TVN24 Biznes | Z kraju

Japoński gigant zainwestuje w Polsce. Ma powstać 1,5 tysiąca miejsc pracy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Wojtyla o sytuacji w polskiej gospodarce
Wojtyla o sytuacji w polskiej gospodarceTVN24
wideo 2/5
TVN24Wojtyla o sytuacji w polskiej gospodarce

Co najmniej 1,5 tysiąca miejsc pracy powstanie dzięki inwestycji firmy Daikin w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - powiedział w czwartek w Ksawerowie koło Łodzi premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w nowej perspektywie budżetowej znajdą się dodatkowe środki, aby przyciągać inwestorów.

Daikin z siedzibą w Osace jest japońską firmą produkującą klimatyzatory, pompy ciepła i oczyszczacze powietrza. Prowadzi działalność w Japonii, Chinach, Australii, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Azji Południowo-Wschodniej, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Firma została założona w 1924 roku. Na całym świecie zatrudnia ok. 89 tys. osób. W roku finansowym 2021 osiągnęła sprzedaż na poziomie 23,7 mld euro.

W Europie posiada 12 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii.

Premier o nowych miejscach pracy

- Chcemy, żeby Polska była kwitnącym miejscem dla inwestorów z całego świata. I mamy dzisiaj kolejny dowód, że taka będzie, dzięki inwestycji firmy Daikin powstanie co najmniej 1,5 tys. miejsc pracy powstanie tutaj, w Ksawerowie pod Łodzią. Polska jako specjalna strefa ekonomiczna staje się faktem - mówił premier w czwartek w Ksawerowie pod Łodzią premier Mateusz Morawiecki, gdzie odbyła konferencji inaugurującej nową inwestycję firmę Daikin Europe w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Premier zaznaczył, że "w Polsce mamy już bardzo dużo miejsc pracy". - Teraz zależy nam nie tylko na nowych miejscach pracy, ale właśnie na miejscach pracy, które są wysokiej jakości. Firma Daikin ze swoimi najnowszymi produktami będzie tworzyła tutaj, w Polsce wysoko zaawansowane miejsca pracy - podkreślił.

- Ktoś kiedyś mówił, że chciałby, aby Polska była drugą Japonią. Nie będzie drugiej Japonii, bo Japonia jest tylko jedna - powiedział. Jak zaznaczył, "chciałbym, aby Polska była krajem, który jest bogaty, szybko rozwijający się i cieszę się, że współpraca polsko-japońska właśnie wzmacnia taki kierunek rozwoju".

- W nowej perspektywie budżetowej znajdą się dodatkowe środki, aby przyciągać inwestorów. Będą także dodatkowe zasady administracyjne i środowiskowe, aby mitręga biurokratyczne była jak najmniejsza, żeby Polska była jednym z najlepszych miejsc do inwestowania na świecie – powiedział premier.

Dodał, że to, że Polska jest atrakcyjna dla inwestorów, potwierdzają "dane spływające do nas z różnych agencji z całego świata".

Przypomniał, że "my zmieniliśmy bardzo dużo w otoczeniu gospodarczym". - Wprowadziliśmy tzw. konstytucję dla biznesu. Zwiększyliśmy na rynku uczciwość poprzez skuteczną walkę z mafiami VAT-owskimi i mafiami podatkowymi. Dziś Polska w ciągu sześciu-siedmiu lat, co wystarczy sprawdzić w źródłach Komisji Europejskiej, z kraju, który miał największe patologie podatkowe w Unii Europejskiej, stała się krajem o najmniejszych patologach, luka VAT jest jedną z najniższych wśród krajów członkowskich - wyjaśnił.

Premier: wokół Daikin będą powstały firmy polskie

Według szefa rządu "przedsiębiorstwa uczą się najlepiej przez osmozę" - przenikanie się technologii, kooperację. - Wokół takiej firmy, jak Daikin na pewno będą powstawały firmy polskie, które będą uczyły się od niej wysoko zaawansowanych technologii, technologii zielonych, pomp ciepła, które są coraz bardziej popularne w Polsce - ocenił. Zwrócił uwagę, że w fabryce w Ksawerowie będzie również będzie produkcja tego typu technologii. Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że Polska rośnie we współpracy z takimi ważnymi, strategicznymi inwestorami, jak m.in. firmy japońskie.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w czwartek podczas inauguracji inwestycji firmy Daikin w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. podczas uroczystości podkreślał, że inwestycja dot. w produkcji pomp ciepła tworzy bardzo wartościowe miejsca pracy. - To są miejsca pracy przy najnowocześniejszej technologii, przy urządzeniach, które na świecie, ale również w Polsce zyskują ogromną popularność - mówił minister. Zwrócił uwagę, że sprzedaż pomp ciepła rośnie o 60-70 proc. - To jest przyszłość ogrzewania prywatnego, indywidualnego. Stąd pozyskiwanie wiedzy, uczestniczenie w tym procesie wykorzystywania tej technologii było dla nas niezwykle ważne - przyznał Buda. Podkreślał też, że Ksawerów jest dobrym miejscem dla tej inwestycji ze względu na "świetny rynek pracy oraz świetną komunikację". W tym kontekście zwrócił uwagę, że nieopodal Ksawerowa niedawno odbierano nową drogę ekspresową, która domyka ring autostradowy wokół Łodzi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości