Z kraju

Z kraju

Problemy ze spadkami i testamentami

Problemy ze spadkami, testamentami i poświadczaniem dziedziczenia są częstym zjawiskiem w Polsce. Jak poradzić sobie z tym trudnym tematem mówi Robert Dor, notariusz w Warszawie.

PKO BP przebił oczekiwania

Zysk netto PKO BP może w 2010 roku przekroczyć 3 mld zł. Prezes banku Zbigniew Jagiełło zapowiedział również, że dywidenda powinna wynieść 40%. Zamierza skupić się bardziej na jakości obsługi, niż na zwiększaniu liczby klientów.

Mniej dofinansowania na niepełnosprawnych

Sukcesywne obniżanie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, brak zrównania rynku chronionego z otwartym w 2011 roku, czy wydłużenie terminu wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON z 14 do 25 dni, to tylko niektóre ze zmian w ramach nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Co zmiany w przepisach oznaczają dla pracodawców i niepełnosprawnych mówi Matusz Brząkowski, doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Rekordowe zamknięcie GPW

Wczorajsza decyzja FED-u spodobała się rynkowi. Dzięki temu indeks WIG20, po wzroście o niemal 2 procent, zamknął się na najwyższym poziomie od 5 sierpnia 2008 roku. Również na solidnym plusie zamknął się indeks szerokiego rynku WIG, który w czwartek zyskał 1,40%.

Jak poprawić konkurencyjność Polski?

W najnowszym raporcie „Doing Business” Polska znalazła się na 70. miejscu. O możliwościach poprawy tego wyniku i o tym, jakie plany ma rząd, żeby podwyższyć pozycję Polski w kolejnym rankingu mówi w programie Pawła Blajera Adam Jasser, sekretarz Rady Gospodarczej, pełnomocnik premiera ds. Ograniczenia Biurokracji.

Co dalej z Lotosem?

Zapadła decyzja, że Lotos jest na sprzedaż. Czy firma potrzebuje inwestora? Jak wygląda sytuacja w spółce po 3. kwartale i co z tego wynika? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu w rozmowie z Agatą Biały.

Nowe pomysły inwestycyjne

Goście programu "Strategie" mówią "nie" dla złota, "raczej nie" dla spółek surowcowych, natomiast "raczej tak" dla jena. Co zatem kupić przed świętami, by nie popsuć sobie humoru na Gwiazdkę mówi Klaudiusz Sobczyk, zarządzający Veritas Investment Trust.

Jak awansować w "Doing Business 2011"?

W opublikowanym 4 listopada raporcie "Doing Business 2011" Polska awansowała na 70., ale nadal jest to miejsce niskie. Jak poprawić sytuację gospodarczą kraju mówi z punktu widzenia przedsiębiorców Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej.

TUP tłumaczy się ze straty

Na specjalne życzenie widzów przy okazji wyników w TVN CNBC Robert Moritz, prezes TUP. Nasi widzowie – inwestorzy giełdowi – czują się oszukani przez spółkę, która nie spełnia założeń emisji akcji z 2007 roku. Na koniec 3 kwartału zanotowała 6 mln straty z powodu przeszacowania wartości jednej z galerii handlowych.

Uwaga, telefon z banku!

Zdaniem banku była to umowa. Prezes firmy twierdzi, że jedynie niezobowiązująca rozmowa. Finał jest taki, że bank pobrał z konta firmy prawie milion złotych i kupił za nie opcje walutowe. O telefonicznej rozmowie z bankiem, która może zaprowadzić na salę sądową Patrycjusz Wyżga.

Pokonać giełdę w długim terminie

Jak inwestować, by stopa zwrotu była wyższa niż wzrost np. indeksu WIG w tym samym okresie mówi w programie "Dzień na rynkach" Szymon Borawski-Reks, zarządzający funduszem ARKA TFI.

Przyszłość Budopolu

Firma budowlana zależna od dewelopera Gant - Budopol - opublikowała wyniki za 3 kwartał. Gość Rafała Hirscha prezes Budopolu wyjaśnia wyniki i mówi o planach spółki na najbliższe kwartały.

Awans w rankingu Banku Światowego

Opublikowano najnowszy raport Banku Światowego „Doing business 2011”. Przed rokiem zajmowaliśmy 72 miejsce W tym roku awans na miejsce 70. Jaki to daje sygnał dla światowych inwestorów i co z tego wynika dla polskiej gospodarki mówi Marcin Piątkowski, starszy ekonomista Banku Światowego w programie "Pieniądze od rana".

Biznes pracuje na laptopach

Komputery stacjonarne odchodzą do lamusa, aż 87% małych i średnich firm używa już laptopów, które najczęściej służą do komunikacji i wyszukiwania informacji – wynika z badania Small Business DNA. O zmianach technologicznych w przedsiębiorstwach Robert Stankiewicz rozmawia z Robertem Mrozińskim, prezesem zarządu ICTAS.

Masz stare pieniądze? Spiesz się z wymianą!

W portfelach Polaków pozostało jeszcze około 8 mln 300 tysięcy sztuk starych monet i banknotów – wylicza Narodowy Bank Polski. Łączna wartość starych banknotów i monet licząc w nowych złotych to aż 175 mln złotych. Jak i do kiedy można wymienić stare pieniądze mówi Łukasz Leja z departamentu emisyjno-skarbcowy NBP.

"Wystarczy tylko jeden SMS"

"Wygrałeś! Gotówka już na Ciebie czeka! Wystarczy tylko jeden SMS..." - wielu z nas podobną wiadomość czyta w swoim telefonie regularnie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił z tym walczyć. O problemie naciągających nas na wydatki SMS-ów i sposobach walki z nimi w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Twój Głos - Twoje Pieniądze

Samorządy mogą wspierać rozwój przedszkoli i punktów przedszkolnych. O tym, jak sobie z tym radzi stolica, mówi Jolanta Lipszyc, dyrektor biura edukacji m.st. Warszawy.

Więcej współpracy z Chinami

W tym roku 10 procent wzrostu, w przyszłym prawie 9 - takie prognozy ma Bank Światowy dla Chin. Gospodarka Państwa Środka będzie więc wciąż jedną z najszybciej rosnących na świecie. Chiny bazują na eksporcie, ale potrzebują też importować różnego rodzaju towary. I to może być szansa na rozwój współpracy gospodarczej Polski z Chinami, o której Marek Tejchman rozmawiał z Grzegorzem Kaliszukiem z Kolegium Gospodarki Światowej SGH i Sylwestrem Szafarzem, byłym Konsulem Generalnym RP w Szanghaju.

Amerykańskie decyzje

Rezerwa Federalna wesprze gospodarkę amerykańską kwotą 600 miliardów dolarów do połowy przyszłego roku. O tym, co decyzja FED-u oznacza dla amerykańskiej gospodarki Marek Tejchman rozmawiał w programie "90 minut" z doktorem Jakubem Borowskim - głównym ekonomistą Invest Banku i Maurycym Kuhnem - członkiem zarządu Noble Bank.

RDO: w oczekiwaniu na decyzję FED

Rynki z całego świata z niecierpliwością oczekiwały na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W Rynkach Dla Opornych, Błażej Karwowski i Marek Tejchman komentowali reakcję rynków po tym jak FED zdecydował się wpompować 600 miliardów dolarów w gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

Podatki trafią w ręce Republikanów

Republikanie w Izbie Reprezentantów, Demokraci w Senacie. Wczorajsze wybory w USA zmieniają układ sił w amerykańskim parlamencie. Wynik głosowania to poważny cios dla administracji Baracka Obamy. Wybranego dwa lata temu prezydenta czeka polityczny pat i niemoc w podejmowaniu decyzji, także tych dotyczących gospodarki. O tym jak może się kształtować sytuacja polityczna w najbliższych miesiącach i jak to wpłynie na gospodarkę Stanów Zjednoczonych, mówił w TVN CNBC prof. Longin Pastusiak.

