Z kraju

Z kraju

Kondycja sektora bankowego

Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała wczoraj o obniżeniu poziomu rezerwy obowiązkowej z 3,5% do 3%. Wpływ tej decyzji na kondycję polskiego sektora bankowego analizował dr Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Banku.

Towarzystwa Emerytalne obradują

Czwartek był pierwszym dniem międzynarodowej konferencji "Inwestycje i wypłaty świadczeń w kapitałowych systemach emerytalnych" organizowanej przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych. Najgorętsze debaty spotkania podsumowała na antenie TVN CNBC Biznes prezes Izby - Ewa Lewicka - Banaszak.

LOT Czarters i co dalej?

Polskie Linie Lotnicze mają pomysł na załatanie swojego budżetu. Lot Czarters to nowa marka polskiego przewoźnika, dzięki której już za 350 złotych będzie można polecieć czarterem do słonecznego kurortu i z powrotem. Czy LOTowi uda się pokonać kryzys, w programie "Bilans" rozmawialiśmy z Bartoszem Głowackim ze "Skrzydlatej Polski".

Ceny ropy bez zmian

Podczas czwartkowego posiedzenia Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową zadecydowała o utrzymaniu dotychczasowego poziomu wydobycia surowca. Na antenie TVN CNBC Maciej Gierej - były dyrektor Nafty Polskiej tłumaczył, jak ta decyzja może przełożyć się na ceny benzyny.

Dokąd leci LOT?

Polskie Linie Lotnicze w 93 procentach należą już do ministerstwa skarbu państwa i TF Silesia. Teraz czas na nowego inwestora i restrukturyzację spółki. O plany LOT-u, potencjalnych inwestorów i kondycję narodowego przewoźnika, Marek Tejchman pytał w "Rynkach Dnia" prezesa PLL LOT, Sebastiana Mikosza.

Walutowy problem Kompapu

Dla spółki Kompap pierwszy kwartał 2009 roku był kiepski, tak samo jak rok ubiegły. Spadł zysk operacyjny, ale wzrosły przychody. W programie "Rynki dnia" prezes Kompapu Waldemar Lipka - powiedział, że to i tak nie jest źle, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z kryzysem. Największym problemem, jak powiedział prezes Lipka, jest kurs euro.

Plany oszczędnościowe TP SA

Telekomunikacja Polska chce do końca czerwca zrewidować plany inwestycyjne na ten rok. Prezes spółki podkreślił w TVN CNBC Biznes, że teraz koncentruje się na planie cięcia kosztów. W programie "Rynki dnia" rozmawialiśmy z prezesem TP SA Maciejem Wituckim.

Obniżka stopy rezerw obowiązkowych

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych o 50 pkt bazowych. Ma to na celu wsparcie akcji kredytowej. Niektórzy jednak oczekiwali obniżki na większym poziomie. Na temat obniżki, oraz stanu polskiego budżetu rozmawiała w studiu TVN CNBC BIZNES prof. Halina Wasilewska - Trenkner, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Budownictwo nabiera tempa

Prezes Budvar Centrum przyznał w TVN CNBC Biznes, że branża budowlana najgorsze ma juz za sobą. Zdaniem Marka Trzcińskiego, tak dobrze jak podczas szczytu hossy na tym rynku juz nie będzie, ale w drugim i trzecim kwartale tego roku będzie widoczna znaczna poprawa. Prezes Budvaru był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach"

Specustawa tuż tuż

Przed wakacjami obie ustawy, o kredytach hipotecznych i zatrudnieniu, trafią do Sejmu - zapowiedziała w TVN CNBC Biznes Jolanta Fedak. Minister pracy i polityki społecznej podkreśliła jednocześnie otwartość resortu na wszelkie uwagi społeczeństwa dotyczące nowej ustawy. Z gościem programu "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy o stabilizacji bezrobocia oraz szansach polskiej gospodarki na odbicie się z finansowego dołka.

Prognozy "benzynowe"

Na dzisiejszym zebraniu OPEC, będą podjęte decyzje w sprawie obniżenia wydobycia. Jednak według ekspertów, OPEC nie dokona żadnych zmian, ponieważ obecne stawki są dla organizacji zadowalające. Na temat sytuacji na rynku paliwowym, rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Rating miast

Wraz z rosnącym zadłużeniem państw i miast, agencje ratingowe co raz częściej decydują o obniżeniu ich oceny kredytowej. Czym kierują się agencje w ustalaniu ratingów państw i miast tłumaczył na antenie TVN CNBC Piotr Kowalski - prezes Fitch Polska.

Rada tnie rezerwę

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych, ale po raz pierwszy od 2003 roku obniżyła o pół punktu procentowego stopę rezerwy utrzymywanej obowiązkowo przez banki komercyjne w NBP. RPP oczekuje, że po tej decyzji banki zwiększą akcję kredytową. O skutki decyzji Rady w TVN CNBC Biznes pytaliśmy profesora Dariusza Filara, członka Rady Polityki Pieniężnej.

Stopy stoją, rezerwa w dół

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła rezerwę obowiązkową z 3,5 do 3 procent. Stopy procentowe bez zmian, WIBOR ciągle idzie w górę. Prawdopodobnie to jednak nie koniec obniżki stóp procentowych. O decyzji Rady Polityki Pieniężnej i jej możliwych skutkach dla polskiej gospodarki w TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z prof. dr hab. Adamem Nogą z Akademii Leona Koźmińskiego.

Mieszkanie za mieszkanie

Moje mieszkanie na wakacje chętnie odstąpię - w zamian zamieszkam w Twoim - czyli nowy sposób na wakacje. Niewielkim kosztem w ten sposób zwiedzić można niezły kawałek świata. Niezły bałagan można też - niestety - zastać w swoich czterech kątach po powrocie. Czy zatem warto zamieniać się na mieszkanie w Hiszpanem, Niemcem czy Brazylijczykiem? - sprawdzał Marek Klapa.

Lot Czarters na kryzys?

Lot Czarters to nowa marka polskich linii lotniczych - będzie nie tylko wynajmować samoloty agencjom turystycznym, ale też sprzedawać bilety indywidualnym klientom. Docelowo nawet około jednej piątej miejsc przewoźnik przeznaczy dla prywatnych turystów. Szczegóły sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

RPP obniża rezerwy

Polskie banki dostały dziś tego, czego chciały. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła obowiązkową rezerwę, którą muszą trzymać w NBP. To oznacza, że w bankowych kasach zostanie dodatkowo 3 miliardy złotych. RPP liczy na to, że pieniądze trafią do gospodarki. Ale pierwsze komentarze bankowców wskazują na to, że może się przeliczyć, a to m.in. dlatego że do liczenia wartości polskich banków zabrała się międzynarodowa agencja ratingowa Moody's. Słodko gorzkie informacje o polskim sektorze bankowym zebrał Łukasz Kijek.

Miejskie obligacje

Na wielkie inwestycje wielkich polskich miast trzeba wielkich pieniędzy. Wydawałoby się, że to wielki kłopot ale paradoksalnie może to być tez rozwiązanie problemu. Bo jeżeli coś jest wielkie to może wyemitować obligacje i w ten sposób zdobyć pieniądze. Tak zrobiła Warszawa, tak postąpić mogą tez i inne miasta. Czy będzie to wielkie rozwiązanie i wielka inwestycja - sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Finansowanie przedsiębiorstw

Czy biznes odczuwa utrudniony dostęp do pieniędzy od banków i jak przedsiębiorcy przyjęli dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt. proc, z 3,5% do 3%. Gościem Rynków Dnia w TVN CNBC Biznes był inwestor giełdowy Krzysztof Moska.

RPP ulżyło bankom

Rada Polityki Pieniężnej oczekuje, że po decyzji o obniżce stopy rezerwy obowiązkowej banki zwiększą akcję kredytową. Rada będzie się bacznie przyglądać skutkom zasilenia rynku uwolnioną kwotą około 3 miliardów złotych - deklaruje prezes Narodowego Banku Polskiego. O decyzji RPP w Rynkach Dnia rozmawiał Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.

Komentarz do decyzji RPP

Rada Polityki pozostawiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Polskie banki dostały, jednak od RPP zaskakujący prezent. Rezerwa obowiązkowa – czyli pieniądze z depozytów, jakie banki komercyjne zmuszone są zamrażać na rachunku w NBP – została dziś obniżona o pół punktu procentowego do 3%. O decyzji Rady z głównym ekonomistą PKO BP , Łukaszem Tarnawą, w programie "Biznes Lunch", Rozmawiał Rafał Wojda

Plany spółki PC Guard

Lista alertów to dla nas ośla ławka- uważa prezes spółki PC Guard. W celu szybszego wyjścia z tej listy Dariusz Grześkowiak chce scalić akcje spółki. Do 10 lipca w tej sprawie ma się odbyć nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Z prezesem PC Guard, Dariuszem Grześkowiakiem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przed decyzją RPP

Czy narzędzia, którymi dysponuje Rada Polityki Pieniężnej są jeszcze w stanie oddziałowywać na rynek? Czy są w stanie cokolwiek zmienić w postrzeganiu tego co w gospodarce faktycznie się dzieje i czy Rada Polityki Pieniężnej będzie zacieśniała politykę monetarną, a może ją rozluźni dalej obniżając stopy procentowe. O tym rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z Marcinem Mrozem - głównym ekonomistą Fortis Bank Polska.

Sytuacja kredytowa coraz gorsza?

Media straszą zaciskającą się pętlą zadłużenia powołując się na PR-owskie informacje firm windykacyjnych. Rzeczywistość jest jednak inna – portfel kredytów się nieznacznie pogarsza, wśród kredytów hipotecznych tylko 1% jest niespłacanych. O danych Biura Informacji Kredytowej z głównym ekonomistą biura, Andrzejem Topińskim, rozmawiał z programie "Pieniądze od rana", Robert Stankiewicz.

Moodys o polskich bankach

Agencja ratingowa Moody’s umieściła osiem polskich banków na liście obserwacyjnej z możliwością obniżki ocen wiarygodności kredytowej. Decyzja agencji o przeglądzie polskich banków to skutek kłopotów podmiotów ich dominujących, uważają eksperci. Gośćmi Marka Tejchmana w programie 90 minut byli Wojciech Kwaśniak – doradca prezesa NBP i Jacek Chwedoruk - Dyrektor zarządzający Rothschild Polska.

Dane GUS

Dzisiejsze dane GUS okazały się nieco lepsze od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 1,0 procent rdr, zaś stopa bezrobocia wyniosła 11 proc. wobec 11,2 proc. w marcu 2009 roku. Według Wiesława Szczuki, głownego ekonomisty BRE Banku za wcześnie jednak, żeby na tej podstawie budowac optymistyczne prognozy. Według szacunków Bre Banku, polska gospodarka skurczy się w II i III kwartale.

NFZ w czasie kryzysu

Po kwietniu wpływy w NFZ ze składek są o ponad 20 mln zł mniejsze od planowanych. Ale jak powiedział w programie "Pieniądze od rana" prezes NFZ Jacek Paszkiewicz NFZ dysponuje funduszem zapasowym na kwotę 2 mld złotych a jeśli chodzi o spływ składek to najgorszy okres mamy za sobą - przyznaje w programie Paszkiewicz.

Dywidenda Mediatela

Walne Zgromadzenie spółki telekomunikacyjnej Mediatel przeznaczyło 1,36 mln zł z 6,65 mln zł zysku netto za 2008 rok na wypłatę dywidendy w wysokości 0,15 zł za akcję, poinformowała spółka w komunikacie we wtorek. O dalszych planach spółki Robert Stanilewicz rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z prezesem Mediatela Marcinem Kubitem.

Kontrola kontrolujących

W dobie wielkiego spowolnienia minister finansów ma wiele zmartwień. Teraz dochodzi kolejne. Podległe pod niego urzędy skarbowe, które na co dzień kontrolują - same kontroli zostaną poddane…

Zbyt mało kontrolerów lotu?

Można się im przyglądać godzinami. Dla wielu obserwowanie samolotów to czysta przyjemność. Dla wielu innych - to trudna praca. Kontrolerzy z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej spędzają w niej osiem godzin dziennie. Czasami zdarza się, że zostają dłużej.