Z kraju

Z kraju

Wojny walutowe

Świat przed problemem wojen walutowych. Inwestorzy zagraniczni zdecydowali się na znaczne wycofanie kapitału z obligacji krajów takich jak Portugalia, Irlandia czy Grecja. Eksperci już nazywają to nową falą kryzysu tym razem na rynku długu. Szybko rosną spready rentowności dziesięcioletnich obligacji irlandzkich w relacji do niemieckich, a podobny wzrost był sygnałem ostrzegawczym przed tym, co wydarzyło się w Grecji. Rosnące kłopoty widać też poza strefą Euro - np na Węgrzech.

Makaronowy biznes

Wyniki finansowe Makaronów Polskich po trzecim kwartale mogą powodować mieszane uczucia inwestorów. Sam trzeci kwartał przyniósł spadki zysku netto i wyniku operacyjnego. Z drugiej strony wyniki narastające wyglądają już dużo lepiej. W szczegółach o sytuacji w spółce – z jej prezesem, Pawłem Nowakowskim.

Unibep po trzecim kwartale

Dobre wyniki Unibepu po trzecim kwartale. Z prezesem spółki, Janem Mikołuszko, rozmawialiśmy między innymi o wpływie kursów walut na działalność spółki, oraz o planach na przyszłość.

Schłodzenie nastrojów

Po wtorkowej sesji w środę nie było już ani śladu. WIG20 od początku sesji wędrował w dół ostatecznie kończąc sesję na poziomie 2726 punktów.

Rekordowy kwartał dla Centrum Klima

Centrum Klima wypracowała rekordowe wyniki w trzecim kwartale. Czy w świetle nieco słabszego pierwszego kwartału, spółce uda się wypełnić tegoroczną prognozę? Spytaliśmy jej prezesa - Marka Perendyka.

Praca w dzień wolny

11 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy; nie zawsze oznacza to jednak, że będziemy mieli wolne. Kiedy szef mimo święta nie musi zgodzić się na nieobecność pracownika, tłumaczy Małgorzata Leśniak, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Magellan po trzecim kwartale

Bez nadzwyczajnych wzrostów, ale zgodnie z planem. Magellan chce do końca roku zarobić 22 miliony złotych. O sytuacji w spółce rozmawialiśmy z jej prezesem, Krzysztofem Kawalcem.

JWC w trzecim kwartale

Wyniki dobre, inwestorzy... rozczarowani. J.W. Construction zaprezentowała dziś wyniki finansowe za trzeci kwartał. O komentarz do nich poprosiliśmy prezesa spółki, Józefa Wojciechowskiego

Inwestuj w Indonezji... lub w miedź

Jeśli chodzi o rynek surowców, to preferowane metale to miedź i platyna. O zachowaniu na rynku, a także o debiucie giełdy i najlepszych miejscach inwestycyjnych na świecie, takich jak Indonezja, mówi Partyk Jabłonowski, zarządzający Deka Investment.

Wyniki Armatury Kraków

Większe przychody, mniejszy zysk. O ponad 15% wzrosły przychody ze sprzedaży Armatura Kraków w III kwartale. Konrad Hernik, prezes spółki mniejszy zysk netto tłumaczy m.in. rosnącymi cenami metali kolorowych, a szczególnie mosiądzu i aluminium.  

EKG przez telefon dobrze się sprzedaje

Telemedycyna ma zamiar podnieść znacząco swoje wyniki w następnych okresach. Jak mówi w programie "Dzień na rynkach" prezes Telemedycyny Polskiej, obecnie wraz ze wzrostem liczby klientów, nie wzrastają już koszty. Firma ma także szeroki plan rozwoju biznesu.

ES-System: ożywienie w branży

W 3. kw. nastąpiło ożywienie w branży inwestycji budowlanych. Jak wykorzystał to ES-System i co spółka planuje w najbliższym okresie mówi prezes ES-System Bogusław Piszczak.

PGE rusza z programem obligacji i nowymi inwestycjami

PGE planuje kolejne emisje obligacji, także na rynkach europejskich. Pieniądze te pozwolą na rozpoczęcie 2 projektów rozwojowych. Jakich, za ile i kiedy rozpoczną się przetargi dla inwestycji mówi wiceprezes PGE Wojciech Topolnicki.

Internet dla każdego...kiedy?

Za pięć lat Internet będzie dla każdego kto go zechce – zapowiada UKE. Wcześniej jednak urząd będzie musiał zmierzyć się z planami Poczty Polskiej, która zapowiada w ciągu trzech lat likwidację 3 tysięcy placówek. O problemach z internetem i pocztą mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W co zainwestują nowi gracze indywidualni?

Ponad 100 tysięcy nowych rachunków maklerskich otwarto w październiku. Ilu inwestorów zachęconych udanym debiutem akcji GPW pozostanie na rynku i będzie dalej kupowało akcje? A jeśli będzie chciało to robić to jakie? Bo wielkich obywatelskich prywatyzacji przyciągających setki tysięcy inwestorów już na naszym rynku nie będzie. O tym w "Pieniądzach od rana" Cezary Nowosad, prezes IPO Doradztwo Strategiczne, ekspert BCC.

Zadłużenie samorządów

Zadłużenie samorządów budzi kontrowersje. Żaden samorząd nie przekracza obecnie wskaźnika 60% zadłużenie w relacji do jego przychodów, jednak w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie samorządów wzrosło o ponad 70%. Jakie skutki będzie miała taka sytuacja mówi ze studia w Łodzi dr Ryszard Krawczyk, prezes RIO w Łodzi i przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Chemia po kryzysie?

Trzeci kwartał okazał się dla Zakładów Chemicznych Police przełomem w dotychczasowych wynikach finansowych. O utrzymaniu pozytywnego trendu rozmawialiśmy z prezesem spółki, Zbigniewaem Miklewiczem.

RDO bez GPW

Gwiazda wtorkowej sesji, spółka GPW, nie trafiła wprawdzie do portfela RDO, ale nie składamy broni i zastanawiamy się w kolejnym odcinku, jakie spółki mogą trafić do naszego wirtualnego portfela.

Zadowolenie po debiucie

Pierwszy dzień notowań GPW na giełdzie pokazał, że inwestorzy są zainteresowani jej akcjami. Co jednak czeka giełdę w dłuższym terminie? O przyszłość ostatniej wielkiej spółki prywatyzowanej w tym roku pytamy prezesa GPW, Ludwika Sobolewskiego.

GPW na giełdzie

Debiut marzeń, i co dalej? Były prezes GPW, po jej debiucie na... GPW - mówi o tym, co nową giełdową spółkę czeka w najbliższej przyszłości.

Udany debiut GPW

Miało być dobrze, a było wręcz fantastycznie. Tak można jednym zdaniem podsumować debiut giełdy na giełdzie. Inwestorzy indywidualni - jeśli postanowili sprzedać zarobili i to całkiem sporo jeśli wziąć pod uwagę procentowy wzrost cen akcji. Emocji było dużo, ale widać było wyraźnie, że nie był to główny czynnik zachęcający do zakupów. Przed władzami nowej giełdowej spółki bardzo trudne zadanie. Drugiego debiutu już nie będzie i trzeba znaleźć inne, równie ciekawe sposoby na przyciąganie nowych, także zagranicznych spółek oraz dodatkowego kapitału, który będzie generował przychody i zyski.

Świąteczne zakupy

Listopadowy świąteczny szał zakupów. Fakty są takie, że ludzie, chcąc oszczędzić pieniądze, już w tej chwili starają się zapełnić prezentami worek Świętego Mikołaja. A dopingują ich do tego specjalne akcje reklamowe i promocje. Problem w tym, że przed świętami pojawią się kolejne, które mogą nas dodatkowo kosztować. Co zatem zrobić, co kupujemy najchętniej i ile chce wydać przeciętny Polak?

GPW zadebiutowała

Debiut marzenie i piękne podsumowanie blisko dwudziestoletniej działalności. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i akcje, które po pierwszym dniu zyskały ponad 25%. Gościem magazynu „90 minut” był minister skarbu Aleksander Grad.

Dolicz VAT?

Składka ubezpieczeniowa płacona razem z ratą leasingu podlega opodatkowaniu VAT- uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Nad użytkownikami aut zawisły czarne chmury, z których spaść może gniew fiskusa i wezwanie do zapłaty zaległego podatku nawet do pięciu lat wstecz.

Kredyt Bank po III kw.

Ile zysku w zysku netto? Na tym poziomie Kredyt Bank odnotował bardzo udany trzeci kwartał. My rozkładamy ten wynik na czynniki pierwsze i pytamy... prezesa banku - Macieja Bardana.

Chemia po kryzysie?

Trzeci kwartał okazał się dla Zakładów Chemicznych Police przełomem w dotychczasowych wynikach finansowych. O utrzymaniu pozytywnego trendu rozmawialiśmy z prezesem spółki, Zbigniewem Miklewiczem.

Historyczna sesja GPW

9 listopada 2010 roku przechodzi do historii rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Akcje GPW w pierwszym dniu notowań zakończyły sesję wzrostem aż o 25,58% osiągając cenę 54 złotych. Popyt inwestorów instytucjonalnych był 25 razy większy niż oferta Skarbu Państwa. W ciągu jednej sekundy przeciętnie zawierano 3 transakcje na akcjach GPW.

Polak na świątecznych zakupach

Nastroje konsumentów są pesymistyczne, ale lepsze niż rok temu. Mimo to w tym roku Polacy deklarują o 300 zł większe wydatki na święta. Co kupują Polacy na Gwiazdkę, jakie są popularne prezenty, gdzie najlepiej zrobić zakupy przedstawia od strony biznesowej Adam Chrościelewski, starszy manager w Deloitte.

Umowa zlecenie, a obowiązki pracodawcy

„Prowadzimy małą firmę produkcyjną i zatrudniliśmy w tym roku dwóch pracowników na umowę-zlecenie. Odprowadzamy za nich wszystkie należne płatności (ZUS, US) w minimalnej wymaganej wysokości..." tak zaczyna się list od naszego widza. Katarzyna Sarek z kancelarii Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy rozwieje wszystkie wątpliwości związane z taką umową.