Największa sieć handlowa na świecie podnosi płacę minimalną. Dorzuci też premie

[object Object]
Zarobki na emigracji. "Średnio 7,5 tys. miesięcznie"TVN24 BiS
wideo 2/5

Sieć sklepów Wal-Mart, zatrudniająca w Stanach Zjednoczonych około 1,5 miliona osób, zdecydowała się podnieść płacę minimalną pracowników do 11 dolarów za godzinę i wypłacić wszystkim pracownikom premię w wysokości do 1 tysiąca dolarów - poinformował zarząd Wal-Mart.

Wal-Mart, jeden z największych prywatnych pracodawców nie tylko w USA, ale także Meksyku i w Kanadzie, płaci obecnie nowo zatrudnionym pracownikom od 9 do 11 dolarów za godzinę - więcej niż wynosi gwarantowana przez rząd federalny obowiązkowa federalna płaca minimalna w wysokości 7,25 dolara za godzinę pracy.

Są też złe wiadomości

Zarząd korporacji operującej pod 58 różnymi nazwami w 28 państwach świata podjął także kilka mniej korzystnych dla pracowników decyzji: jednorazowe premie w wysokości tysiąca dolarów otrzymają pracownicy z przynajmniej 20-letnim stażem pracy. Pozostali otrzymają niższe premie w zależności od wysługi lat w Wal-Mart. Oprócz tego korporacja zamierza zamknąć ponad 60 z 660 sklepów należącej do Wal-Mart sieci sprzedaży hurtowej działającej w oparciu o karnety członkowskie Sam‘s Club. Zamknięcie ponad 60 sklepów oznacza utratę pracy przez ok. 10 tys. osób. Zdaniem analityków giełdowych wypłacenie przez Wal-Mart Stores Inc. dodatkowej, jednorazowej premii - jak wyjaśnił dyrektor wykonawczy korporacji Doug McMillon, będącej skutkiem przyjęcia przez Kongres w ubiegłym miesiącu kompleksowej reformy podatków w USA - będzie kosztowało ok. 400 milionów dolarów w pierwszym kwartale 2018 roku.

Większe koszty

Podwyżka płacy minimalnej, która spowoduje zwiększenie kosztów zatrudnienia w Wal-Mart o dodatkowe 300 milionów dolarów w bieżącym roku, to zdaniem analityków zaledwie 15 proc. spodziewanych zysków Wal-Mart. Roczne obroty Wal-Mart wynoszą ok. 500 miliardów dolarów. Mimo podwyżki płacy najmniej zarabiających pracowników sieci Wal-Mart zarobki zatrudnionych w supermarketach tej firmy, często oskarżanej o wyzyskiwanie pracowników, nadal pozostaną niższe od przeciętnych zarobków zatrudnionych w amerykańskim handlu detalicznym. Jak wynika z danych Biura Statystyk Zatrudnienia (Bureau of Labor Statistics), przeciętna płaca za godzinę wyniosła w grudniu ub.r. 15,51 dolara. Zdaniem ekonomistów decyzja Wal-Mart Stores Inc. jest kolejnym przejawem niedoboru siły roboczej w USA. Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się na poziomie 4,1 proc. Jest to najniższy wskaźnik bezrobocia od 17 lat. Dodatkowym powodem niedoboru nisko płatnych pracowników na rynku pracy jest wojna, jaką wydał nielegalnej imigracji prezydent Donald Trump.

Brakuje pracowników

Niskie bezrobocie powoduje, że firmy korzystające z pracy nisko wykwalifikowanych pracowników - restauracje, składy przemysłowe i handel detaliczny - cierpią na niedobór pracowników i zaczynają oferować wyższą płacę.

Wcześniej płacę minimalną do 11 dolarów za godzinę podwyższył konkurent Wal-Mart, sieć sklepów Target, natomiast sieć Costco Wholesales Inc. oferuje nowym pracownikom na początek 13 dolarów za godzinę. Premie, dzięki redukcji podatków korporacyjnych, w ramach reformy podatków opracowanej przez Partię Republikańską, zawitały nawet do podupadającego do niedawna sektora produkcyjnego amerykańskiej gospodarki. Firma motoryzacyjna Fiat Chrysler Automobiles NV poinformowała w czwartek, że wypłaci wszystkim swoim pracownikom zatrudnionym na pełnym etacie w USA (jest to ok. 60 tys. osób) premie w wysokości 2 tys. dolarów i zainwestuje w zakłady produkcyjne pod Detroit ponad miliard dolarów.

Płaca minimalna

Ponadto podczas gdy minimalna federalna płaca za godzinę - 7,25 dolara (jedna z najniższych wśród państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) pozostała niezmieniona, 18 stanów i setki lokalnych władz od nowego roku wprowadziły wyższą niż federalna płacę minimalną za godzinę. Obecnie najwyższa stanowa płaca minimalna - przeciętnie 10,85 dolarów za godzinę (na Manhattanie w stanie Nowy Jork - 12 dolarów za godzinę) obowiązuje od 1 stycznia br. w 7 stanach (Hawaje, Kalifornia, Maine, Nowy Jork, Rhode Island, Washington, Vermont). Zdaniem wielu ekonomistów wzrost płacy minimalnej nie jest wyłącznie dobrodziejstwem. Wśród negatywnych konsekwencji wzrostu płacy minimalnej ekonomiści wymieniają spadek zatrudnienia, ograniczenie przez pracodawców liczby godzin pracy zatrudnionych, kłopoty ze znalezieniem pracy przez najmłodszych - debiutujących na rynku pracy, a także wzrost inflacji.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Walmart

Pozostałe wiadomości

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl