Unia Europejska rozważa nowe sankcje bankowe wobec Rosji - informuje amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na informacje od unijnych urzędników. Według doniesień gazety Bruksela pracuje też nad sposobem na powstrzymanie wykorzystania kryptowalut do omijania sankcji.
"Kraje europejskie dążące do zaostrzenia sankcji wobec Rosji rozważają zaatakowanie większej liczby banków, poszerzenie sieci (sankcji) o kolejnych członków rodzin oligarchów oraz zaostrzenie w nadchodzących dniach ograniczeń w korzystaniu z kryptowalut (...) w ramach nowego pakietu środków" - informuje gazeta.
"WSJ": UE rozważa nowe sankcje bankowe wobec Rosji
Zdaniem dyplomatów i urzędników zaznajomionych z dyskusjami, ma to zwiększyć presję Zachodu na rosyjską gospodarkę.
"Wall Street Journal" pisze, że te działania pojawiają się, gdy USA i Unia Europejska przygotowują wspólne zespoły zadaniowe, których celem jest zapewnienie skutecznego wdrożenia sankcji już ogłoszonych wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.
"Wysiłki transatlantyckie obejmują wywieranie presji na kraje trzecie, które umożliwiają rosyjskim obywatelom i firmom przemieszczanie aktywów znajdujących się poza Rosją poza zasięg zachodnich sankcji" - czytamy w gazecie.
Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. W związku z wywołaną wojną i zbrodniami na ludności cywilnej wiele państw i przedsiębiorstw nałożyły na Rosję i wspierającą ją Białoruś sankcje ekonomiczne.
Jakie sankcje wprowadziła UE?
Dotychczasowe sankcje obejmują:
- sankcje finansowe odcinające dostęp Rosji do unijnych rynków kapitałowych, - zamrożenie aktywów trzech banków rosyjskich i zakaz transakcji z nimi, a także wykluczenie największych banków z systemu SWIFT, - sankcje nałożone na sektor energetyczny, które służą utrudnieniu Rosji modernizacji rafinerii ropy i zwiększeniu kosztów takiej modernizacji, - zakaz eksportu, sprzedaży i dostaw samolotów i sprzętu względem rosyjskich linii lotniczych, a także zakaz wszelkich powiązanych napraw, obsługi technicznej i usług finansowych, - zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla wszystkich samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję; samoloty te nie będą mogły lądować i startować na terytorium UE ani nad nim przelatywać, - rozszerzenie zakresu kontroli eksportu produktów podwójnego zastosowania w celu ograniczenia dostępu Rosji do kluczowych technologii, takich jak półprzewodniki czy nowoczesne oprogramowanie, - ograniczenie wjazdu na teren UE dla rosyjskich dyplomatów i powiązanych z nimi grup oraz biznesmenów - zawieszenie działalności nadawczej i transmisyjnej w UE rosyjskich państwowych mediów Russia Today i Sputnik i ich spółek zależnych.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock