Z kraju

Z kraju

Wojny franczyzowe

Mimo kryzysu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z franczyzy. Jednak nie zawsze takie układy dobrze się kończą. Na temat zagrożeń wynikających z tego typu układu biznesowego rozmawiał Krzysztof Szaniawski, prawnik, Chałas i Wspólnicy, Kancelaria Prawna.

Dobre wyniki Tella

Dom Maklerski IDMSA podtrzymał rekomendacje "kupuj" dla akcji Tella jednocześnie obniżył jednak cenę docelową akcji z 15 złotych do 14,5. Analitycy podkreślają, że przejęcie spółek Impol i ETI pozwoli na ekstra oszczędności w IV kwartale, co może dodatkowo poprawić wyniki Tella. O rynku usług telekomunikacyjnym w "Dniu na rynkach" z prezesem firmy Tell Robertem Stempniewiczem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przyszłość rynków obligacji

Jakie perspektywy ma rynek obligacji? Jaki jest koszt emisji obligacji? Czy jest to rynek trudniejszy od rynku akcji? Między innymi na te pytania odpowiadał gość Dnia na Rynkach Marcin Bońka, ekspert HSBC ds. rynku papierów dłużnych.

Niższe rabaty na mieszkania

O ile mniej można dzisiaj zapłacić za mieszkanie i jak bardzo opłaca się targowanie na rynku nieruchomości? Niestety coraz mniej. Firma redNet sprawdziła jak bardzo sprzedawcy są skłonni dzisiaj obniżać ceny swoim klientom na rynku nieruchomości. Co z tych badań wynika? O to pytaliśmy w programie "Pieniądze od rana" Roberta Chojnackiego z redNet Property Group.

Biznes w chmurach

Lotnictwo dyspozycyjne staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Co prawda, żeby założyć taki biznes trzeba się liczyć z kosztami co najmniej kilkunastu milionów dolarów, jednak nie odstraszyło to firmy BlueJet. O przyszłość lotnictwa dyspozycyjnego w "Biznes lunchu" pytaliśmy Jakuba Benke, prezesa firmy.

Koniunktura - czy już nadeszła?

Dziś poznaliśmy dane dotyczące koniunktury w budownictwie, handlu i innych sektorach polskiej gospodarki. W TVN CNBC Biznes komentuje je Maria Drozdowicz-Bieć z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Z rozmowy dowiemy się m.in., czy przed naszą gospodarką lepsze dni i kiedy nastąpi trwała poprawa koniunktury.

Konsumenci nie zwalniają

Małe powody do tańca radości mamy. Jak podał GUS mimo trwającego spowolnienia gospodarczego Polacy kupili w sierpniu o pięć i dwie dziesiąte procent towarów więcej niż rok temu...

Co z tą pracą?

Jak dziś wygląda sytuacja na rynku pracy? W programie "Pieniądze od rana" pytaliśmy o rynek pracy tymczasowej, po którego analizie widać od razu, co się dzieje z miejscami pracy w Polsce. Gościem Jolanty Wiśniewskiej była Agnieszka Bulik, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej.

Bioton i Cersanit

Analitycy wypowiadają się pozytywnie o Biotonie, a rynek czeka na nową strategię rozwoju firmy. Spółka skonsoliduje swoją działalność, pozbędzie się niepotrzebnych aktywów i skupi się na zaawansowanych pracach badawczych oraz na produkcji insuliny, stanowiącej blisko 80% aktywności firmy. Z kolei kwota długu netto Cersanitu jest szacowana na około 1,3 mld złotych. Niewykluczone, że jedyną formą pozyskania kapitału na inwestycje dla spółki będzie emisja nowych akcji. O polskich spółkach i ich kondycji z analityk Ipopema Securities  Magdaleną Komarecką w "Dniu na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Złoto nadal w górę?

Cena złota przekroczyła wartość 1000 USD za uncję. W TVN CNBC Biznes pytamy więc, czy zmienia się funkcja kursu tego kruszcu z zabezpieczenia wartości na inwestycyjną atrakcję. Zaproszeni do studia goście mają różne zdanie co do przyszłości  złota. Swoje opinie prezentują Piotr Kowalski z DI Investors i Maciej Bittner, analityk Wealth Solutions.

