Z kraju

Z kraju

Tauron w I półroczu

Tauron pozytywnie zaskoczył wynikami. Teraz bierze się za redukcję kosztów. Dariusz Lubera, prezes spółki liczy, że z programu dobrowolnych odejść opracowanego na 3 lata skorzysta około 1,5 tys. pracowników.

Selena po I półroczu

Selena w II kw. zwielokrotniła swój zysk netto w ujęciu rdr. Zwiększyły się także przychody spółki. Krzysztof Domarecki, prezes Seleny mówi, że możliwe są przejęcia, głównie za granicą.

Budujący zysk Marvipolu

Marvipol rusza z nowymi projektami, bez balastu mieszkań sprzed kryzysu, mówi prezes spółki, Andrzej Nizio. We wrześniu Marvipol zamierza rozpocząć sprzedaż mieszkań na warszawskich Bielanach.

3,5% PKB w całym 2010?

Jest szansa, że w całym 2010 roku PKB wyniesie 3,5%, powiedział TVN CNBC prof. Marek Belka, prezes NBP. Oczekiwania inflacyjne wzrosły po informacjach o planowanej podwyżce VAT.

Dobre wyniki MNI

Zysk netto większy o ok. 50% i operacyjny o ponad 100% niż przed rokiem. Po publikacji dobrych wyników za I półrocze 2010 Jerzy Jóźkowiak, prezes MNI zapowiada, że chce domknąć strukturę grupy do końca bieżącego roku.

Inwestowanie przed emeryturą

Przedstawiamy 3 modele inwestowania: ofensywny, zdywersyfikowany i defensywny. O odpowiednim wyborze strategii wieloletniego inwestowania i oszczędzania, mówi Krzysztof Nowak, członek zarządu Mercer Polska.

Bezpiecznie na NewConnect

Jak wybrać najlepsze spółki spośród 160 notowanych na NewConnect. Doradza Marcin Gomoła, szef Rady Ładu Informacyjnego przy GPW. Twierdzi, że NC jest platforma do pozyskiwania kapitału, ale też rynkiem spekulacyjnym.

Inwestycja w strat up

Inwestycja w strat up, bez odpowiedniej wiedzy może nas sporo kosztować. Możemy też sporo zarobić, jeśli wydamy pieniądze na dobrze rokującą firmę, która osiągnie sukces. O inwestowaniu w obiecujące spółki i projekty biznesowe, mówi Witold Hruzewicz, partner w Azimutus.

Jak oszacować płynność?

Żeby wiedzieć ile gotówki jest nam potrzebnych w firmie, musimy policzyć m.in. średni czas płatności. Nasza płynność finansowa jest tym lepsza, im szybciej sprzedajemy towar otrzymany od dostawcy, mówi dr Karol Marek Klimczak z Akademii Leona Koźmińskiego.

PKB w górę o 3,5%

O 3,5% wzrósł Produkt Krajowy Brutto w II kw. rdr. To lepiej niż oczekiwali analitycy, którzy spodziewali się wzrostu o 3,2%. Profesor Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze zwraca uwagę, że tak dobrych danych nie mieliśmy od ponad pół roku.

Impexmetal zaskoczył zyskiem

Impexmetal liczy na wzrost całorocznych przychodów na poziomie 20-30% rdr. Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu powiedział TVN CNBC, że nie wyklucza podniesienia prognoz.

Zmiany w emeryturach

Rząd w 2011 roku chce waloryzować emerytury i renty o  konkretną kwotę, a nie procentowo. Zdaniem Aleksandry Wiktorow byłej prezes ZUS, członek Rady Gospodarczej przy premierze, po waloryzacji każdy emeryt dostanie wyższe świadczenia około 38 zł wyższe. Najwięcej stracą osoby z tzw. emeryturami mundurowymi.

Ceny paliw stabilne

Pomimo słabych danych z USA, ropa w najbliższych tygodniach nie powinna drożeć, twierdzi Ryszard Kaczmarek, prezes BM Reflex. Ceny paliw na stacjach powinny w najbliższym czasie utrzymać się na podobnym poziomie.

Ożywienie gospodarcze

PKB w II kw. wzrosło o 3,5% rdr. Przed publikacją danych przez GUS Elżbieta Chojna-Duch z RPP, była przekonana, że nasza gospodarka rozwija się szybciej niż przed rokiem. Jej zdaniem dynamika wzrostu PKB w kolejnych kwartałach będzie w Polsce wyższa niż w innych krajach regionu.

Rynek aptek podzielony

Rynek aptek jest podzielony na apteki indywidualnych farmaceutów oraz sieci. W Polsce nie udało się wprowadzić zapisu 'Apteka dla Aptekarza'. Według tego systemu aptekę może prowadzić jedynie dyplomowany farmaceuta, a nie przedsiębiorca. Więcej o rynku aptek w Polsce w rozmowie Marcina Kowalskiego z Grzegorzem Kucharewiczem, prezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Getin Holding zaskakuje wynikami

Wyniki finansowe Getin Holding lepsze od oczekiwań. Analitycy twierdzą, że to efekt transakcji wymiany i dobrej sytuacji podatkowej spółki, a nie wyników prowizyjnych. Innego zdania jest prezes grupy finansowej, Radosław Boniecki. Ograniczenie sprzedaży produktów ryzykownych i zwiększenie sprzedaży tych bezpiecznych, to jeden z powodów dobrych wyników - mówił w TVN CNBC Biznes.

Spółki farmaceutyczne w centrum uwagi

PGF najlepszą spółką farmaceutyczną do inwestycji w akcje. Takiego zdania jest Sylwia Jaśkiewicz, analityk Domu Maklerskiego IDM SA. PGF nie bez kłopotów przechodzi restrukturyzację sieci sprzedaży. Spółka ma jednak potencjał do wzrostów na najbliższe kwartały, mówiła w Rynkach Dnia.

Lepsza sprzedaż Multioferty

Prezes Cyfrowego Polsatu, Dominik Libicki wierzy w potencjał Multioferty. Spółka poszerzyła nie dawno ofertę swojej zintegrowanej usługi o większy pakiet danych i dodatkowe minuty na rozmowy telefoniczne. Obecnie z internetowej usługi Cyfrowego Polsatu korzysta ok. 11 tysięcy miejscowości.

Jak pomóc amerykańskiej gospodarce?

Rezerwa Federalna gotowa w dalszym ciągu stymulować amerykańską gospodarkę. Ben Bernanke powiedział na spotkaniu szefów banków centralnych w Jackson Hole, że według niego dalsze zakupy obligacji o długim terminie zapadalności uspokoiłyby sytuację na rynkach. Maurycy Kuhn ocenia że decyzja szefa amerykańskiej rezerwy Federalnej jest najlepszą, jaką mogą podjąć władze w obecnej chwili. Zaznacza jednak, że administracja Baracka Obamy powinna dokonać niezbędnych reform fiskalnych.

Dzień z farmaceutykami

Treść: Kryzysowy rok 2009 był bardzo dobry dla rynku farmaceutyków, mówi w TVN CNBC Biznes Tomasz Kornacki, wiceprezes Polfarmex S.A. W Polsce istnieje problem z wprowadzaniem nowych leków. Małe firmy potrzebują wsparcia dużych, a potem często są przez nie przejmowane, dodał Tomasz Kornacki w rozmowie z Markiem Tejchmanem.

Pasywny portfel na gorsze czasy

Pasywny portfel z perspektywą długoterminowej inwestycji zaproponował w "Godzinie dla Pieniędzy", Jarosław Antonik, dyrektor biura analiz i doradztwa inwestycyjnego KBC TFI. W jego skład weszły m. in. depozyty bankowe, akcje azjatyckie i fundusze inwestujące w złoto.

Dokąd na trekking?

Wyprawa w dowolne miejsce na świecie, na przykład w Himalaje? Dla zamożnego biznesmena to nie problem. Są jednak przeszkody, których nie pokonają żadne pieniądze. O tym jak wybrać się na wymarzony trekking w Himalajach, mówiła w "Godzinie dla Pieniędzy" Katarzyna Mazurkiewicz, podróżniczka i współwłaścicielka firmy Terra Incognita

Ubezpieczenie zamiast NFZ ?

Czy istnieje taka możliwość by ubezpieczenia medyczne komercyjne zastępowały system publiczny? Czy są rynki na świecie, które pozwalają na wyjście chętnym osobom z publicznego systemu ubezpieczeń do prywatnego? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w rozmowie Roberta Stanilewicza z Marcinem Ajewskim, prezesem Healthcare Consultants Poland.