Z kraju

Z kraju

PKP bez pieniędzy, pasażerowie bez biletów?

Prawdziwa wojna o pieniądze między zarządzającymi PKP Przewozy Regionalne i PKP Intercity rozpętana. Chodzi dokładnie o 89 milionów złotych ze sprzedaży biletów, które przewoźnik regionalny... zatrzymał dla siebie, a które na mocy umowy powinien przekazać Intercity. Teraz nie ma dostępu nawet do złotówki, bo jego konta zajął komornik. Czy dostępu do możliwości kupna biletów w dworcowych kasach pozbawieni zostaną także pasażerowie? A PKP Przewozy Regionalne możliwości funkcjonowania, co w konsekwencji będzie oznaczało likwidację połączeń?

Karty pod ostrzałem

Masz karty kredytowe i płatnicze - sprawdź ostatnie operacje. Multibank i Pekao SA w weekend zastrzegały karty niektórym swoim klientom. Jak informują przedstawiciele samych banków większość zastrzeżeń miała charakter profilaktyczny. Klienci informowali banki, że mogło dojść do skanowania ich kart poza granicami kraju

PGE idzie na giełdę

Nawet 6 miliardów złotych może zebrać Polska Grupa Energetyczna z giełdowego debiutu. 85% tej kwoty zachowa Skarb Państwa. W zapisach dla inwestorów indywidualnych cena za jedną akcję wynosi 23 złote. Co stanie się w dniu debiutu? Czy popyt przekroczy podaż, czy wręcz odwrotnie. To ostatecznie wpłynie na wycenę papierów spółki w dniu debiutu. Jakie plany ma PGE w związku z giełdowym debiutem?

Sytuacja w Skyline Investments.

Grupa Kapitałowa Skyline Investment składa się z 5 podmiotów świadczących usługi w ramach trzech segmentów: działalności doradczej, inwestycyjnej oraz teleinformacyjnej. Jednak wyniki w ostatnich okresach nie były najlepsze. Na temat sytuacji w firmie rozmawiał z Robertem Stanilewiczem w programie "Dzień na rynkach", Jerzy Rey prezes Skyline Investments

Fota SA w restrukturyzacji

Fota, dystrybutor sprzętu samochodowego, prowadzi restrukturyzację swojej sprzedaży. Procesowi temu obecnie zostanie poddanych dziesięć sklepów, którym grozi zamknięcie, albo połączenie z innymi placówkami. Spółka zapowiada również utrzymanie większej dyscypliny kosztowej. Na temat sytuacji w spółce rozmawiał Paweł Gizicki, wiceprezes Fota SA.

Będzie więcej kredytów?

Narodowy Bank Polski chce pobudzić akcję kredytową w polskich bankach. O to, czy z ich strony wyrażane jest zainteresowanie odpowiednimi instrumentami NBP, oraz o prognozy dotyczące pobudzenia akcji kredytowej rozmawialiśmy z prof. Witoldem Kozińskim, wiceprezesem NBP.

Kara na PSB

PSB ma kłopoty – nałożona przez UOKiK kara 8 mln złotych może sprawić, że firma straci płynność finansową, a setki ludzi pracę. To 1 procent przychodu PSB, ale 1 procent to także zysk netto firmy, więc de facto mają zapłacić więcej niż rzeczywiście zarobili – jak tłumaczą. Według przedstawicieli PSB kara została nałożona niesłusznie...

Rumuńskie wino

Rumunia - piąty europejski producent wina ciągle nie przebił się ze swym produktem za granicę. Na wewnętrzny rynek trafia ponad 90 procent wina rodzimej produkcji. Według przedstawicieli sektora, kryzys nie przeszkodzi jednak w rozwoju branży i chociaż rumuńskie PKB ma skurczyć się w tym roku o 8,5 procent, produkcja wina ma wzrosnąć o 13 procent.

Dlugi weekend w Stanach a kurs złotego

Złoty zakończył piątek na nienalepszej pozycji. Do osłabień kursu walut regionu przyczyniły się w znacznej mierze wiadomości z Łotwy. Na temat problemu z wykonaniem fiskalnych założeń budżetowych. Na temat sytuacji naszej waluty na początku tygodnia rozmawiał Marek Wołos, analityk TMS Brokers.