Odbicie w Interferii

Rośnie frekwencja w obiektach Interferii. Obłożenie hoteli w sierpniu wyniosło blisko 80% a przychody w tym czasie wzrosły o prawie 9% i osiągnęła prawie 5 i pół mln złotych. Na koniec roku spółka liczy na 3,5 mln złotych zysku netto, a przy obecnych wskaźnikach taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. O prognozy dla spółki i jej rozwój w przyszłości z prezesem Adamem Milanowskim w "Dniu na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wzrost sprzedazy detalicznej o 5,2%

W sierpniu 2009 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,2 procent rok do roku, zaś licząc miesiąc do miesiąca spadła o 4,2 procent. Stopa bezrobocia z kolei utrzymała się na lipcowym poziomie 10,8 procent. Na temat danych GUS-u rozmawiali w programie "Dzień na rynkach " Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska, oraz Marcin Mazurek, ekonomista BRE Banku.

Rynek nieruchomości w USA

W lipcu indeks cen domów w USA wzrósł o 0,3% w skali miesiąca i spadł o 4,2% w skali roku. Obecnie Indeks jest 10,5% poniżej swojego szczytu. O rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 Minut" z Romanem Rewaldem – prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Inflacja bazowa bez zmian

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii bez zmian. Wyniosła w sierpniu 2,9% rok do roku - tyle samo co w lipcu - podał Narodowy Bank Polski. To wynik zgodny z oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez Agencję Reutera. Co te dane oznaczają dla gospodarki i dla kredytobiorców? Gościem Marka Tejchmana w magazynie "90 minut" był doradca zarządu BRE Bank, Wiesław Szczuka

Podwyżki cen prądu

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski 13 z 14 operatorów energetycznych o zmianę taryf cen na wyższą. Nie złożył Vattenfall, ponieważ wysłał wniosek pocztą i jeszcze do Urzędu nie dotarł. Wnioskowane podwyżki mieszczą się w przedziale od 16-22%. Jeden operator tylko, wnioskuje o 7% podwyżkę. Na temat podwyżek rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

Kontrole

170 milionów złotych - tyle wydali Polacy w ubiegłym roku na przeglądy techniczne samochodów sprowadzanych z zagranicy. W ciągu siedmiu miesięcy tego już 67 i pół miliona złotych i więcej nie będą musieli... nie będą musieli także tracić czasu, a jak wiadomo czas to pieniądz... Dlaczego nie będą musieli i kto na tym straci najwięcej... O tym Łukasz Kijek.

Jasny obraz

Jakość obrazu w telewizorze nie zawsze zależy od samego telewizora. Zwłaszcza jeżeli ten stoi w elektro-markecie a obok stoi inny, ale za to taki, na sprzedaniu którego pracownikom sklepu zależy szczególnie. O nowym spojrzeniu i wyraźnym obrazie handlowych praktyk w HD Patrycjusz Wyżga

Najdroższe handlowe ulice świata

Najdroższe handlowe ulice świata – dziś o ok. 20% tańsze niż przed rokiem. Na czele listy wciąż Piąta Aleja z roczną ceną wynajmu metra kwadratowego na poziomie 13 tys. euro. Ile zapłacimy za wynajęcie powierzchni handlowej w największych miastach Polski - sprawdzał Marek Klapa.

Czas na restrukturyzację

Orzeł to jeden z największych producentów tkanin lnianych w Europie. Niestety spółka od kilku kwartałów odnotowuje spadek przychodów. A prace nad restrukturyzacją nadal trwają. Gościem programu "Rynki Dnia" był Rafał Czupryński, prezes spółki Orzeł

TFI niedoważone

- Czeka nas korekta w październiku - stwierdził w magazynie "Rynki Dnia" prezes Amplico TFI. Jednak dodał - do końca roku będziemy "wyżej" niż dzisiaj. O komentarz do dzisiejszej i prognozę na przyszłość - Krzysztofa Stupnickiego poprosił Robert Stanilewicz.

Chiński biznes

Polscy przedsiębiorcy w Chinach? Jak najbardziej tak. Przykład kieleckiego Cersanitu świadczy o tym, że rynek chiński stoi przed naszym biznesem szerokim otworem. Nie trzeba być jednak wielkim przedsiębiorcom aby poważnie zainteresować się Chinami. W dobie zmniejszonego popytu ze strony odbiorców z USA i Europy Zachodniej firmy z Państwa Środka szukają nowych klientów i jeszcze chętniej nawiązują kontakty gospodarcze z partnerami z Europy Środkowej. O możliwościach dla polskiego biznesu i o barierach niezbędnych do pokonania w interesach z Chińczykami w "Biznes lunchu" rozmawialiśmy z prezesem Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzejem Arendarskim i dr Dominikiem Mierzejewskim, sinologiem z Uniwersytetu Łódzkiego.

Realna gospodarka

Niemal każdego dnia zbieramy do naszego koszyka nowe dane makroekonomiczne , które rysują nam kształt świata. Dowiadujemy się z nich w jakiej kondycji jest polska gospodarka. Liczby mówią dużo ale nie mówią jeszcze wszystkiego, dają globalny obraz rynku, a także sygnał do działania polskim przedsiębiorcom. O te działania, o to jak odczytywać te sygnały jak wyprzedzić rynek i ze spowolnienia wyjść zdecydowanie w szybkim tempie pytaliśmy w programie "Biznes Lunch" dr Małgorzatę Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Ulica kontra centrum

Centra handlowe w odwrocie. Polscy sprzedawcy coraz częściej są zainteresowani wynajmowaniem powierzchni przy dużych ulicach handlowych, umieszczonych w atrakcyjnych punktach miast. Jak zauważył w TVN CNBC Biznes Tomasz Górski, ekspert rynku nieruchomości Cushman & Wakefield, sklepy zlokalizowane w ciągach handlowych zawsze mogą liczyć na przypadkowych przechodniów a także na turystów. O rankingu najdroższych ulic handlowych na świecie rozmawialiśmy w programie "90 minut".

Kto rządzi rynkiem?

Koncentracja na rynku kontraktów terminowych rozpala wyobraźnię inwestorów. Giełda Papierów Wartościowych od marca tego roku publikuje dane o dużych pozycjach na rynku kontraktów na WIG20, jeśli zajmują one ponad 20% w rękach jednego podmiotu. Na specjalne życzenie Widzów, którzy chcą wiedzieć, czym jest koncentracja na rynku kontraktów i czy rzeczywiście „grubas” dawniej „korsarz” rządzi polską giełdą do programu "Dzień na rynkach" zaprosiliśmy analityka DM BOS Grzegorza Zalewskiego, który starał się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania.

Ożywienie rynku stali

Druga połowa roku powinna przynieść stabilizację na rynku stali. Sytuacja się normalizuje ponieważ huty zwiększają moce produkcyjne a surowce drożeją. Problem w tym, że nie wiadomo czy wzrost cen surowców nie jest jedynie efektem uzupełniania zapasów magazynowych. Zdaniem prezesa Stalprofilu przełom października i listopada pokaże, czy ożywienie na rynku stali jest trwałe. Z Jerzym Bernhardem w "Dniu na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Simple walczy o kontrakty

Simple walczy o nowe zamówienia. Prezes informatycznej spółki szczególnie liczy na sektor publiczny. Przyznaje jednocześnie, że z powodu kryzysu więcej zleceń w tym zakresie może pojawić się dopiero w przyszłym roku. Paweł Zdunek mimo to ma nadzieję na poprawę wyników firmy o przynajmniej kilkanaście procent.

Przed danymi GUS

Podwyżki stóp procentowych w tym roku spodziewać się nie należy, obniżki nie należy wykluczać. O bieżącej sytuacji makroekonomicznej oraz o prognozach na najbliższą przyszłość w TVN CNBC Biznes, w programie "Pieniądze od Rana" rozmawialiśmy z Marianem Nogą, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Kredyt reaktywacja?

Cena kredytów w kilku bankach nieco spadła - ale aby kredyt dostać trzeba nie tylko samemu mieć zdolność kredytową. Trzeba też pracować u wiarygodnego pracodawcy. Można jednak liczyć na pożyczkę nawet na 100% wartości nieruchomości. Czy to już zapowiedź bankowego powrotu do kredytowego Eldorado? W TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z MArcinem Krasoniem, analitykiem Open Finance.

Praca pilnie poszukiwana!

Ministerstwo Pracy spodziewa się we wrześniu wzrostu bezrobocia. Jak mówi wiceminister Czesława Ostrowska przyczyny to rejestracja absolwentów wchodzących na rynek pracy oraz zwolnienia grupowe. Gdzie jest praca? Dla kogo? Jakiego specjalisty szukają pracodawcy we Wrocławiu, za kim rozglądają się w Krakowie a kogo poszukują w Gdańsku. Swoją działalność rozpoczęło Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy KPP i z dyrektorem Obserwatorium Bartłomiejem Rokickim, Jolanta Wiśniewska rozmawiała na temat rynku pracy.