiczny

Zarówno Kongres, jak i prezydent Obama wydali mnóstwo pieniędzy na stymulowanie gospodarki. Łączne zadłużenie Stanów Zjednoczonych wynosi teraz ponad 19 bilionów dolarów. Nominalnie to blisko połowa więcej od czasu, gdy Obama przejmował funkcję prezydenta - wówczas było to około 10 bilionów dol. Obamie podczas swojej kadencji udało się zredukować deficyt w skali roku, jednak Stany Zjednoczone wciąż przyjmują do swojego budżetu mniej, niż wydają. Wielu ekonomistów baczy na stosunek długu do PKB, zwracając uwagę na to, jak amerykańskie zadłużenie odnosi się do rozmiaru gospodarki. CNN Money przyznaje, że wskaźnik ten wystrzelił bardzo gwałtownie za czasów Obamy. Gdy obejmował on urząd, wynosił ok. 50 proc. Dziś - według wyliczeń Białego Domu na 2016 rok - sięga aż 77 proc.

Autor: ag//ms / Źródło: CNN Money

Pozostałe wiadomości

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie o wycofaniu zabawki dla dzieci z popularnej sieci dyskontowej KiK. Powodem jest stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnej zawartości ołowiu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Zabawka wycofana z popularnej sieci sklepów. Może zagrażać zdrowiu

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP