Prezydent miliarder. Czy Putin jest najbogatszym człowiekiem świata?

Kalendarze z Władimirem Putinem trafiły do sprzedaży
Kalendarze z Władimirem Putinem trafiły do sprzedaży
AP
Kalendarze z Władimirem Putinem trafiły do sprzedażyAP

"Kiedy pieniądze mówią, prawda milczy" - głosi rosyjskie przysłowie odnoszące się do związku między bogactwem a korupcją. A jeśli chodzi o bogactwo Władimira Putina, prawda rzeczywiście milczy - pisze magazyn "Harvard Political Review", który wziął pod lupę majątek rosyjskiego prezydenta.

"Harvard Political Review" przytacza aktualne szacunki różnych ekonomistów, według których Putin zgromadził fortunę mieszczącą się w przedziale od 60 do 200 miliardów dolarów. Magazyn pyta jednocześnie, jak to możliwe, skoro oficjalna roczna pensja rosyjskiego przywódcy wynosi zaledwie 150 tys. dolarów?

Skromny majątek na papierze

Przed wyborami prezydenckimi w marcu 2018 roku Putin opublikował oficjalne oświadczenie majątkowe, z którego wynikało, że posiada w Petersburgu mieszkanie o powierzchni 75 metrów kwadratowych, dwa samochody z czasów sowieckich, auto terenowe oraz przyczepę samochodową.

Deklaracja pokazała również, że przez sześć lat przed wyborami Putin zarobił 38,5 mln rubli, czyli około 676 tys. dolarów (ok. 2,3 mln zł). Na tą kwotę składały się: prezydencka pensja, emerytura wojskowa oraz odsetki od oszczędności. Przywódca posiadał wówczas 243 tys. dolarów na 13 różnych kontach bankowych.

Syndykat miliarderów

Według dziennikarza "The Guardian" Luke’a Hardinga, rosyjski przywódca po zwycięstwie w wyborach w 2000 roku, po prostu "przetasował" talię oligarchów, niektórych wygnał, a sam stał się jednym z nich. Jak dodał, Putin jest właścicielem udziałów w głównych rosyjskich firmach, co pozwoliło mu na zdobycie ogromnego bogactwa.

Harding twierdzi, że Putin jest szefem "syndykatu" rosyjskich miliarderów, byłych współpracowników z czasów pracy w KGB oraz przyjaciół z czasów spółdzielni mieszkaniowej Ozero Dacza. Spółdzielnia "Jezioro" została założona w 1996 roku przez Putina i siedmiu jego przyjaciół i budowała luksusowe dacze we wsi Sołowiowka na brzegu Jeziora Komsomolskiego w pobliżu Sankt Petersburga. Do 2012 roku członkowie spółdzielni objęli najwyższe stanowiska w rosyjskim rządzie oraz biznesie i odnieśli potężny sukces finansowy.

W 2010 r. amerykańskie źródła dyplomatyczne zasugerowały, że Putin utrzymuje swoje bogactwo za pośrednictwem pełnomocników, co pozwala mu formalnie nic nie posiadać i czerpać z bogactwa swoich przyjaciół. Umożliwia mu to łatwe ukrycie zarówno swojego bogactwa, jak i jego źródeł.

Przyjaciele w banku

Najlepszym przykładem działania Putina i jego przyjaciół jest Rossiya Bank. Na pierwszy rzut oka wydaje się on zupełnie zwyczajny i niepowiązany z prezydentem Rosji. Jednak po bliższym przyjrzeniu się te powiązania zaczynają się pojawiać. Bank jest kontrolowany przez bliskich przyjaciół Putina, a po przejęciu przez niego władzy, instytucja zyskała dostęp do rosyjskich aktywów państwowych.

Największe udziały w banku ma Jurij Kowalczuk, znany jako osobisty bankier Putina. Oboje zakładali spółdzielnię Ozero Dacza. Dwaj pozostali przyjaciele z tego okresu - Nikołaj Szamałow i Dmitrij Gorełow - mają, podobnie jak Putin, po 10,5 proc. udziałów. "Te powiązania nie mogą być przypadkowe i jest bardzo prawdopodobne, że sam Putin kontroluje dużą część aktywów banku" - pisze "Harvard Political Review". Po tym, jak Putin został prezydentem, Rossija Bank pozyskał miliardy dolarów od Gazpromu, największego rosyjskiego koncernu naftowego. A więc Putin wzbogaca się poprzez swoich majętnych przyjaciół i nagradza ich państwowym majątkiem uzyskanym dzięki jego pozycji głowy państwa.

Wiolonczelista z fortuną

Dalsze światło na sprawę bogactwa Putina rzuciła także w 2016 roku afera Panama Papers - wyciek dokumentów panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu fasadowych firm w rajach podatkowych.

- Panama Papers ujawniły nam szczegółowe transakcje, które pokazały, jak działa syndykat oraz to, jak Putin ukrywa swoje pieniądze przez pośredników, a konkretnie jednego pełnomocnika - Siergieja Rołdugina - mówi Harding. Rołdugin to zawodowy wiolonczelista i przyjaciel Putina, który w 2014 roku w rozmowie z "New York Times" mówił, że nie jest bogaty. Jedak według Panama Papers zarabiał 8,1 mln dolarów rocznie. Na koncie w Chase Bank zgromadził kolejne 19 mln funtów, pochodzące z jego udziałów w lukratywnej agencji marketingowej Video International.

- To bardzo dziwne. W jaki sposób wiolonczelista mógłby zarabiać takie pieniądze? - pyta Harding. Jedno z wyjaśnień jest takie, że tak naprawdę nie są to jego pieniądze. On jest po prostu osobą, która je trzyma. Biorąc pod uwagę powiązania Rołdugina z Putinem, najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że ukrywa on pieniądze dla Putina na kontach zagranicznych - pisze "Harvard Political Review".

Zamiłowanie do luksusu

67-letni Putin, będący na Kremlu najdłużej urzędującym politykiem od czasów Józefa Stalina, może próbować ukrywać swoje bogactwo, ale zdradza go jego apetyt na drogie przedmioty i zamiłowanie do luksusu, co jest sprzeczne z ego wizerunkiem "człowieka z ludu". Prezydent lubi nosić Rolexy, a ceny jego designerskich dresów liczone są w tysiącach.

W 2017 roku opozycjonista Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda jedna z luksusowych posiadłości, rzekomo należąca prezydenta Rosji Władimira Putina. Tajna rezydencja ma powierzchnię 50 hektarów i znajduje się w malowniczej okolicy na jednej z wysp Jeziora Wyborskiego. Według Nawalnego willa należy do Putina, ale została zapisana na firmy ludzi z nim związanych, którzy od dawna uważani są jego przyjaciół.

"HPR" zwraca uwagę, że Putin ma dobry powód, by ukrywać swój majątek. Jest przywódcą kraju, w którym 10 proc. najbogatszych posiada 87 procent majątku całego kraju. Wielu Rosjan obwinia Putina za wysoką nierówność dochodów, a jego przeciwnicy zaczęli nazywać go "carem". Za kulisami Putin potrzebuje swojego bogactwa, aby utrzymać swoje wpływy polityczne. Ale publicznie to bogactwo staje się ciężarem.

Chaos gospodarczy wywołany rozpadem Związku Radzieckiego i wynikające z niego reformy terapii szokowej pozwoliły niewielkiej liczbie Rosjan zgromadzić ogromne bogactwo. Ci nowi miliarderzy stali się pełnomocnikami Putina. Wzbogacają go, a w zamian otrzymują kontrakty państwowe - podsumowuje "HPR". Jak dodają autorzy artykułu, w wyniku swoich kontaktów gospodarczych Putin może po cichu być jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Biorąc jednak pod uwagę brak dowodów bezpośrednio łączących Putina z ogromnymi sumami pieniędzy, każda debata na ten temat musi opierać się na spekulacjach, a prawdy o bogactwie Putina możemy nigdy nie poznać.

Autor: tol / Źródło: Harvard Political Review

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP