Położona na południowym Atlantyku brytyjska Wyspa Świętej Heleny powitała w sobotę 21. wiek. Na lokalnym lotnisku, nazwanym wcześniej "najbardziej bezużytecznym na świecie", wylądował bowiem pierwszy samolot komercyjnych linii lotniczych z 78 osobami na pokładzie.
Należący do południowoafrykańskich linii Airlink samolot Embraer 190 dotknął pasa startowego o godz. 13.58 czasu lokalnego. Maszyna przyleciała z Johannesburga w Republice Południowej Afryki z niemal 45-minutowym opóźnieniem. - Nigdy w życiu nie czułam takich emocji - powiedziała Libby Weir-Breen, z brytyjskiego biura podróży, które od 12 lat organizuje wycieczki na wyspę.
Wiatr pokrzyżował plany
Lotnisko na Wyspie Świętej Heleny zbudowano za 285 milionów funtów. Port miał zostać oddany do użytku w ubiegłym roku, ale uruchomienie lotów opóźniała niebezpieczna pogoda, głównie silne podmuchy wiatru. Po kolejnych próbach, przeprowadzonych w sierpniu, RPA dała wreszcie zielone światło dla operacji lotniczych.
Pierwszy pomysł na budowę lotniska pojawił się w latach 30. ubiegłego wieku. Najlepsza lokalizacja, jedno z nielicznych płaskich miejsc na skalistej wyspie, zostało jednak wykluczone z powodu pobliskiej hodowli sieweczki atlantyckiej, zagrożonego wyginięciem gatunku ptaków. Port powstał ostatecznie w nowym miejscu, na szczycie doliny wypełnionej 8 milionami metrów sześciennych skały. Po wielu niepowodzeniach i latach opóźnień droga startowa i terminal zostały ukończone w 2016 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło jednak dopiero rok później, ponieważ próbne loty pokrzyżował silny wiatr.
Duże koszty, potężna krytyka
Brytyjski rząd był przerażony rosnącymi kosztami budowy, a media w Londynie skrytykowały projekt nazywając go białym słoniem (czyli bardzo drogim i okazałym projektem, który nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań - red.) oraz "najbardziej bezużytecznym lotniskiem świata". Przed otwarciem lotniska, jedynym sposobem dotarcia na wyspę był pięciodniowy rejs z Kapsztadu w RPA na pokładzie brytyjskiego statku pocztowego RMS Helena. Ale mimo otwarcia połączenia lotniczego, szanse na turystyczny boom są niewielkie. W ciągu ostatnich kilku lat liczba pokoi hotelowych zwiększyła się z kilkudziesięciu do ponad stu.
Najbardziej znana jest jako miejsce śmierci Napoleona Bonaparte w 1821 roku. Były cesarz Francuzów przebywał tutaj na zesłaniu przez sześć lat.
Oprócz domu, w którym mieszkał Napoleon i cmentarza, na którym spoczywa 6 tysięcy Afrykanerów, wysłanych tam przez Brytyjczyków w czasie wojen burskich, do największych atrakcji wyspy należy nurkowanie i spacer po dziewiczych pustyniach.
O wyspie
Wyspa Świętej Heleny (ang. Saint Helena Island) to wyspa wulkaniczna, położona na Oceanie Atlantyckim, około 1900 km na zachód od południowo-zachodniego wybrzeża Afryki - Angoli. Jest to terytorium zależne Wielkiej Brytanii.
Stanowi najbardziej ludną część brytyjskiego terytorium zamorskiego Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha.
Autor: tol/gry / Źródło: The Mirror