Z kraju

Z kraju

NASTROJE NIEMIECKICH KONTRAHENTÓW

Niemieccy przedsiębiorcy w lepszych nastrojach, niż oczekiwał rynek. Wynik styczniowego indeksu IFO komentuje Janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ Bank Polska.

DOTACJE DLA FIRM Z PODLASIA

Nawet do 6 milionów złotych można otrzymać na rozbudowę firmy w województwie podlaskim. Rozmowa z Urszulą Mirończuk, główną specjalistką Departamentu Zarządzania RPO z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

BRAT VAT

Pełne odliczenie VAT przy zakupie auta z kratką, to już przeszłość. Ministerstwo Finansów chce zmienić przepisy o homologacji. Rozmowa z Jerzym Martini, partnerem w Baker & McKenzie, Krzyżowski i Wspólnicy.

Prace BBI nad "Placem Unii"

BBI Development podpisał umowę z Warbudem na wykonanie prac przy projekcie "Plac Unii" w Warszawie. Zapłaci za nie prawie 50 mln euro. Prace mają potrwać do sierpnia 2013 roku, a gotowy budynek ma zostać przekazany najemcom w październiku 2013 roku. O kredycie na inwestycję, umowach najmu i obligacjach BBI mówi prezes BBI Development NFi Michał Skotnicki.

Wyzwania sektora górniczego

Na co w nadchodzących miesiącach może liczyć branża górnicza? O tym przeczytać możemy w najnowszym raporcie Deloitte. O poranku szczegóły raportu zdradzała Agnieszka Walter z Deloitte.

Wyścig po prezydenturę

Barack Obama zapowiada podwyżkę podatków dla najbogatszych. Prezydent Stanów Zjednoczonych w corocznym orędziu w amerykańskim Kongresie mówił o co najmniej 30-to procentowym podatku dochodowym, dla osób zarabiających powyżej miliona dolarów rocznie. Przekonywał również, że w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki jego polityce powstał milion nowych miejsc pracy i zintensyfikowano działania na rzecz redukcji deficytu. O poranku na gorąco wystąpienie prezydenta USA komentował Stanisław Popów, partner zarządzający Finacorp

Grecja a banki europejskie

Rozmowy Grecji z prywatnymi wierzycielami w sprawie poziomu redukcji długu stanęły w miejscu. Kością niezgody pozostaje oprocentowanie dla nowej emisji obligacji - Grecja chciałaby, aby wyniosło poniżej 4 procent, na co nie godzą się prywatni wierzyciele. Z Patrykiem Jabłonowskim rozmawiamy także o ewentualnym podniesieniu kapitałów przez europejskie banki.

Rynek stali w 2012

Stalprofil spodziewa się dobrych wyników za 2011 rok. Czy mogą być one zapowiedzią powrotu polskiego rynku stalowego do kondycji sprzed kilku lat? Rozmowa z prezesem Stalprofilu, Jerzym Bernhardem.

Jaki nowy model po Davos?

Spotkanie w Davos ma pomóc w stworzeniu nowego modelu ekonomicznego, który będzie lepszy niż ten sprzed 2007 roku - takie zadanie przed ekonomistami, politykami i przedsiębiorcami, którzy przyjechali do Szwajcarii, stawia dyrektor zarządzający Światowego Forum Ekonomicznego. Robert Greenhill przekonuje, że chce, by nowy system nie powodował niszczenia środowiska i gromadzenia kapitału w rękach nielicznych. Dlatego spotkał się z uczestnikami akcji "Okupuj Davos". Spotkał się również z naszym reporterem Janem Niedziałkiem.

Milion w portfelu

Jak wygląda stopa zwrotu portfela Jacka Dekarza, doradcy inwestycyjnego? Jakie są propozycje zmian? Jakie aktywa przyniosły największą stopę zwrotu, o tym w programie Milion w Portfelu.

Emerytura w IKE czy IKZE?

O ofercie produktów emerytalnych mówi Weronika Dejneka, dyrektor biura produktów indywidualnych w PZU Życie SA

Davos 2012

Zaczyna się Światowe Forum Gospodarcze w Davos. O znaczeniu tego wydarzenia dla światowej gospodarki mówi Krzysztof Blusz, wiceprezes Demos Europa.

Węgierskie stopy procentowe

Węgierski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian. Analitycy oczekiwali podwyżki. O decyzji Banku Węgier mówi Marek Wołos, członek zarządu TMS Brokers

Hossa czy pułapka

Czy to już czas na zakup akcji? Czy właśnie rozpoczyna się moment na odrabianie ubiegłorocznych strat, opowiada Paweł Szczepanik, Szkolenia z Inwestycji Giełdowych

Budujemy markę

Coca-Cola nadal jest najdroższą marką na świecie, ale w 1. dziesiątce firm aż 6 to przedsiębiorstwa z branży IT. Ten rewelacyjny wynik firm technologicznych nie oznacza, że nie da się zbudować silnej marki FMCG na lokalnym rynku. Jak to zrobić? Pokażemy w pięciu krokach wspólnie z Bartłomiejem Serafińskim, partnerem zarządzającym Touch Ideas.

Wsparcie dla eksporterów

Rusza sezon targów i imprez wystawienniczych. Ministerstwo Gospodarki wybrało już konsorcja, które zajmują się organizacją targów w branży meblowej i odzieżowej. W obu przypadkach są to Międzynarodowe Targi Poznańskie. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Filip Bittner, dyrektor Grupy Produktów, Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Pieniądze na wspólny biznes

6 lutego rusza nabór wniosków w ramach działania 8.2 PO IG. Ten program ma służyć dofinansowaniu wdrażania elektronicznego biznesu b2b. Widzowie pytają nas, co to właściwie oznacza i czy można stworzyć portal polegający na umieszczaniu reklam firm w serwisie? Gośćmi programu Blajer Mówi: Biznes byli Aldona Janicka, konsultant ds. funduszy UE Grupa ECDF i Radosław Runowski, dyr. Departamentu Wsparcia e-biznesu PARP.

Twój Brat PIT - ryczałt 

Do końca stycznia rozliczający się ryczałtem muszą się rozliczyć z podatku. O czym powinni pamiętać "ryczałtowcy"? Spytaliśmy Piotra Augustyniaka, partnera w kancelarii prawnej K&L Gates.

Acta a biznes

Nie tylko hakerzy i internauci - także firmy z branży IT protestują przeciwko ACTA czyli międzynarodowej umowie dotyczącej zwalczania podrabianych towarów i piractwa. Biznes obawia się problemów z interpretacją przepisów oraz przewlekłych postępowań sądowych. ACTA to dokument, który reguluje nie tylko zasady w sieci, ale także te, dotyczące handlu podróbkami. Co ACTA zmieni w życiu przedsiębiorców? Spytaliśmy Jakuba Bojanowskiego, parter Deloitte.

PODATEK OD KOSZTOWNEGO PREZENTU

Czy można uniknąć podatku od drogiego prezentu, którym kontrahent postanowił nas obradować na święta? Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

PRACOWNIK Z PROMILAMI

Przepisy dot. nietrzeźwych pracowników niedawno uległy zmianie. Jak w praktyce powinien być przeprowadzony "test" na pracowniku, którego podejrzewamy o to, że przyszedł do pracy nietrzeźwy, mówi Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy.

DARMOWA PROMOCJA ZA GRANICĄ

Do 14 lutego można zgłaszać się na giełdę kooperacyjną na Międzynarodowych Targach Energii, Rozwiązań Środowiskowych i Gospodarki Wodnej w Walencji. Spotkanie organizowane jest dla firm z sektora ochrony środowiska, energetyki i rozwoju zrównoważonego. Udział w giełdzie jest darmowy. Jak się zgłosić, mówi Aleksandra Wadowska, specjalista w Departamencie Promocji Gospodarczej PARP.

ZUS OD UMÓW O DZIEŁO

Czy od pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie na kwotę stałą umowną 100 zł brutto, z dodatkiem prowizyjnym od sprzedaży, trzeba odprowadzać pełny ZUS jak w przypadku umowy o pracę? Rozmowa z Krzysztofem Gąsiorem, prawnikiem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

TWÓJ BRAT PIT

Kupujemy sprzęt biurowy dla nowej firmy. Co trzeba zrobić, aby zakupy dokonane przed otwarciem biznesu, mogły być zaliczone w poczet kosztów przewidywanej działalności, podpowiada Arkadiusz Gerwel, adwokat w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

OPERACJA REFUNDACJA

Prezydent ma dziś podpisać ustawę refundacyjną. Aptekarze w weekend postanowili zmienić formę protestu. Nie będą już zamykać aptek, a skrupulatnie sprawdzać recepty. Rozmowa z Markiem Jędrzejczakiem, wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej.

ZŁOTY W FORMIE

Złoty zyskuje i wygląda na to, że to nie ostatnie słowo naszej waluty. Jak powinni sie zabezpieczyć przed wahaniami kursu złotego eksporterzy i importerzy, mówi Marcin Turkiewicz, szef dilerów walutowych BRE Banku.

HOSSA CZY PUŁAPKA

Na ile odbicie występujące na rynkach akcji w ostatnich tygodniach można uznać za trwałe zjawisko a na ile jako korektę wcześniejszych spadków? Na to pytanie odpowiada Klaudiusz Sobczyk, dyrektor generalny Advanced Dynamic Asset Management.

Plany Megaronu

Megaron - producent chemii budowlanej - zwiększa sprzedaż. Spółka zapowiada też, że bieżący rok równiez pryzniesie wyższe przychody. Rozmowa z prezesem Megaronu, Piotrem Sikorą.

Powiew optymizmu z zachodu

Lokomotywą wzrostu w strefie euro jest sektor usług. Poprawiły się też nastroje menedżerów logistyki przemysłu. Ekonomista Banku Zachodniego WBK, Piotr Bielski, jest jednak ostrożny w ocenach. Jego zdaniem 2012 rok będzie na pewno rokiem znacznie wolniejszego wzrostu gospodarczego w strefie euro.