Ugody z frankowiczami, brak zgody na wgląd w konto Giertycha. Kulisy odejścia prezesa PKO BP

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Puls Biznesu, Rzeczpospolita
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczami
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczami TVN24
wideo 2/5
PKO BP gotowy na ugody z frankowiczamiTVN24

Rezygnacja Zbigniewa Jagiełły z funkcji prezesa banku PKO BP budzi obawy o upolitycznienie instytucji - pisze "Rzeczpospolita". Wieść o rezygnacji prezesa-instytucji rynek wycenił dramatycznym spadkiem kursu akcji i wartości banku. - Podobnie spadły notowania premiera Morawieckiego, skoro udało się doprowadzić do odejścia jednego z najbliższych współpracowników - mówi polityk Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z tvn24.pl

Jak pisze "Puls Biznesu", już po przejęciu władzy przez PiS w 2015 roku wydawało się, że dni Zbigniewa Jagiełły jako prezesa PKO BP są policzone. Zmianom kadrowym zapobiegło jednak wejście do rządu Mateusza Morawieckiego, przyjaciela Jagiełły.

"Na ulicę Nowogrodzką, gdzie urzęduje Jarosław Kaczyński, regularnie trafiały wprawdzie rozmaite donosy na Zbigniewa Jagiełłę, ale jako pozbawione wartości merytorycznej lądowały w koszu. Jeden z dokumentów - jak się wtedy wydawało, najmniej szkodliwy dla szefa banku - zawierał analizy skutków przyjęcia Nordea Banku przez PKO BP.

Fuzja została przeprowadzona w 2014 roku i nie budziła większych kontrowersji. Była to pierwsza tego typu transakcja w wykonaniu PKO BP, postrzegana jako próba generalna przed kolejnym, poważnym przejęciem. Według przeciwników Zbigniewa Jagiełły operacja była kosztowna, daremna i doprowadziła tylko do powiększenia i tak już dużego portfela kredytów walutowych" - czytamy w dzienniku. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sprawę wykorzystano pięć lat później

"Puls Biznesu" zaznacza, że pięć lat później ta sprawa stała się bardzo przydatna dla przeciwników prezesa.

Gazeta przypomina propozycję "sektorowego" rozwiązania problemu kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, którą zaproponował w grudniu zeszłego roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Na początku stycznia banki zwołały zespół roboczy, który miał pracować nad tym rozwiązaniem.

Jak czytamy w gazecie, bank PKO BP "spieszył się i dociskał innych członków zespołu, by też się spieszyli. Chciał zdążyć przed wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie franków, spodziewanym na 25 marca. Motywacją była nadzieja, że wyraz dobrej woli banków złagodzi wyrok".

"Nadzwyczajne walne (NZWA) zwołano ostatecznie na 23 kwietnia. W międzyczasie zmienił się termin posiedzenia SN - najpierw na 13 kwietnia, a potem na 11 maja" - przypomina dziennik. 

Zgromadzenie zaakceptowało utworzenie funduszu na pokrycie kosztów ugód. - Ugody będą kosztować bank, co w dalszej perspektywie oznacza brak dywidendy dla Skarbu Państwa. A z budżetem nie jest dobrze  – mówi jeden z rozmówców tvn24.pl.

Jak pisze "PB", podczas głosowania pojawił się wniosek o ogłoszenie przerwy w posiedzeniu do 25 maja. "Głosowanie uchwały miało pozwolić na określenie się, czy większość akcjonariuszy jest za rozpoczęciem procesu ugodowego, czy odroczeniem" - czytamy. Wniosek ten został poparty przez przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych, który reprezentował Skarb Państwa.

Ostatecznie walne zgromadzenie dało zielone światło na realizację planu prezesa, co miało doprowadzić do natychmiastowej reakcji ministra Sasina u wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Ostatecznie wniosek o przerwę nie przeszedł. "Następnie odbyło się głosowanie uchwały w sprawie rozpoczęcia procesu ugód, która przeszła większością głosów, między innymi MAP. Resort znalazł się w sytuacji bez wyjścia: musiał zagłosować za ugodami, bo bardzo trudno byłoby mu wytłumaczyć głosowanie przeciw" - pisze dziennik.

"Pozycja szefa PKO BP wiosną 2021 roku była diametralnie inna niż jesienią 2015 roku. Zawsze była ona funkcją siły Mateusza Morawieckiego, a obecnie premier jest słaby. Według naszych informacji decyzja o dymisji została podjęta na Nowogrodzkiej przez biuro polityczne PiS. Zbigniewowi Jagielle zakomunikował ją premier. Jedynym, co zdołał uzyskać menadżer po 12 latach pracy w banku, była obietnica, że wszystko odbędzie się w sposób cywilizowany, a nie podczas nocnej rady nadzorczej" - pisze dziennik.

Gabinet prezesa PiS

Według zgodnych relacji naszych rozmówców decyzja o odwołaniu zapadła w gabinecie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Osobistemu przyjacielowi i współpracownikowi przekazał ją premier Mateusz Morawiecki.

- Jagiełło od dawna znajdował się na celowniku dużej części PiS-u. Nad jego dymisją pracował nasz ekonomiczny tercet: minister Jacek Sasin, prezes NBP Adam Glapiński i senator Grzegorz Bierecki. W koalicji była także Beata Szydło i Zbigniew Ziobro, choć z innych powodów – mówi proszący o anonimowość polityk PiS w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl Robertem Zielińskim.

Obóz władzy "zaskoczony"

"Zbigniew Jagiełło nie przedstawił powodów swojej rezygnacji (do końca trzyletniej kadencji zostały mu dwa lata). Jest ona tym bardziej zastanawiająca, że PKO BP jako największy bank w Polsce mógłby odegrać istotną rolę w finansowaniu odbudowującej się po pandemii gospodarki" - pisze natomiast "Rzeczpospolita".

– W moim odczuciu nastąpił splot różnych wydarzeń, który skłonił prezesa do złożenia rezygnacji. Kieruje bankiem od lat, przeprowadził transformację cyfrową i zostawia go w dobrej kondycji. Być może spodziewał się, że dostanie ofertę nie do odrzucenia, i to mogło skłonić go do rezygnacji – twierdzi jeden z rozmówców "Rzeczpospolitej", chcący zachować anonimowość.

Cel: premier?

Od jednego ze współpracowników ministra Jacka Sasina usłyszeliśmy: - Nie dziwię się, że prezesowi po tylu latach już się nie chciało.

W samym Sejmie można było usłyszeć mniej "parlamentarne" komentarze. Według tych opinii, część polityków PiS zabiegając o dymisję prezesa PKO BP kieruje się w rzeczywistości chęcią zaszkodzenia premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Dlatego, że Morawiecki nie wyrósł z partii, był współpracownikiem Donalda Tuska w radzie gospodarczej, a także wszedł do polityki ze świata "elit bankowych".

- Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, minister finansów Tadeusz Kiciński i właśnie Zbigniew Jagiełło to najbliżsi współpracownicy premiera. Jego zaplecze w każdym sensie tego słowa. Rezygnacja Jagiełło to jak strata królowej podczas partii szachów – usłyszeliśmy od posła z komisji Gospodarki i Rozwoju.

Prokuratura w tle

Według kilku zgodnych źródeł, z którymi rozmawiał tvn24.pl, sprawa rezygnacji Jagiełły była już bliska dokonania się na początku tego roku. Wtedy miał jej żądać minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dlatego że prawnicy banku PKO BP odmówili wglądu w konta bankowe Romana Giertycha. Uznali - co potwierdziły sądy - że śledczym prokuratora Ziobry nie udało się postawić skutecznie zarzutów mecenasowi. Dodatkowo prokuratura chciała poznać wszystkie decyzje finansowe Giertycha w ostatnich dwóch latach, choć zarzuty, które formułowano wobec niego dotyczyły znacznie wcześniejszego okresu.

- Było gorąco w gabinecie prezesa Kaczyńskiego. Ale wtedy jeszcze udało się premierowi wytłumaczyć, że prawnicy banku działali po prostu zgodnie z prawem – mówi nasz rozmówca. Kompromisowym rozwiązaniem wtedy miało być skierowanie funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do pracy w PKO BP.

Jeden ze znajomych prezesa Jagiełło przekazał nam, że on sam spodziewa się – nawet po rezygnacji – dalszych problemów z prokuraturą. - Chodzi o sprawę upadku GetBack. W 2016 roku obligacje tej firmy o wartości 23 milionów trafiły do klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Za zbliżone działania, choć o znacznie większej wartości, zarzuty ma postawione cały zarząd Idea Banku, a jego prezes spędził nawet dwa miesiące w areszcie – mówi nasz rozmówca, prosząc o zachowanie anonimowości.

Autorka/Autor:Robert Zieliński / mp

Źródło: tvn24.pl, Puls Biznesu, Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że nie zniszczy firm Elona Muska, odbierając im federalne dotacje. Dodał, że chce, aby kwitły interesy miliardera i innych firm w Stanach Zjednoczonych - poinformowała Agencja Reutera.

Trump: nie zniszczę firm Muska

Trump: nie zniszczę firm Muska

Źródło:
Reuters

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 1953 roku, pomijając zamknięcie fabryk w czasach COVID-19 - wynika z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (Society of Motor Manufacturers and Traders, SMMT). Zdaniem ekspertów brytyjski przemysł motoryzacyjny właśnie "osiągnął dno", co może mieć poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej mieszkają w dramatycznych warunkach w Roosendaal w Holandii - alarmuje dziennik "de Volkskrant". Osoby zakwaterowane nielegalnie płacą setki euro za miejsce na materacu, często bez dostępu do prądu, ogrzewania czy bieżącej wody.

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w tym roku aż 40 tysięcy przypadków cyberprzestępstw w Polsce. Znaczną część z nich stanowią oszustwa związane z ofertami wakacyjnymi. Policja oraz przedstawiciele branży turystycznej apelują o ostrożność i podpowiadają, jak rozpoznać fałszywe oferty wyjazdów.

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Źródło:
PAP

Sprzedaż samochodów elektrycznych marki Tesla w Unii Europejskiej mocno w dół. Jak poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w czerwcu 2025 roku liczba rejestracji nowych aut tego producenta była o 39,5 procent niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Niskiej jakości i objęte międzynarodowymi sankcjami rosyjskie paliwo zalewa Afrykę, niszcząc przemysł naftowy i zagrażając zdrowiu Afrykanów - alarmuje Aliko Dangote, najbogatszy człowiek kontynentu. Sprowadzane z Rosji produkty naftowe najczęściej trafiają między innymi do Libii, Egiptu, Maroka i Tunezji.

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Źródło:
PAP

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale 2025 roku, sprzedaż nowych mieszkań spadła w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna deweloperów.

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

Źródło:
PAP

Wydobycie ropy i gazu to sektor, którego czas dobiega końca - ocenił w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska, odnosząc się do informacji o odkryciu złóż ropy naftowej w rejonie wyspy Wolin. Przypomniał, że Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Źródło:
PAP

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży - poinformowano w środowym komunikacie. Tego dnia w resorcie odbyły się wstępne konsultacje dotyczące planowanych zmian.

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP