Prezydent miliarder. Czy Putin jest najbogatszym człowiekiem świata?

Kalendarze z Władimirem Putinem trafiły do sprzedaży
Kalendarze z Władimirem Putinem trafiły do sprzedaży
AP
Kalendarze z Władimirem Putinem trafiły do sprzedażyAP

"Kiedy pieniądze mówią, prawda milczy" - głosi rosyjskie przysłowie odnoszące się do związku między bogactwem a korupcją. A jeśli chodzi o bogactwo Władimira Putina, prawda rzeczywiście milczy - pisze magazyn "Harvard Political Review", który wziął pod lupę majątek rosyjskiego prezydenta.

"Harvard Political Review" przytacza aktualne szacunki różnych ekonomistów, według których Putin zgromadził fortunę mieszczącą się w przedziale od 60 do 200 miliardów dolarów. Magazyn pyta jednocześnie, jak to możliwe, skoro oficjalna roczna pensja rosyjskiego przywódcy wynosi zaledwie 150 tys. dolarów?

Skromny majątek na papierze

Przed wyborami prezydenckimi w marcu 2018 roku Putin opublikował oficjalne oświadczenie majątkowe, z którego wynikało, że posiada w Petersburgu mieszkanie o powierzchni 75 metrów kwadratowych, dwa samochody z czasów sowieckich, auto terenowe oraz przyczepę samochodową.

Deklaracja pokazała również, że przez sześć lat przed wyborami Putin zarobił 38,5 mln rubli, czyli około 676 tys. dolarów (ok. 2,3 mln zł). Na tą kwotę składały się: prezydencka pensja, emerytura wojskowa oraz odsetki od oszczędności. Przywódca posiadał wówczas 243 tys. dolarów na 13 różnych kontach bankowych.

Syndykat miliarderów

Według dziennikarza "The Guardian" Luke’a Hardinga, rosyjski przywódca po zwycięstwie w wyborach w 2000 roku, po prostu "przetasował" talię oligarchów, niektórych wygnał, a sam stał się jednym z nich. Jak dodał, Putin jest właścicielem udziałów w głównych rosyjskich firmach, co pozwoliło mu na zdobycie ogromnego bogactwa.

Harding twierdzi, że Putin jest szefem "syndykatu" rosyjskich miliarderów, byłych współpracowników z czasów pracy w KGB oraz przyjaciół z czasów spółdzielni mieszkaniowej Ozero Dacza. Spółdzielnia "Jezioro" została założona w 1996 roku przez Putina i siedmiu jego przyjaciół i budowała luksusowe dacze we wsi Sołowiowka na brzegu Jeziora Komsomolskiego w pobliżu Sankt Petersburga. Do 2012 roku członkowie spółdzielni objęli najwyższe stanowiska w rosyjskim rządzie oraz biznesie i odnieśli potężny sukces finansowy.

W 2010 r. amerykańskie źródła dyplomatyczne zasugerowały, że Putin utrzymuje swoje bogactwo za pośrednictwem pełnomocników, co pozwala mu formalnie nic nie posiadać i czerpać z bogactwa swoich przyjaciół. Umożliwia mu to łatwe ukrycie zarówno swojego bogactwa, jak i jego źródeł.

Przyjaciele w banku

Najlepszym przykładem działania Putina i jego przyjaciół jest Rossiya Bank. Na pierwszy rzut oka wydaje się on zupełnie zwyczajny i niepowiązany z prezydentem Rosji. Jednak po bliższym przyjrzeniu się te powiązania zaczynają się pojawiać. Bank jest kontrolowany przez bliskich przyjaciół Putina, a po przejęciu przez niego władzy, instytucja zyskała dostęp do rosyjskich aktywów państwowych.

Największe udziały w banku ma Jurij Kowalczuk, znany jako osobisty bankier Putina. Oboje zakładali spółdzielnię Ozero Dacza. Dwaj pozostali przyjaciele z tego okresu - Nikołaj Szamałow i Dmitrij Gorełow - mają, podobnie jak Putin, po 10,5 proc. udziałów. "Te powiązania nie mogą być przypadkowe i jest bardzo prawdopodobne, że sam Putin kontroluje dużą część aktywów banku" - pisze "Harvard Political Review". Po tym, jak Putin został prezydentem, Rossija Bank pozyskał miliardy dolarów od Gazpromu, największego rosyjskiego koncernu naftowego. A więc Putin wzbogaca się poprzez swoich majętnych przyjaciół i nagradza ich państwowym majątkiem uzyskanym dzięki jego pozycji głowy państwa.

Wiolonczelista z fortuną

Dalsze światło na sprawę bogactwa Putina rzuciła także w 2016 roku afera Panama Papers - wyciek dokumentów panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu fasadowych firm w rajach podatkowych.

- Panama Papers ujawniły nam szczegółowe transakcje, które pokazały, jak działa syndykat oraz to, jak Putin ukrywa swoje pieniądze przez pośredników, a konkretnie jednego pełnomocnika - Siergieja Rołdugina - mówi Harding. Rołdugin to zawodowy wiolonczelista i przyjaciel Putina, który w 2014 roku w rozmowie z "New York Times" mówił, że nie jest bogaty. Jedak według Panama Papers zarabiał 8,1 mln dolarów rocznie. Na koncie w Chase Bank zgromadził kolejne 19 mln funtów, pochodzące z jego udziałów w lukratywnej agencji marketingowej Video International.

- To bardzo dziwne. W jaki sposób wiolonczelista mógłby zarabiać takie pieniądze? - pyta Harding. Jedno z wyjaśnień jest takie, że tak naprawdę nie są to jego pieniądze. On jest po prostu osobą, która je trzyma. Biorąc pod uwagę powiązania Rołdugina z Putinem, najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że ukrywa on pieniądze dla Putina na kontach zagranicznych - pisze "Harvard Political Review".

Zamiłowanie do luksusu

67-letni Putin, będący na Kremlu najdłużej urzędującym politykiem od czasów Józefa Stalina, może próbować ukrywać swoje bogactwo, ale zdradza go jego apetyt na drogie przedmioty i zamiłowanie do luksusu, co jest sprzeczne z ego wizerunkiem "człowieka z ludu". Prezydent lubi nosić Rolexy, a ceny jego designerskich dresów liczone są w tysiącach.

W 2017 roku opozycjonista Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda jedna z luksusowych posiadłości, rzekomo należąca prezydenta Rosji Władimira Putina. Tajna rezydencja ma powierzchnię 50 hektarów i znajduje się w malowniczej okolicy na jednej z wysp Jeziora Wyborskiego. Według Nawalnego willa należy do Putina, ale została zapisana na firmy ludzi z nim związanych, którzy od dawna uważani są jego przyjaciół.

"HPR" zwraca uwagę, że Putin ma dobry powód, by ukrywać swój majątek. Jest przywódcą kraju, w którym 10 proc. najbogatszych posiada 87 procent majątku całego kraju. Wielu Rosjan obwinia Putina za wysoką nierówność dochodów, a jego przeciwnicy zaczęli nazywać go "carem". Za kulisami Putin potrzebuje swojego bogactwa, aby utrzymać swoje wpływy polityczne. Ale publicznie to bogactwo staje się ciężarem.

Chaos gospodarczy wywołany rozpadem Związku Radzieckiego i wynikające z niego reformy terapii szokowej pozwoliły niewielkiej liczbie Rosjan zgromadzić ogromne bogactwo. Ci nowi miliarderzy stali się pełnomocnikami Putina. Wzbogacają go, a w zamian otrzymują kontrakty państwowe - podsumowuje "HPR". Jak dodają autorzy artykułu, w wyniku swoich kontaktów gospodarczych Putin może po cichu być jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Biorąc jednak pod uwagę brak dowodów bezpośrednio łączących Putina z ogromnymi sumami pieniędzy, każda debata na ten temat musi opierać się na spekulacjach, a prawdy o bogactwie Putina możemy nigdy nie poznać.

Autor: tol / Źródło: Harvard Political Review

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP