Z kraju

Z kraju

Raport z rynku walut

O sytuacji na rynku walutowym mówi gość programu Dzień na Rynkach, Tomasz Niemiec.

Hiszpania w kryzysie

Hiszpania w kłopotach, bezrobocie w pierwszym kwartale prawie 25%, a na dodatek agencja S&P tnie rating, przeniesiemy się do Madrytu by zapytać, czy Hiszpania będzie drugą Grecją? Na ten temat mówił gość Dnia na Rynkach, Marcin Siemdaj.

Dzień z finansowaniem firmy

Zarabiamy na finansowaniu firm. Ile trzeba mieć pieniędzy by zostać udziałowcem funduszu Private Equity? Jakie są regulacje prawne dotyczące działalności tych funduszy? Jakie fundusze typu Private Equity działają na polskim rynku i jak ocenić ryzyko takiej inwestycji? Odpowiedzi udziela Jacek Pogonowski, partner funduszu Value4Capital.

WÓZ ALBO PRZEWÓZ

Przewóz osób w poprzednim kształcie przestał istnieć. Firmy obchodzą przepisy i oferują przewóz z ochroną lub z poradą psychologa. Jak Inspekcja Transportu Drogowego kontroluje firmy zajmujące się przewozem osób, tłumaczy Alvin Gajadhur, Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

DZIEŃ Z FINANSOWANIEM FIRM

Inwestor w twoim start-upie chce objąć 51% udziałów. O najkorzystniejszych formach finansowania małej firmy mówią Mariusz Sperczyński, prezes TechnoBoard i Wojciech Szapiel, partner w Polish Investment Fund.

TWÓJ BRAT PIT

Przedsiębiorca, który w wolnych chwilach sędziuje mecze piłkarskie nie uwzględni kosztów z tego tytułu w wydatkach firmy. Nie musi jednak płacić podatku od dochodów nieprzekraczających 200 zł. Jak rozliczyć w zeznaniu rocznym dochody z sędziowania meczów, tłumaczy Przemysław Szabat, konsultant w Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy.

BIZNIES W CHINACH

Podbij Państwo Środka. Jak zarobić prowadząc biznes w Chinach, pytamy Bartosza Ziółka, prezesa Amber Foods Polska, który prowadzi w Chinach biznes gastronomiczny.

PRZYMUSOWY URLOP

Twoi najważniejsi klienci wyjeżdżają na długi weekend? Też zrób sobie wolne. Co zrobić jeśli pracownicy nie chcą wziąć urlopu, tłumaczy Agnieszka Janowska z TGC Corporate Lawyers.

KOLEJKI NA GRANICACH

Prawie 200 przewoźników blokowało dawne przejście graniczne z Litwą w Budzisku. Był to protest przeciwko dyskryminacji polskich firm transportowych, przez rosyjskie służby graniczne. Przewoźnicy tłumaczyli, że Rosjanie różnie interpretują przepisy dotyczące pozwoleń na przewozy między krajami. Problem dotyczy wwożenia do Rosji towarów z zagranicznymi metkami. Sprawę dodatkowo komplikuje zmiana przepisów w Rosji. Od maja kraj wprowadza kary za jazdę ze niewłaściwymi dokumentami. Rozmowa z Natalią Relugą, dyrektor w Relpal Logistic.

Finansowanie firm

Na rozwój potrzebny jest kapitał. Czy hamująca gospodarka zmienia podejście banków do finansowania projektów dużych korporacji? Rozmowa z wiceprezesem CITI Banku, W. Zielińskim.

Kondycja branży energetycznej

"Kupuj" dla PGE i Eneii, "trzymaj" dla Taurona. Jak i dlaczego analitycy BZWBK tak oceniają spółki energetyczne. Rozmowa z Pawłem Puchalskim z DM BZ WBK.

Ratunek dla DSS

Calatrava ma ponad 5% akcji DSS i plan na wyciągnięcie spółki z finansowych tarapatów. Rozmowa z prezesem Calatrava Capital, Pawłem Narkiewiczem.

Centrum wyników - Asseco SEE

Zysk netto Asseco SEE w pierwszym kwartale 2012 wzrósł o 5%, sprzedaż o 7,5%. Rozmowa z prezesem Asseco SEE, Piotrem Jeleńskim.

Obligacje korporacyjne

Dla jakich spółek to dobry czas na emisję papierów dłużnych? Rozmowa z Anetą Buchert, LLoyds Bank Corporate Markets.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Rafała Lisa z Open Life stracił 8,46%. Co wobec tego właściciel portfela postanowił zrobić ze swoimi aktywami, o tym w rozmowie z Robertem Stankiewiczem.

Banki centralne w akcji

Inwestorzy czekają na posiedzenie członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oraz konferencję prasową Bena Bernanke, od którego oczekują informacji o trzecim programie luzowania polityki pieniężnej. Rynki chcą klarownej informacji, mówi Mirosław Budzicki z PKO BP w rozmowie z Robertem Stankiewiczem.

Polska potęgą w produkcji rowerów

Zgłoszenia do konkursu E&Y PRZEDSIĘBIORCA ROKU już prawie na półmetku – rozmawiamy z laureatem z poprzednich lat, Zbigniewem Sosnowskim, Kross.pl

Polsko-Chińska współpraca

Chiński premier w Polsce obiecuje zwiększenie wymiany handlowej i bliższą współpracę między przedsiębiorcami z obu krajów. O komentarz do jego wizyty poprosiliśmy profesora Bogdana Góralczyka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Mięsny biznes

Zakłady mięsne Duda zamierzają zwiększyć przychody o 15%. Czy jest to realne przy coraz droższych surowcach? Rozmowa z M. Dudą, prezesem PKM DUDA

Kłopoty TPSA

Wyniki TPSA są najgorsze w historii spółki. Największe straty przynosi segment telefonii stacjonarnej, bo klienci używają telefonów komórkowych. Czy TPSA jest przygotowana do zmiany strategii? Rozmowa z M. Wituckim, prezesem TPSA

BĄDŹ NIEZASTĄPIONY

Co zrobić, żeby być dobrym szefem i jak wyłaniać najlepszych przywódców w firmie? Rozmowa z Andrzejem Jacaszkiem, wydawcą Harvard Business Review Polska.

KOLEJKI NA GRANICACH

Blisko dwie doby trzeba było czekać na granicy z Białorusią w miniony weekend. Kolejki nadal sięgają 30-stu godzin. Powodem jest zmiana przepisów przewozowych w Rosji, która wchodzi w życie od 2. maja. Dlaczego przewoźnicy tak bardzo spieszą się przed długim weekendem? Rozmowa z Tadeuszem Wilkiem z ZMPD.

AKCJA NACJONALIZACJA

Argentyński Senat przegłosował nacjonalizacją YPF. Czy prawo w Polsce przewiduje w szczególnych przypadkach przejęcie bardzo innowacyjnej firmy lub strategicznego koncernu paliwowego. Rozmowa z Maciejem Bogusławskim, starszym prawnikiem w Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

WÓZ ALBO PRZEWÓZ

Losy transportu luksusowymi limuzynami w rękach senatorów. Najnowsza poprawka zakłada, że umowa między przewoźnikiem, a klientem nie będzie musiała być podpisana w siedzibie firmy. Rozmowa ze Stanisławem Jurcewiczem, senatorem PO, sprawozdawcą Komisji.

BRAT VAT

Problemy z zatorami płatniczymi i upadłościami firm dotyczą coraz większej liczby przedsiębiorców. Czy istnieje możliwość odroczenia lub rozłożenia na raty podatku VAT od faktur, które nie zostały zapłacone przez kontrahenta. Rozmowa z Tomaszem Rolewiczem z PwC.

SKŁADKI OD UMÓW OD DZIEŁO

Dobrowolne składki rentowe zatrudnionych na umowę o dzieło zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach. Czy ten zapis obciąży pracodawców? Rozmowa z Dariuszem Tłokińskim, menedżerem Ernst & Young Usługi Księgowe.

Biznes w Chinach 

Strefa Euro w recesji, a Chiny rosną o 8 procent rocznie. Wizyta premiera chin w polsce to dobry pretekst do tego, aby porozmawiać o szansach polskich firm na rozwój w chinach. Niektóre już tam są, na przykład Selena FM, która ma fabrykę pian montażowych w Nantong. Jak wygląda biznes w chinach? Rozmowa z Krzysztofem Domareckim, przewodniczącym Rady Nadzorczej Selena FM. 

Polska na plusie

Sprzedaż detaliczna w Polsce w marcu wzrosła o 10,7% w ujęciu rocznym i o 15.7% w porównaniu z lutym. To dane nieco lepsze od oczekiwań rynku. Jednak sygnały o spowalnianiu polskiej gospodarki pojawiają się coraz częściej. Z drugiej strony mamy wciąż wysoką inflację, a to spowolnienie wciąż jest przecież odległe od recesji. Czy dzisiaj polskiej gospodarce można jakoś pomóc instrumentami polityki monetarnej, a jeśli tak, to jak? Gościem TVN CNBC był Jan Czekaj, były członek RPP.

Centrum wyników - Budimex

Budimex to największa firma z pogrążonej w kłopotach branży budowlanej, a jednocześnie wyjątek, bo zdaniem analityków akurat Budimex żadnych problemów nie przeżywa. Co więcej, zamierza wypłacić akcjonariuszom wysoką dywidendę. W pierwszym kwartale Budimex zarobił 37 milionów złotych. Gościem TVN CNBC był prezes Budimexu, Dariusz Blocher.

Centrum wyników - Kęty

Kęty mają za sobą udany kwartał. Zysk wzrósł o 27 procent w ujęciu rocznym. Biznes spółki składa się aż z pięciu segmentów, z których trzy są powiązane z branżą budowlaną, ale Kęty robią także opakowania i tak zwane wyroby wyciskane. Jest więc co analizować. Rozmowa z prezesem spółki - Dariuszem Mańko.