Z tego podatku rząd nie dostał ani złotówki. Wyrok coraz bliżej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/4
TVN24Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie odwołania Komisji Europejskiej od wyroku dotyczącego polskiego podatku handlowego ma być wydana 15 października - poinformował na Twitterze Ireneusz Kolowca ze służb prasowych TSUE. Rząd liczy, że w przyszłym roku z tego podatku otrzyma 1,5 miliarda złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W maju 2019 r. Sąd UE stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej, dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. "Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa" - orzekł wtedy Sąd UE. Komisja Europejska odwołała się od tego wyroku.

Sąd UE jest jednym z dwóch organów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Opinia rzecznika poprzedza wyrok Trybunału Sprawiedliwości. Często zdarza się, że sędziowie podtrzymują w wyroku pogląd rzecznika generalnego.

Jak informowała kilkanaście dni temu "Gazeta Wyborcza", powołując się na źródła w TSUE, wyroku w sprawie podatku handlowego można spodziewać się pod koniec roku. Także służby prasowe Trybunału w listopadzie 2019 roku, tuż po złożeniu odwołania przez KE, informowały, że ostateczny wyrok zapadnie w ciągu 10-12 miesięcy.

Spór z Komisją Europejską

Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję KE w sprawie podatku handlowego. Jak podkreślono w skardze, KE dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa.

Wcześniej, we wrześniu 2016 roku, tuż po wejściu podatku w życie, KE wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Bruksela argumentowała wtedy, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

KE wydała też nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli. Stwierdziła następnie, że podatek stanowi pomoc państwa niezgodną z rynkiem wewnętrznym oraz że został on wprowadzony w życie w sposób niezgodny z prawem.

Polska zaskarżyła decyzję KE w całości. Zarzuciła też w niej KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej.

Sąd UE uznał, że KE się pomyliła. "W konsekwencji Sąd stwierdził nieważność decyzji końcowej Komisji" – podano w komunikacie TSUE.

Czytaj więcej o wyroku Sądu UE

Podatek handlowy

Podatek handlowy miał mieć dwie stawki: 0,8 procent od przychodu między 17 milionów złotych a 170 milionów złotych miesięcznie i 1,4 procent od przychodu powyżej 170 milionów złotych miesięcznie.

W przyszłorocznym budżecie przewidziano uzyskanie dochodów z podatku od sprzedaży detalicznej w wysokości 1,5 miliarda złotych.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock