Z kraju

Z kraju

Strategia Infovide-Matrix

Podwojenie wartości spółki, przychodów i wyższe marże. To założenie nowej strategii Infovide-Matrix do 2013 roku. Póki co, nie myśli o przejęciach. na zakupy wybierze się najwcześniej pod koniec 2011 roku, mówi Jan Maciejewicz, prezes Infovide-Matrix.

Biznes globalny

Boryszew czeka na zgodę sadu ws. przejęcia francuskiej części Maflow. Zakup zwiększy przychody spółki o ok. 20%. Chce go sfinansować  poprzez emisję akcji jeszcze w tym roku. O przyszłości spółki w segmencie motoryzacyjnym mówi Robert Bednarski, wiceprezes Boryszewa.

Stop dla kredytów walutowych?

Komisja Nadzoru Finansowego chciałaby ustawowego zakazu udzielania kredytów walutowych. Komisja uznała, że kolejne rekomendacje mające ograniczyć udzielanie kredytów walutowych działają zbyt słabo. Pomysł popiera Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte.

Pakiet antykryzysowy

Zbyt skomplikowane procedury spowodowały, że z pomocy finansowej dla firm, które odnotowały 10% spadek obrotów skorzystało zaledwie 168 przedsiębiorstw. Co należy zmienić, mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, PKPP Lewiatan.

Zarobić na walucie

Tylko w pierwszej połowie roku Polacy zainwestowali ok. 5 mld zł w lokaty strukturyzowane. O tym od czego zależy to, ile na nich zarobimy, rozmawiamy z  Pawłem Majtkowskim, gł. analitykiem Expandera.

Dobre wyniki za wrzesień

Ekonomiści uważają, że ożywienie gospodarcze w Polsce postępuje. Tak komentują dane o dynamice produkcji przemysłowej we wrześniu. Wynika z nich, że w ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 11,8% czyli więcej, niż spodziewali się analitycy prognozujący wzrost o 11%. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła we wrześniu o 13,4% rok do roku, w porównaniu z sierpniem była większa o 11%. O kondycji polskiego przemysłu Rafał Wojda rozmawiał z głównym ekonomistą BZ WBK, Maciejem Relugą.

Czym przyciągnąć widza przed telewizory lub...laptopy?

Telewizja w Polsce cały czas się rozwija. Powstaje coraz więcej kanałów tematycznych. Programy telewizyjne możemy także oglądać przez internet. W którą stronę idzie polska telewizja i jakie z tego rozwoju korzyści będzie miał widz mówi Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

Gminy przejmują śmieci

Gminy będą mogły przejąć gospodarkę odpadami komunalnymi - tak wynika ze zmian zaproponowanych przez rząd. Jaki to będzie miało wpływ bezpośrednio na mieszkańców i na gospodarkę odpadami mówi w "Bilansie" Jerzy Ziaja, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.

Rynki Dla Opornych

Warszawska giełda na niemal półtora procentowych minusach, na minusie także portfel RDO, choć tylko 0,57 procent pod kreską. W programie zajeliśmy się także propozycją zakupu akcji PKO BP I PGE.

Jak zarobić na telewizji w Polsce?

Rynek telewizyjny w Polsce jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków tv na świecie. Jednocześnie jest rynkiem bardzo rozdrobnionym. Tak właśnie scharakteryzował polski rynek telewizyjny prezes HBO Aleksander Kutela w TVN CNBC. Jak można jeszcze zarobić w Polsce na telewizji - mówi Kutela w rozmowie z Marcinem Kowalskim.

Internet Group nie poddaje się

Sąd zdecydował o upadłości likwidacyjnej Internet Group, a nie jak chciała spółka, upadłości układowej. Zarząd spółki zdecydował odwołać się od tej decyzji. O sposobach na wyjście z sytuacji mówi w programie "Rynki Dnia" prezes Internet Group, Jan Ryszard Wojciechowski.

ADV wzbudza zainteresowanie inwestorów

Grupa ADV obecna na NewConnect zadebiutuje na głównym rynku GPW. Spółką interesują się już znaczący inwestorzy, tacy jak Pekao OFE oraz Amplico OFE. O tym, kiedy ADV przeniesie się z rynku alternatywnego i o planach spółki mówi wiceprezes grupy ADV Konrad Pankiewicz.

Duda odzyskuje zaufanie

W najświeższym raporcie Millennium DM rekomenduje kupowanie akcji spółki PKM DUDA z ceną 1,92 zł (raport przy cenie 1,59 zł). Czy po problemach w 2009 r. spółka odzyskuje zaufanie rynku? Na czym polegają zmiany w firmie? Na te i inne pytania Marcina Kowalskiego odpowiada Maciej Duda, prezes PKM DUDA.

Systematyczne inwestowanie

Regularne wpłaty są bezpieczniejsze podczas bessy, ale mniej zyskowne przy hossie. O efektywnym, systematycznym oszczędzaniu mówi Michał Duniec z Analizy Online.

PIKE 2010

Duże pieniądze wydadzą nie tylko odbiorcy, ale też nadawcy telewizyjni. Technologia 3D coraz jest coraz bardziej popularna. Jak mówi Tomasz Kulisiewicz, ekspert rynku mediów, trwa dyskusja który sport najlepiej pokazywać w trójwymiarze.

Kredyt na powierzchnię handlową

Im większa część nieruchomości na cele komercyjne, tym wyższe oprocentowanie. O kredytach bankowych pod powierzchnie handlową mówią Marcin Krasoń z Open Finance i Łukasz Madej, prezes ProDevelopment.

Skuteczny handel

Bez promocji nie da się prowadzić sklepu na bardzo konkurencyjnym rynku. To obok dopasowanego do  klienta asortymentu podstawa dobrze działającego sklepu, mówi Ireneusz Koczorek, dyrektor operacyjny sieci Delikatesy Centrum.

Milion w Portfelu

Ciekawy portfel ze złotem, srebrem i... winem. Jak zainwestować milion złotych, doradza Jan Mazurek, gł. analityk Investors TFI.

Odzyskanie domeny

Walka o domenę przed sądem. Firma może złożyć pozew do sądu powszechnego z żądaniami dot. domeny. O zawiłościach prawnych rozmawiamy z Marcin Perlak z Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy  

PIKE 2010

Aster rozmawia zarówno z inwestorami strategicznymi, jak i finansowymi odnośnie sprzedaży pakietu kontrolnego, mówi Janusz Arciszewski, prezes Aster. Spółka wprowadziła na rynek usługę wideokonferencji dla przedsiębiorców.

Zmiana ordynacji podatkowej

Większa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatnika i zwrot nadpłaty wspólnikom rozwiązanych spółek cywilnych. Jakie inne zmiany oznacza nowelizacja ordynacji podatkowej dla firm, tłumaczy Andrzeja Zubik, radca prawny i menedżer w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers.

PIKE 2010

Multimedia S.A. nie złoży wstępnej oferty na zakup operatora sieci kablowej Aster. Powodem decyzji jest m.in. duże zadłużenie tej spółki, mówi Andrzej Rogowski, prezes Multimedów, który bierze udział w 37. Międzynarodowej Konferencji i wystawy PIKE 2010 w Sopocie.

Pieniądze na rozwój

Nabór wniosków o dotacje na prace badawczo-rozwojowe do 29 października prowadzi PARP. Można z nich zakupić również komputery i urządzenia badawcze. Kto ma szanse na pomoc w swoim biznesie, tłumaczy Anna Zaleska z Accreo Taxand.

PIKE 2010

Za 3 lata nastąpi całkowita cyfryzacja telewizji w Polsce. Spowoduje ona odpływ klientów sieci kablowych, mówi Jerzy Kalinowski, partner w KPMG. Jego zdaniem przyszłość to produkty typu google TV. TVN CNBC jest patronem 37. Międzynarodowej Konferencji i wystawy PIKE 2010

Obrona Emperii przed Eurocashem

Emperia broni się przed przejęciem i ma za sobą akcjonariuszy. Prezes spółki Artur Kawa zapowiada, wzrost przychodów w 2011 roku o 18% i uruchomienie 40-50 supermarketów. Sprzedaż nieruchomości ma dostarczyć brakujących środków na buy back.  

Debetowa karta miejska

Citi Handlowy wprowadza w stolicy pierwszą w Polsce miejską kartę płatniczą. Jej posiadacze uzyskają 10-20% zniżki na bilet. O podobnym rozwiązaniu Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie rozmawia z BZ WBK, mówi Leszek Ruta, dyrektor stołecznego ZTM.

Kondycja polskiego przemysłu

Większy popyt wewnętrzny i optymizm w Niemczech, dobrze wpływają na polską produkcję. Hamują ją m.in. szybko rosnące ceny paliw i miedzi, mówi Rafał Benecki, analityk ING BSK. Dziś poznamy dane o produkcji przemysłowej we wrześniu.

Biegły rewident: wróg czy przyjaciel?

Audytor kontroluje finanse firmy i musi informować o każdej nieprawidłowości. Co powiedzieć akcjonariuszom, kiedy wartość spółki spada? O roli audytora mówią w programie "Bilans" prezes fundacji Polski Instytut Dyrektorów Andrzej Nartowski i prezes Misters Audytor Barbara Misterska-Dragan.

Studia z pracą

Pracodawcy będą mogli współtworzyć programy studiów czy nawet całe kierunki. Dzięki projektowi nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, nad którym pracuje Sejm, to czego uczy się studentów na uczelniach, ma się pokrywać z tym, czego od pracowników oczekują pracodawcy. O zmianach w szkolnictwie wyższym z Leszkiem Kurycynem, dyrektorem operacyjnym w Manpower Polska i prof. dr. hab. Jerzym Woźnickim, prezesem Fundacji Rektorów Polskich.  

Kto spłaci długi szpitali?

Komercjalizacja szpitali - hasło wywołujące dreszcz u dyrektorów placówek i pacjentów. A od czwartku także poważny ból głowy u samorządowców, bo to właśnie oni, jeżeli nie zdecydują się przekształcić szpitali w spółki, będą musieli spłacać ich długi. Pytanie tylko z czego? Gościem Rafała Wojdy w programie "90 Minut" był Łukasz Zalicki, partner zarządzający Ernst&Young.