Nagroda Nobla z ekonomii

Już dziś dowiemy się kto otrzyma Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Obserwując ostatnie lata można przypuszczać że będzie to amerykanin, bądź ktoś kto wykłada na amerykańskiej uczelni. Z kolei biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą na świecie, można przypuszczać, że będzie to człowiek praktyki, a nie teoretyk. Na temat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Anną Ząbkowicz, INE PAN.

"Rodzina na swoim" z pułapkami ?

Wielu Polaków skorzystało już z programu "Rodzina na swoim". Jednak niewielu czyta umowy które podpisuje. Zanim podpisze się umowę dobrze jest zorientować się czy ten sam kredyt w innym banku nie jest dostępny na dogodniejszych warunkach. O tym na co trzeba uważać przy braniu kredytów rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Marcin Krasoń, Open Finance.

Kryzys na morzu

Fala kryzysu nie ominęła także przemysłu okrętowego. O tym, w jaki sposób stocznie i przewoźnicy morscy radzą sobie podczas gospodarczego sztormu i kiedy branża odbije się od dna w studiu w Gdyni rozmawialiśmy ze Sławomirem Kalickim prezesem Inter Marine Sp. z o.o.

Biznes na fali

"Dzień z Morzem" w TVN CNBC Biznes. Dziś pytamy ludzi związanych z morzem pytamy o to, jak robić biznes na fali. Jak być na fali i ten biznes wykorzystać do osiągania wysokich zysków? Niestety biznes związany z morzem narażony jest na sztormy - nie tylko te pogodowe, ale i te gospodarcze. Niewątpliwie - sztorm nadszedł do polskich stoczni. O przyszłości przemysłu stoczniowego z dyrektorem Forum Okrętowego, Jerzym Czuczmanem rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Nobel dla Obamy

Wiadomość o przyznaniu pokojowego Nobla Barrackowi Obamie okazała się kompletnym zaskoczeniem dla większości mediów i obserwatorów. My pytamy o gospodarcze konsekwencje tej decyzji. Pytamy Romana Rewalda, prezesa Amerykańskiej Izby Handlowej

Biznes na morzu

Czy można jeszcze zarobić na stoczniach jachtowych? Czy polscy producenci są konkurencyjni na rynku międzynarodowym? Gośćmi TVN CNBC Biznes byli Marek Wilanowski, prezes i założyciel Skipper Yachts, oraz Wojciech Kot, współwłaściciel Delphia Yachts.

Żegluga do prywatyzacji?

Polska Żegluga Bałtycka do prywatyzacji. Minister skarbu zaprasza na negocjacje. O plany dotyczące ewentualnej sprzedaży spółki, oraz o sytuację na rynku armatorów pytaliśmy prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, Jana Warchoła.

Cała naprzód!

Nawet kilkanaście milionów euro. Tyle trzeba zapłacić za luksusowy dalekomorski jacht. Jednak w zamian za taką sumę można liczyć na najwyższą jakość. O rynku luksusowych łodzi i jachtów w "Biznes lunchU rozmawialiśmy z Maciejem Stompórem, dyrektorem sprzedaży w Sunreef Yachts.

Port jakich mało

Trzeci największy w Polsce, drugi pod względem przeładunku tonażu na Bałtyku. Port Gdyński, pomimo kryzysu i spadku obrotów ma się dobrze. Dzięki inwestycjom i środkom unijnym jest to jeden z najnowocześniejszych portów w regionie. O perspektywy portu i jego przyszłą rozbudowę w "Biznes lunchu" pytaliśmy jego prezesa, Janusza Jarosińskiego.

Wiatr w żagle, prąd w turbinę.

PGE chce zbudować farmę wiatrową na Bałtyku. Inwestycja może jednak nie dojść do skutku, ponieważ całe polskie wybrzeże objęte jest programem "Natura 2002". O polskiej energetyce wiatrowej w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Maciejem Jeziorskim, analitykiem rynku energetycznego Frost&Sullivan.

II półrocze spólek rybnych

I półrocze było słabe dla spółek przemysłu rybnego. Czy drugie półrocze będzie lepsze? Firmom zajmującym się przetwórstwem ryb, takim jak Seko, Wilbo czy Graal sprzyjać może kurs złotego oraz to, że IV kwartał to sezon zwiększonej sprzedaży konserw. O rynku producentów ryb w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Tomaszem Manowcem, analitykiem DM BGŻ.

Bezpiecznie na morzu

Ubezpieczenia morskie przeżywają swój kryzys. Spadek wartości handlu morskiego w ostatnich kilkunastu miesiącach spadł o około 30%, co przekłada się na niską rentowność firm ubezpieczeniowych. O kondycji ubezpieczycieli morskich i tym, czy na bezpieczeństwie statków można zarobić rozmawialiśmy w "Pieniądzach od rana" ze Zbigniewem Foltyńskim, prezesem STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Raporty spółek - czy potrzebne są zmiany w prawie?

Gorący sezon raportów kwartalnych już niebawem. W Polsce spółki swoje raporty przedstawiają niemal w jednym czasie - to wg inwestorów daje możliwość spekulacji kursami. O różnicach w sposobach raportowania w Polsce i USA w magazynie "90 minut" z prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Beatą Stelmach oraz z Tomaszem Bujakiem ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych rozmawiał Marek Tejchman.

Stan polskiej polityki morskiej

Autostrady A1 z południa na północ nie ma i wszystko wskazuje na to, że pojedziemy nią dopiero w 2013 lub 2014 roku. Stocznie w Gdyni i Szczecinie upadły, ich majątek jest obecnie licytowany a polskie porty oceniły pierwszą połowę 2009 roku jako najgorszy okres od 20 lat. Jak zatem wygląda polityka morska rządu? O to w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał wiceminister infrastruktury Annę Wypych-Namiotko.

"Giewont" na Bałtyku

Największy wielotonowiec wyprodukowany dla Polskiej Żeglugi Morsiej "Giewont" o wyporność 80 tys. ton zostanie zwodowany w Chinach. Dlaczego? Żadna z polskich stoczni nie była chętna aby go zbudować. O polskim przemyśle stoczniowym, o tym kiedy PŻM zostanie sprywatyzowany w "Pieniądzach od rana" pytaliśmy Pawła Szynkaruka dyrektora naczelnego Polskiej Żeglugi Morskiej.

Problemy polskiej gospodarki morskiej

Stocznie i ich kłopoty to nie jedyna dziedzina polskiej gospodarki morskiej. Absolwenci polskich uczelni doskonale orientują się na rynku i są na świecie cenionymi specjalistami. O gospodarce morskiej w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z kpt. Jerzym Uziębło, sekretarzem generalnym Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.

Stopy bez zmian

W strefie euro i w Wielkiej Brytanii - stopy procentowe bez zmian. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego z Xelion. Doradcy Finansowi, podwyżek stóp należy spodziewać się najwcześniej w II połowie 2010 roku.

Organika czwarta!

Polski Jacht klasy RC44 osiągnął najlepszy wynik w tym sezonie podczas zakończonych właśnie regat o puchar Portoroż w Słowenii. Zwycięzcą okazał się holenderski jacht "No Way Back" z Rayem Davisem za sterami. O wysokim miejscu Organiki przesądziły udane wyścigi meczowe, w których Polska załoga zajęła drugie miejsce. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym jachtu Organica.

Polak potrafi!

Gdyby gospodarka zależała od poziomu zadowolenia Polaków, to dzisiaj zamiast spowolnienia mielibyśmy prawdziwy gospodarczy boom. Jeszcze nigdy nigdy nie żyło się nam tak dobrze, a Polacy nie boją się efektów globalnego kryzysu - tak wynika z Diagnozy Społecznej 2009. Co prawda 28 procent z nas mówi, że nie wystarcza im do pierwszego, ale 16 lat temu takich osób było aż 75 procent. Jednak to tylko część prawdy o nas samych. Jaki statystyczny obraz Polaków wyłania się z największego badania warunków i stylu życia w naszym kraju?

Rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu od wczoraj jest już faktem. Premier nie ukrywał, że część odwołanych ministrów zajmie się teraz odbudowywaniem politycznego wizerunku w sejmie. Ale przed rządem jeszcze kilkanaście miesięcy kadencji w trudnych gospodarczo czasach. Jak mówią zgodnie przedsiębiorcy najgorszy scenariusz to ten, zakładający zaniechanie działań wspierających gospodarkę oraz zamiatanie problemów pod dywan na czas kampanii wyborczej.

Pieniądze z sieci

Rośnie internetowy rynek pożyczania pieniędzy. Jedni pytają ile i jak pożyczyć, a drudzy ile i jak na tym zarobić. Odpowiada Paweł Majtkowski - analityk Finamo.