Z kraju

Z kraju

Topniejąca kasa Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ ma coraz mniej pieniędzy na zdrowie. To efekt niższych wpływów ze składek zdrowotnych z KRUS i ZUS. Fundusz kończy jednocześnie wykorzystywać rezerwę finansową. Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, zapowiedział, że w 2010 roku pieniędzy będzie mniej o około 1,5 mld złotych w porównaniu z bieżącym rokiem. O problemach Narodowego Funduszu Zdrowia rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Numizmatyka - zarobić na hobby

Numizmatyka to przede wszystkim hobby. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by czasem na tym hobby zarobić. Monety i medale - czy warto w nie inwestować? Jak to robić? O tym opowiadał w TVN CNBC Biznes Dariusz Leśniak ze sklepu internetowego Sklepkolekcjonera.pl

Atrakcyjne TFI?

Przy obecnym oprocentowaniu lokat nie zarobimy na nich wiele. Nasze zyski pomniejszy inflacja i tzw. podatek Belki. Czy więc powierzenie swoich oszczędności funduszom inwestycyjnym jest dobrą alternatywą? Wzrost wartości aktywów TFI świadczy o tym, że Polacy w nie wierzą. O tym, czy w najbliższej przyszłości warto będzie zaufać funduszom inwestycyjnym rozmawiamy z Pawłem Sataleckim, analitykiem Finamo.

Prywatyzacji Enei ciąg dalszy

Filip Thon, prezes RWE Polska uważa kurs akcji Enei na GPW nie odzwierciedla jej rzeczywistej wartości. RWE nie jest przekonane, czy będzie drugi raz starało się o przejęcie kontroli nad firmą. O prywatyzacji Enei, oraz jej dalszych planach w programie " Dzień na rynkach" rozmawiał z Mikołajem Kunicą prezes Enei, Maciej Owczarek

BGK wypłaci fundusze

Od 1 stycznia beneficjenci dotacji unijnych, będą mogli je wypłacić tylko za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowa ustawa wprowadza trzy zmiany; m.in. budżet środków unijnych wyjęty zostaje z budżetu centralnego. O zmianach w wypłacaniu funduszy unijnych z Augustynem Kubikiem, wiceministrem rozwoju regionalnego w "Pieniądzach od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Nowa emisja akcji PKO BP

Pieniądze do Skarbu Państwa za akcje PKO BP będą mogły wpłynąć już jutro. Bank BGK chce stworzyć wspólną strategię z PKO BP. Dodatkowo o emisji obligacji infrastrukturalnych z prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, Ireneuszem Fąfarą, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz. 

Energia z siły wiatru

Polska nie posiada potencjału, by wybudować elektrownie odnawialne o mocy 30 000 MW. Dodatkowo plan aby do 2020 15% całej energii było pozyskiwane ze źródeł odnawialnych jest niewykonalny. Kiedy polskie farmy wiatrowe złapią wiatr w ramiona? Z ekspertem ds. energetyki odnawialnej PIGEO, Michałem Ćwilem, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jak USA walczą z korupcją?

Do roku 1977 nie uważano przekupienia zagranicznego urzędnika w celach biznesowych za przestępstwo. Stany Zjednoczone były pierwszym krajem, który zakazał takich praktyk. W 1977 roku uchwalono Foreign Corrupt Practices Act. Czym dokładnie jest Foreign Corrupt Practices Act i czy stosuje się go także w Polsce? Między innymi o to Rafał Wojda pytał Krzysztofa Kycię -z DLA PIPER.

Nowa emisja Centrum Klima

Spółka chce pozyskać z emisji do 3 milionów akcji serii C. Pozyskane środki mają w zostać przeznaczone głównie na budowę nowego zakładu magazynowo–produkcyjnego. Z wiceprezesem Centrum Klima w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

PKP Przewozy Regionalne bez pieniędzy

Na kolejowym dworcu Gdańsk Główny kasa Przewozów Regionalnych jest tuż obok kasy Intercity. Bilety na pociągi obu spółek kupić można w jednej i drugiej kasie. Ale Przewozy Regionalne nie oddają pieniędzy za bilety sprzedane na pociągi Intercity. Dlatego w poniedziałek komornik zablokował konta Przewozów Regionalnych.

XV Forum Twoje Pieniądze

W Pałacu Kultury i Nauki rozpoczynają się targi Twoje Pieniądze. To największa impreza poświęcona finansom w Europie Środkowo-Wschodniej. Ludzie szukają obecnie możliwości inwestowania. Chcemy pokazać im drogę - podkreślał organizator targów, Andrzej Wierzba. Z gościem programu "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jakim wynikiem TFI zakończą rok?

Aktywa TFI we wrześniu wzrosły o 2,2 miliarda złotych do 88,2 miliardów złotych to siódmy z rzędu miesiąc na plusie. O sytuacji na rynku i inwestycjach TFI rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Zbigniewem Jakubowskim, wiceprezesem Union Investment TFI.

Awarie - siła wyższa, czy siła księgowego?

Przedsiębiorcy liczą straty związane z przerwą w dostawie energii. Awarie wciąż nie zostały usunięte. Przedsiębiorcy należą do grup taryfowych w których odszkodowanie można uzyskać – ale zakłady energetyczne bronią się przed wypłatą pieniędzy twierdzeniem, że przyczyną awarii jest siła wyższa. Tymczasem sile wyższej w szybkości powodowania awarii pomaga oszczędność zakładów energetycznych, które bardzo powoli modernizują sieci przesyłowe, co powoduje łatwość powstawania efektu domino. Czy klient ma tylko prawo tylko płacić, czy też oczekiwać, że będzie miał energię?

Za kredyt drogo zapłacisz...

W ciągu ostatniego miesiąca prowizje i marże podniosło szereg banków. Pokazujemy, ile teraz kosztuje nas pożyczenie 10 tys. zł. Po cichu, ale wciąż rośnie oprocentowanie na kartach kredytowych. Ofert mocno poniżej 4-krotności stopy lombardowej już ze świecą szukać. Gdyby nie to ograniczenie – patrząc na apetyty banków – mielibyśmy dziś karty kredytowe na 30%. I to wszystko w czasach, gdy stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie.

Sponsorzy opuszczają PZPN

W blasku sukcesu ogrzać chce się każdy... Gorycz porażki znieść potrafią tylko najwytrwalsi z najwytrwalszych... Od PZPN odciął się bank BZ WBK i inni sponsorzy.

Co nas czeka na GPW?

Walka byków z niedźwiedziami trwa, ale szanse na uzyskanie przewagi przez niedźwiedzie są coraz większe. Korekta przyjdzie i sięgnie nawet czternastu procent, twierdzi główny analityk CDM Pekao SA Wojciech Białek.

Inflacja w przyszłym roku w pobliżu celu

Inflacja wyhamowała we wrześniu do 3,4% w ujęciu rocznym z 3,7% w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny. Ministerstwo finansów i analitycy spodziewali się wzrostu cen na poziomie 3,5%. O prognozach na przyszłość w magazynie "90 minut" z członkiem RPP, prof. Janem Czekajem rozmawiał Marek Tejchman.

Plany Petrolinvestu.

Program finansowania na lata 2010-2011 jest prawie gotowy, a w nim między innymi zaplanowana nowa emisja akcji. Prezes Petrolinvestu Paweł Gricuk przedstawia szczegóły finansowania wydobycia w Kazachstanie oraz przebieg rozmów z nowym inwestorem.

Jak planować swoje finanse - nowe trendy.

Tworzenie własnego portfela w zależności od okresu planowanej inwestycji. Określenie celu inwestycji i celu finansowego. Planowanie finansowe - podział naszego kapitału. Z Franciszkiem Ziębą z Europejskiej Akademii Planowania Finansowego rozmawiał w "Biznes Lunchu" Robert Stankiewicz.

Gra o gaz

Za gaz zapłacisz tyle samo – chyba, że go zabraknie. W polskich negocjacjach z Gazpromem o zastąpieniu dostaw przez Ukrainę brak akcji. Rosjanie jak zwykle świetnie rozgrywają partię, bo każdy stopień temperatury w dół to punkt dla nich.

Rynek kredytów

Regulator europejski powstanie to kwestia czasu, porozumienia się poszczególnych państw - twierdzi członek zarządu NBP Małgorzata Zalewska. To może okazać się pomocne kiedy przyrost kredytów w gospodarce jest coraz wolniejszy.

Przybyli płatnicy pod okienko

KNF jeszcze bardziej będzie musiał zaopiekować się naszymi pieniędzmi, tym razem tymi, które wpłacamy za pomocą popularnych okienek kasowych. Ministerstwo Finansów przygotowało juz wstępny projekt ustawy. Ważnej dla ponad 1/3 Polaków, którzy właśnie wybierają taką formę regulowania rachunków.

Polskie Jadło pozywa Warszawę

Prawnicy Polskiego Jadła złożyli pozew przeciwko miastu Warszawa. Konflikt dotyczy nieruchomości w centrum Warszawy. Według spółki, miasto nie wywiązało się z zawartej umowy i nie zwróciło Polskiemu Jadłu połowy zainwestowanych kosztów. Prezes Polskiego Jadła, Jan Kościuszko był gościem Mikołaja Kunicy w programie "Rynki Dnia". Rozmowa była także okazją do zaprezentowania szczegółów nowej emisji, którą spółka chce przeprowadzić jeszcze przed końcem roku.

Konsekwencje opóźnień w płatnościach

Największe problemy z utrzymaniem dobrej kondycji finansowej mają małe i średnie firmy z Małopolski - aż co czwarte z przebadanych przedsiębiorstw z tego regionu w ciągu ostatniego roku doświadczyło utraty płynności. W najmniejszym stopniu dotknęło to stołecznych firm - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy INDOS. Z dyrektorem finansowym firmy INDOS, Ireneuszem Glensczykiem rozmawiał w magazynie "90 minut" Marek Tejchman.

Dobrze ze złotym

W długoterminowej perspektywie złoty będzie się umacniał. -Są jednak pewne zagrożenia dla tej projekcji, jak na przykład napięcia na innych rynkach walutowych - zauważył w TVN CNBC Biznes Marcin Grotek. Według analityka rynków finansowych Raiffeisen Bank Polska, niedługo możemy spodziewać się próby ataku na poziom 4,30, po którym nastąpi powrót do silnej waluty. O czynnikach, które najsilniej wpływają na wahania złotego rozmawialiśmy z autorem ostatniego raportu o polskiej walucie.

Biznes o nowych ministrach

Ministrowie do wymiany. Biznes nie ma konkretnych oczekiwań dotyczących nowego wiceministra gospodarki. Teraz bardziej znacząca jest zmiana na stanowisku ministra sportu. O tym, jakich nominacji spodziewają się biznesmeni z Andrzejem Malinowskim, prezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Stres w pracy

Wrzesień był dla uczestników krajowych funduszy inwestycyjnych miesiącem mniej udanym niż sierpień, chociaż i tak większość z nich nie miała specjalnych powodów do narzekań. Dodatnie stopy zwrotu wypracowało bowiem 2/3 funkcjonujących na rynku funduszy. Na temat TFI w programie "Biznes Lunch" rozmawiali z Robertem Stankiewiczem: Tomasz Publicewicz, Analizy OnLine, oraz Marcin Dyl, prezes IZFiA.

Polacy i nadgodziny

Coraz więcej Polaków skarży się na to że zostaje w pracy po godzinach. Najgorsze jest to, że w wielu przypadkach nie dostaja za to pieniędzy. Na temat wykorzystywania pracowników w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem dyskutowali: Halina Tulwin, wicedyrektor departamentu prawnego PIP, oraz Kazimierz Sedlak, Sedlak & Sedlak Personnel Consulting.

Sytuacja TFI

Wrzesień był dla uczestników krajowych funduszy inwestycyjnych miesiącem mniej udanym niż sierpień, chociaż i tak większość z nich nie miała specjalnych powodów do narzekań. Dodatnie stopy zwrotu wypracowało bowiem 2/3 funkcjonujących na rynku funduszy. Na temat TFI w programie "Biznes Lunch" rozmawiali z Robertem Stankiewiczem: Tomasz Publicewicz, Analizy Online, oraz Marcin Dyl, prezes IZFiA.

MW Trade po III kwartale

MW Trade z powodu braku poręczenia BGK rozwiązała umowę kredytową z PKO BP. Prezes podkreśla, że nie będzie to miało wpływu na wyniki spółki. O planach rozwoju spółki z prezesem MW Trade, Rafałem Wasilewskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.