Z kraju

Z kraju

Zamień etat na własną firmę

Pod względem podatkowym własna firma może być korzystniejsza niż umowa o pracę, ponieważ jest możliwość uwzględniania kosztów i zapłacenia niższego podatku, także liniowego. Część wydatków prywatnych można uwzględnić przy działalności. Jakie to wydatki? Kto może przejść z umowy o pracę na własną firmę? O zawiłościach samozatrudnienia mówi Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Delikatesy on-line

Tradycyjny biznes w nowoczesnym wydaniu. Dopasowane narzędzia internetowe, dobry adres www, zarządzanie zapasami, zasady dowozu, a przede wszystkim… sposób myślenia o firmie. To wszystko trzeba zmienić, żeby z sukcesem przeobrazić tradycyjny sklep w biznes internetowy. Do jakiego klienta trzeba kierować taką e-ofertę, jaką trzeba mieć wiedzę mówi Jan Tkaczow, założyciel i pomysłodawca supermarketu fresh24.pl.

Samorządy planują wyższe podatki

Droższy 2011 rok dla firm. Od stycznia przedsiębiorcy muszą się przygotować nie tylko na zmiany związane ze stawkami podatku VAT, ale także z podwyżkami podatków lokalnych. Czy przedsiębiorcy mogą się bronić przed takimi podwyżkami mówi Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Instrumenty pochodne na GPW. Jak inwestować?

Nowe możliwości inwestycyjne na warszawskim parkiecie wywołują wiele pytań. Jak inwestować i jak te możliwości najlepiej wykorzystać mówi Aleksandra Kusmulska, prezes Lyxor Asset Management.

Rosną przychody Pekaesu

Pekaes zanotował wzrost przychodów. Najmocniej wzrosła sprzedaż usług spedycyjnych i logistycznych. Większą sprzedaż Pekaes miał także w segmentach, które nie są związane z jego podstawową działalnością, chodzi m.in. o wynajem nieruchomości czy bieżnikowanie opon. O rozwoju biznesu i dalszych planach firmy mówi prezes Pekaesu Jacek Machocki.

Tłusty kwartał ABC Daty

ABC Data może przekroczyć prognozę na 2010 rok, po udanym trzecim kwartale zapowiada dobry czwarty kwartał, a akwizycja może zostać sfinalizowana do końca roku. O dobrych wiatrach w spółce mówi prezes ABC Daty, Marek Sadowski.

Co kandydaci obiecują a co mogą?

"Zbudujemy nową szkołę i basen. Wyremontujemy drogi, chodniki i zmodernizujemy miejski transport" - kandydaci w wyborach samorządowych mnożą obietnice. Ile z nich są w stanie zrealizować? Co faktycznie leży w kompetencjach chociażby radnych w gminach? Jak odróżnić wyłącznie nośne hasła kampanii wyborczej od tego, co faktycznie może zostać zrobione w naszej gminie i z czego możemy rozliczyć samorządowców mówi profesor Michał Kulesza z wydziału prawa i administracji UW, współtwórca reformy administracyjnej.

Unia pojedzie na prowizorium budżetowym

Unijne „negocjacje ostatniej szansy” w sprawie budżetu na 2011 rok zakończyły się fiaskiem. Prowizorium oznacza ograniczenia w wydawaniu funduszy - niekorzystne także dla Polski. Ostatni raz taki budżetowy pat miał miejsce 22 lata temu. Teraz co miesiąc Unia będzie mogła wydać maksymalnie 1/12 rocznego budżetu, co może wstrzymać największe projekty infrastrukturalne. TVN CNBC zapytało, czego możemy się spodziewać w takiej sytuacji.

Fundusze unijne dla Polski zagrożone?

Rozmowy pomiędzy PE a rządami UE w sprawie unijnego budżetu na 2011 r. zakończyły się fiaskiem. Na wypracowanie kompromisu pozostał miesiąc. Bez niego czeka nas tzw. prowizorium. Co to oznaczać będzie dla Polski i funduszy, które otrzymujemy z UE, czy i jakie programy mogą być zagrożone mówi Paweł Świeboda, prezes Demoseuropa.

Przedświąteczna gorączka online

1800 złotych – tyle średnio w tym roku wyda na prezenty świąteczne polska rodzina. To o 300 złotych więcej niż przed rokiem. 30 procent Polaków zamierza dokonać zakupów w sieci, a to o 10 punktów procentowych więcej niż przed ubiegłorocznymi świętami. Czy równocześnie rośnie jego świadomość jako "konsumenta w sieci"? Jakie mamy prawa i obowiązki kupując w sklepie internetowym i na aukcjach? Poradnik na start gorączki przedświątecznych zakupów wg mecenasa Bartosza Tomaszewskiego z kancelarii Baker & McKenzie.

Słaby dzień RDO

Wtorkowy słaby dzień na giełdzie to także słaby dzień na „Rynków dla opornych”. Wartość wirtualnego portfela RDO spadła o 1,45%.

Bilans 3 lat rządu PO-PSL

Rząd Donalda Tuska ma już 3 lata. Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej Premier chwalił się kilometrami wybudowanych dróg i miliardami płynącymi z prywatyzacji. Najgorzej poszło rządowi z reformą służby zdrowia, finansami i hucznie zapowiadanymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Za niewypełnione obietnice Polacy usłyszeli „przepraszam”. Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” był gościem magazynu „90 Minut”.

Twój głos - twoje pieniądze

Najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie są woj. mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. O raporcie: "Atrakcyjność Inwestycyjna Regionów Polski", mówi jego autorka prof. Hanna Godlewska-Majkowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Większa korekta?

Niespokojna sytuacja na warszawskiej giełdzie. Po poniedziałkowym, lekkim spadku, we wtorek WIG20 od początku sesji tracił, kończąc dzień spadkiem o 1,34%. O szczegółach notowań Błażej Karwowski.

Erbud po 3Q - poprawa w 2011 r.?

Przetargi prywatne na które postawił Erbud na początku kryzysu opłaciły się spółce, mówi Dariusz Grzeszczak, członek zarządu. Jest spokojny o przychody i realizację zysków w 2011 roku.

Internet Group - trwa naprawa

Spółka podpisała drugi list intencyjny z inwestorem, który ma pomóc w restrukturyzacji. Target BPO ma wziąć udział w procesie naprawczym spółki. Jak ma funkcjonować nowy IGroup, tłumaczy Jan Ryszard Wojciechowski, prezes spółki.

Redan po 3Q

Po trzech kwartałach Redan miał 1,64 mln zl zysku netto, z czego 1,5 mln zł w III kwartale. Piotr Kulawiński, prezes spółki twierdzi, że są duże szanse na to, że IV kw. 2010 r. będzie lepszy, od tego przed rokiem.

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion tym razem proponuje Tomasz Dębowski, doradca banku Millennium Prestige.

Polsat kupuje Polsat

Spółki oferujące płatną telewizję i dostęp do szerokopasmowego Internetu połączą siły. Cyfrowy Polsat kupuje Telewizję Polsat, bo zdaniem Dominika Libickiego gdy szerokopasmowy Internet stanie się powszechny, wygrają te firmy, które będą mieć ofertę telewizyjną.

Ubezpieczenia narciarskie dla zamożnych

Akcja ratunkowa i koszty leczenia mogą wynieść za granicą setki tysięcy złotych. Jak i przed czym chronią ubezpieczenia narciarskie mówi Jerzy Lisiecki, Prezes Zarządu, International Risk & Coroprate Advisory.

Naukowiec z pomysłem na biznes

Co powinna zrobić osoba, która ma na przykład patent. Jak znaleźć w takim wypadku inwestora finansowego albo park technologiczny zainteresowany współpracą? Na te i inne pytania Pawła Blajera odpowiada prof. Bogusław Smólski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Awarie banków internetowych

Słaby poniedziałek dla banków internetowych. Banki mają określone procedury reagowania w sytuacji kiedy systemy zaczynają szwankować, a mimo to klienci zostają bez dostępu do kont. Co powoduje takie awarie, jak bank może zrekompensować interesy klientów internetowych kont off-line mówi Jacek Komaracki, dyrektor zarządzający pionem bankowości elektronicznej PKO BP.

Spiesz się z zakupem auta dla firm

Zostało tylko 6 tygodni na zakup auta do firmy z możliwością odliczenia całego podatku VAT. Co zrobić, aby wziąć auto w leasing? Co jeśli samochodu, który nas interesuje, nie ma u dostawcy – czy wtedy możemy podpisać umowę leasingu? Wyjaśnia Mariusz Włodarczyk, członek zarządu BZ WBK Leasing.

100 towarów, 100 problemów z VAT

Jakie stawki VAT będą obowiązywały na konkretne towary od 1 stycznia. Jeden z widzów przekazał nam listę towarów, które ma zdefiniowane w kasie w swoim sklepie. Jak powinien je zmienić? Przeanalizujemy stawki VAT na najpopularniejsze towary razem z Romanem Namysłowskim, dyrektorem w Dziale Podatkowym Ernst & Young.

Zbuduj strategię firmy

Od czego zacząć pisanie strategii dla swojej firmy, czyli planu działania na 3 – 5 lat? Ciąg dalszy propozycji Aleksandra Chrostowskiego  z Akademii Leona Koźmińskiego i z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Skąd pieniądze na nowe technologie?

Przyglądamy się otoczeniu firm, w którym mogą się rozwijać, tym razem zwróciliśmy uwagę na rozwój technologii w Małopolsce. O możliwościach rozwoju firm w tym regionie mówi prof. Tomasz Szmuc, prorektor AGH ds. nauki.

W co inwestuje IQ Partners?

Spółka IQ Partners inwestuje w rozwijające się spółki w celu odsprzedania ich, gdy ich działalność jest już dojrzała i ma odpowiednią wartość rynkową. W 3. kwartale IQ Partners pokazała dobre wyniki po kilku okresach strat. Czego efektem jest wzrost przychodów firmy mówi prezes IQ Partners Maciej Hazubski.

Jakich technologii potrzebuje Małopolska... i świat?

Małopolska postanowiła podsumować proces, w którym starano się odnaleźć te kierunki technologiczne, na które powinien postawić region, by iść do przodu. Jakich technologii potrzeba Małopolsce i jak wspomóc rozwój mówi Sławomir Kopeć, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego.

Wiedza Polaków o wyborach samorządowych

Poziom wiedzy o nadchodzących wyborach samorządowych jest w Polsce bardzo niski – wynika z badań SMG/KRC dla Instytutu Spraw Publicznych. Prawie 1 Polaków nie posiada żadnej wiedzy o wyborach, a wśród tych, którzy twierdzą że ją mają, aż 5% uważa, że za tydzień zdecydujemy o składzie Sejmu i Senatu. Tym bardziej nie wiemy, na co samorządowcy wydają publiczne pieniądze. O sytuacji przedwyborczej mówi Jarosław Zbieranek Instytut Spraw Publicznych.

Ocena przedsiębiorców dla rządu

Rząd ma już trzy lata, Prezydent 100 dni, a zapowiadanej jesiennej ofensywy legislacyjnej jak nie było tak nie ma. Przed nami za to wybory samorządowe i przyszłoroczne wybory parlamentarne, i kolejne zapowiedzi co zrobić by… „żyło się lepiej”. Jaką ocenę rządowi wystawią przedsiębiorcy? Gościem „Pieniędzy od Rana” będzie Henryka Bochniarz prezydent PKPP Lewiatan.