Więcej współpracy z Chinami

W tym roku 10 procent wzrostu, w przyszłym prawie 9 - takie prognozy ma Bank Światowy dla Chin. Gospodarka Państwa Środka będzie więc wciąż jedną z najszybciej rosnących na świecie. Chiny bazują na eksporcie - ale potrzebują też importować różnego rodzaju towary. I to może być szansa na rozwój współpracy gospodarczej Polski z Chinami. Kilka kroków w kierunku tego rozwoju zrobiono podczas wizyty w Warszawie chińskiej delegacji rządowej z udziałem przedstawicieli biznesu. Co to dało i co może dać w przyszłości - sprawdzał Cezary Królak.

FSO na ostrym zakręcie

Nadchodzi koniec Żerania. Fabryka Samochodów Osobowych zostanie definitywnie zamknięta po 60 latach działalności. W czasach PRL symbol polskiej motoryzacji. Po roku '89 z małymi przerwami ciągła walka o przetrwanie. W przyszłym roku pracę w firmie stracić ma niemal cała załoga. Zostaną wspomnienia i 130 hektarów atrakcyjnych gruntów, które zostaną wystawione na sprzedaż. O życiu na Żeraniu...po Żeraniu - Łukasz Kijek.

Dobre wyniki Qumak-Sekom

Spółka z sektora IT liczy na wzrost przychodów w IV kwartale. Qumak-Sekom zainwestowała w nowy pion "Wsparcia i Serwisu Technologicznego". W przyszłym roku ten oddział ma wygenerować dla niej około 30 mln zł przychodów. Więcej o planach spółki na najbliższe miesiące mówił w TVN CNBC prezes Qumak-Sekom Paweł Jaguś.

Jakie wyceny dla deweloperów?

Sprzedaż mieszkań w okresie jesiennym mocno rozczarowała. Wśród spółek, które zyski wypracowują właśnie z tej części rynku jest Polnord. W ostatnim czasie spółka zaangażowała się także w projekty partnerstwa publiczno prywatnego. Według Macieja Wewiórskiego, analityka DM IDM SA,  takie inwestycje obarczone są jednak dużym ryzykiem.

Portfel ewoluujący

Swoją propozycję na milion w portfelu tym razem przedstawia Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.

Jak walczyć o wykup nieruchomości?

W programie "Twój głos, Twoje pieniądze" mówimy tym razem o tym, jak próbować uniknąć podwyżki opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, a także o tym, jak walczyć w gminie o wykup takiej nieruchomości na własność. O tym wszystkim opowiada dr inż. Andrzej Zalewski z firmy Wyceny i Ekspertyzy.

Elektronika zza oceanu czyli coraz bliżej święta..

Kupujesz bliskim prezenty za oceanem – pomyśl o tym już teraz. Część sklepów w sieci ostrzega, że kupione teraz towary dostarczy w drugiej połowie grudnia. O niesłabnącym fenomenie kupowania elektroniki w USA mówi Jerzy Łabuda z Komputer Świat.

Obniż zaliczkę do urzędu skarbowego

W grudniu prowadzący działalność gospodarczą muszą zapłacić podwójną zaliczkę na podatek dochodowy obliczoną na podstawie wyników finansowych za listopad. Dlatego na listopad trzeba przesunąć jak najwięcej wydatków. O sposobach na obniżenie zaliczki mówi Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Droższe prawo jazdy

Zmiany w zwolnieniach z VAT. Szkoły językowe zachowały prawo do zwolnienia, ale szkoły nauki jazdy już nie. Co w praktyce oznacza utrata zwolnienia? A może warto płacić VAT? Na te i inne pytania Pawła Blajera odpowiada Jagoda Janecka, właścicielka szkoły jazdy Girls School.