Naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT) twierdzą, że dokonali przełomu, który może wpłynąć na życie kobiet na całym świecie. Eksperci wyprodukowali pigułkę antykoncepcyjną, którą wystarczy przyjmować jedynie raz w miesiącu.
Kapsułka o kształcie gwiazdy może ograniczyć liczbę niechcianych ciąż, do których dochodzi przez zapominanie o codziennym zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych - twierdzą naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Jedna kapsułka wystarczy
Naukowcy informują, że kapsułki są pokryte żelatyną, która może pozostać w żołądku przez tygodnie po połknięciu. Rozpuszczając się powoli, będą wydzielane hormony, co ma zapobiegać zajściu w ciążę. Przeprowadzone na świniach testy wykazały, że pigułka może zapewnić taki sam efekt jak codzienne zażywanie pigułek. - Mamy nadzieję, że nasza praca przyczyni się do wypracowania nowych metod i rozwiązań dla zdrowia kobiet - powiedział profesor MIT Rober Langer. Dodał, że prowadzane są prace nad stworzeniem pigułki do testów na ludziach. Ekspert wyraził nadzieję, że będzie to możliwe w ciągu trzech do pięciu lat.
Przyjmowanie doustnych pigułek jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji na świecie. Według danych amerykańskiej Centers for Disease Control and Prevention (CDC) jest to druga najczęściej stosowana metoda zapobiegania ciąży wśród kobiet w wieku do 15 do 49 lat. Jest także bardzo skuteczna - przy prawidłowym zastosowaniu tylko jedna na 100 kobiet zachodzi w ciążę w ciągu roku. Mimo to aż jedna trzecia pań przyznaje, że zapomina o regularnym przyjmowaniu pigułek.
Ekspert: jest pewne "ale"
- Zastosowanie może na pewno być zarówno w przypadku tego przykładu, ale również w przypadku innych chorób i schorzeń (..). Pacjenci nie zawsze biorą leki skutecznie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Wtedy o wiele łatwiej będzie utrzymać pewien standard leczenia pacjenta, jeżeli lek nie będzie przyjmowany codziennie, tylko raz na tydzień, raz na miesiąc - powiedział w TVN24 BiS prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie Michał Sutkowski. - Jest jednak pewne "ale", jak to zwykle w medycynie - dodał. - Coś się może wydarzyć, możemy być na przykład uczuleni na ten lek. Wtedy niezwykle trudno uzyskać go przecież z powrotem. Jeżeli łykamy tabletkę raz na 24 godziny, możemy jednak w każdej chwili ją odstawić - podkreślił.
Autor: mp / Źródło: CNN, TVN24 BIS
Źródło zdjęcia głównego: Massachusetts Institute of Technology (MIT)