TVN24 Biznes | Z kraju

Emeryci mogą dorobić więcej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/da
Źródło:
PAP
Szef Solidarności o emeryturach stażowych
Szef Solidarności o emeryturach stażowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Szef Solidarności o emeryturach stażowych

Od czerwca emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, obowiązują nowe limity zarobkowe. Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zostały one podwyższone. Oznacza to, że seniorzy mogą więcej dorobić do swoich świadczeń.

ZUS zwraca uwagę, że emeryci i renciści mogą dorabiać, muszą jednak pamiętać o limitach przychodów. Dotyczą one wcześniejszych emerytów, czyli tych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny) oraz rencistów. Przekroczenie limitów może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

- Od 1 czerwca jest to kwota 3977,10 zł brutto (wcześniej 3820,60 zł brutto – red.). Świadczenie może być również zawieszone, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 7386,10 zł brutto (wcześniej 7095,40 zł brutto – red.) – podkreśla rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

- Z kolei jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia – dodaje rzecznik Zakładu.

Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 zł – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 3977,10 zł brutto przychodu.

Dorabianie bez ograniczeń

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1250,88 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

Autor:mp/da

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości