Z kraju

Z kraju

Dokąd leci LOT?

Cztery spółki chętne do przejęcia PLL LOT. W trzecim kwartale Ministerstwo Skarbu Państwa wybierze dwie spółki do ostatecznych negocjacji. O szansach na prywatyzację krajowego przewoźnika jeszcze w tym roku i wyzwaniach, jakie pojawiają się przed spółką w związku z prywatyzacją Rafał Wojda rozmawiał z Tomaszem Kułakowskim, dyrektorem zarządzającym Tok Consulting, ekspertem ryku lotniczego.

Centrum wyników: Getin Holding

Getin Holding zwiększa zyski. Wyniki za 2010 rok znacznie przekroczyły oczekiwania rynku. Prezes zapowiada, że przy sprzyjających warunkach makroekonomicznych grupa może zarobić więcej niż w rekordowym 2007 roku. O szczegółach opowiada Radosław Boniecki, prezes Getin Holding.

Koszt uzyskania przychodu inwestora giełdowego

Kosztem uzyskania przychodu dla inwestora giełdowego jest np. dostęp do notowań czy literatura fachowa. Czy na przykład dostęp do RTRS-a też można odliczać? O szczegółach opowiada Przemysław Powierza, RSM International.

Szansa na zyski za oceanem

Inwestorzy wycofali się z rynków wschodzących, pieniądze płyną na giełdy USA i Europy Zachodniej co podtrzymuje wzrosty. Kiedy należy spodziewać się korekty? O szczegółach opowiada Maurycy Kuhn, wiceprezes Noble Bank.

Jak zaprojektować żłobek?

Od środy jest znacznie łatwiej założyć żłobek. Jak go zaprojektować zgodnie z nowym rozporządzeniem do ustawy? O szczegółach opowiadają: Andrzej Staniszewski, architekt Linepure oraz Patryk Sławiński, architekt J.P.S. – Projekt.

Centrum wyników: Calatrava Capital

Calatrava Capital poprawia roczne wyniki dzięki udanemu drugiemu półroczu. Zysk netto za cały 2010 rok wzrósł o ponad 1000% w porównaniu z rokiem 2009. Spółka ma wiele nowych pomysłów inwestycyjnych, współpracuje m.in. z PC Guard i LSI Software, chciała też przejąć część aktywów upadającego Techmeksu. O szczegółach opowiada Paweł Narkiewicz, prezes Caltrava Capital.

Opcje na WIG20

Liczba otwartych pozycji na opcjach na WIG20 po raz pierwszy przekroczyła 100 tysięcy i jest większa niż na kontraktach terminowych na WIG20. Liczba otwartych pozycji odzwierciedla zaangażowanie i pewność inwestorów co do kierunku rozwoju notowań. O szczegółach opowiada Grzegorz Zalewski, analityk DM BOŚ.

Dzień z Farmacją: PGF i Neuca

Projekt ustawy refundacyjnej dzieli giełdowe spółki z branży farmaceutycznej. Ustawa będzie miała pozytywny wpływ na dystrybutorów leków, ale negatywnie będzie oddziaływać na apteki. Analitycznie o spółkach farmaceutycznych z GPW (PGF i Neuca) opowiada Tomasz Manowiec, analityk DM BGŻ.

Dzień z farmacją

Apteka we franszyzie - czyli ile trzeba mieć pieniędzy i z kim rozmawiać, by stworzyć rentowną aptekę? O tym w rozmowie z autorem raportu o franszyzie w sektorze aptekarskim w Polsce - Adamem Wroczyńskim z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.

Gorzej z amerykańskim PKB

Wzrost amerykańskiego PKB w 4Q poniżej oczekiwań o 0,5 pkt. procentowego. To pokazuje małą skłonność do inwestowania Amerykanów. W USA widać większe inwestycje, ale wzrost gospodarczy nadal jest anemiczny, uważa Krzysztof Błędowski, ekonomista MAPI.

Zakupy od syndyka

Syndyk sprzedaje. Akcje, udziały, nieruchomości ale także i całe przedsiębiorstwa. Przepisy pozwalają na sprzedaż całej, działającej firmy, ale transakcji w Polsce jest niewiele. Jak kupić firmę i co trafia się w Polsce, doradza Maciej Roch Pietrzak, senior partner w kancelarii PMR, dziekan Krajowej Izby Syndyków.

Polska hamuje?

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lutym 2011 r. gwałtownie spadł. Rozmowa z prof. Marią Drozdowicz-Bieć, autorką raportów Instytutu Biec.

Droga do milionów

Duże aglomeracje rosną i zajmują pobliskie ziemie rolne i nieużytki. Według niektórych to inwestycyjny strzał w dziesiątkę. Wealth Solution wycenia swój bank ziemi na ok. 40 mln, a zainwestowali 13 mln. Rozmowa z Hubertem Teleckim z Wealth Solution.

Ropa hamulcem gospodarki

Droga ropa to nie tylko obawy o ceny paliw, ale także zagrożenie dla całej gospodarki. Ucierpieć mogą inwestycje kapitałowe. O ocenę zagrożeń pytamy prezesa Deutsche Bank PBC w Polsce prof. Krzysztofa Kalickiego.

Planowanie zmian w ofercie

Kilka sezonów do przodu musi myśleć firma odzieżowa planująca wprowadzenie nowej oferty. Z jakim wyprzedzeniem powinny myśleć o swoim asortymencie sklepy osiedlowe i małe firmy produkcyjne doradza Ewa Opolska, trener Ernst&Young Academy of Business

Zatrudnię emeryta

Składki do ZUS musimy opłacić, żeby móc zatrudnić emeryta na umowę o pracę i zlecenia? Rozmowa z Wojciechem Andrusiewiczem z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Żłobek w firmie

Nowa ustawa żłobkowa, to szansa dla żłobków przyzakładowych. Czy teraz przedsiębiorcy będą otwierać takie placówki przy swoich siedzibach, skoro nie będzie już takich obostrzeń? Rozmowa z Pauliną Janiak, właścicielką firmy Femmeritum.

Praca w zimie

Zima nie daje za wygraną. Jakie obowiązki w zimie wobec pracowników ma pracodawca i czy można poprosić osobę zatrudnioną o to, by, np. usunęła sople z budynku - Magdalena Zwolińska, adwokat w kancelarii Raczkowki i Wspólnicy.

Dzień z farmacją

Projekt ustawy refundacyjnej zakłada likwidację leków za 1 grosz. Nowe prawo, które ma także ustalić poziom marż aptekarskich. - Sztywne marże wprowadzą porządek w branży leków - uważa Adam Fronczak, wiceminister zdrowia.

Brat VAT

Podwyżka stawki VAT na ubranka dla niemowląt zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Jakie inne zmiany w ustawie przełożą się na przedsiębiorców, mówi Tomasz Grunwald, partner w KPMG.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Komisja Europejska rozważa zmianę unijnego prawa dot. zamówień publicznych. Główna rolę w ustalaniu ceny powinien odgrywać przedsiębiorca, uważa Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Mniej do OFE

Zmiany OFE oczami zagranicznych instytucji, oraz związany z tym kierunek i wizerunek warszawskiej GPW. Rozmowa z Sebastianem Siejką, dyr. zarządzającym Banku Inwestycyjnego Wood & Company w Polsce.

ENEA chce rosnąć szybciej

Znacznie lepsze wyniki niż w 2010 roku prognozuje na br. Maciej Owczarek, prezes ENEI. Klienci spółki zużyli w styczniu 2011 roku prawie 10% więcej energii niż w analogicznym okresie rok temu.

Dzień z farmacją

Mabion SA złożył kolejne trzy wnioski o dofinansowanie na kilka milionów złotych. Jak mówi prezes spółki Maciej Wieczorek, zyski Mabion SA w 2010 roku to wynik kumulacji przychodów z tytułu umów podpisanych w 4 kwartale.

Dzień w farmacją

Centralne ustalane ceny leków refundowanych to krok w tył dla rynku - uważa Maria Pasło-Wiśniewska, prezes Central European Pharmaceutical Distribution. Zakaz konkurencji na rynku leków może spowodować tylko podwyżki cen.

Dzień z farmacją

Polska jest jednym z 4 państw europejskich, gdzie ceny leków refundowanych nie są stałe - mówi dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Gazele Biznesu

Gazela napędzana elektryczną energią, czyli gazela biznesu dla jednej ze spółek zależnych grupy Energa. Firma zajmuje się obsługą klientów i stawia na elektroniczne rozliczenia ze swoimi odbiorcami, tym bardziej, że wkrótce wszyscy jej klienci będą mieć u siebie inteligentne liczniki zużycia energii. Co to oznacza dla odbiorców energii rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki Energa Obsługa i Sprzedaż, Tomaszem Onichowskim.

Dzień z farmacją

Leszno będzie pierwszym miastem w Polsce, które już w marcu wprowadzi pilotażowo system e-recepta. Rozmowa z Leszkiem Sikorskim, dyr. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Nowe liczniki energii

Ok. 8 mld złotych będzie kosztować wymiana liczników prądu, którą Polska ma przeprowadzić do roku 2020. Ile przy tej okazji mogą zarobić producenci liczników i o ile wzrosną nasze rachunki za prąd? Rozmowa z Rafałem Czyżewskim, wiceprezesem Energa-Operator SA

Droga biurokracja

Koszty firm wymuszone przez papierologię i biurokrację – jak je zredukować. Czy przedsiębiorcy wierzą jeszcze w obietnice rządu? Rozmowa z Adamem Ambrozikiem, Pracodawcy RP.