Trzy tysiące pustych faktur na 37 milionów złotych. Podejrzani zatrzymani przez CBA

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Podejrzani o wyłudzanie podatku VAT. Straty Skarbu Państwa to co najmniej 209 milionów złotychpolicja dolnośląska
wideo 2/5
policja dolnośląskaPodejrzani o wyłudzanie podatku VAT. Straty Skarbu Państwa to co najmniej 209 milionów złotych

Osoby zatrzymane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wystawiły i nabyły blisko trzy tysiące pustych faktur na kwotę 37 milionów złotych. Jak podało w komunikacie CBA, śledczy ustalili, że były to faktury z zakresu między innymi obsługi komputera, szkolenia, doradztwa, czy koordynacji transportu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Stołeczna delegatura CBA prowadzi wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie śledztwo dotyczące wystawiania i dystrybucji fikcyjnych faktur dających podstawę do uszczuplenia należności skarbowych.

"W lutym i lipcu ubiegłego roku w ramach operacji specjalnych zatrzymano pięć osób na 'gorącym uczynku' popełnienia przestępstwa związanego z powoływaniem się na wpływy w Urzędzie Celno - Skarbowym i pozytywne zakończenie kontroli celno-skarbowej w zamian za korzyść majątkową w kwocie 40 tys. zł oraz w związku z zakupem pustych faktur" – poinformował w piątek wydział komunikacji społecznej CBA.

Nowe ustalenia

Nowe ustalenia agentów CBA i zgromadzone w sprawie dowody doprowadziły do zatrzymania pięciu osób, w tym Rafała G., Marcina W. Marka Cz. i Dominiki R. – przedsiębiorców z Warszawy, Gdańska, Białegostoku i Sieradza - oraz Joanny G., prowadzącej biuro rachunkowe w Warszawie.

Śledczy przeszukali ich miejsca zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej oraz przechowywania dokumentacji księgowej.

Wszyscy w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszeli zarzuty wystawienia nierzetelnych faktur i ich użycia. "Ustalenia śledczych wskazują, że uczestniczyli w procederze wystawiania fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: obsługi komputera, szkolenia, doradztwa, koordynacji transportu, konsultingu, analiz finansowych i szereg innych. Jak ustalono wytworzyli i użyli blisko 3000 faktur na kwotę ponad 37 mln zł" – poinformował wydział komunikacji społecznej CBA.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec trzech zatrzymanych. Wobec dwóch osób prokurator zastosował natomiast wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Trwają dalsze czynności w sprawie.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBA