Z kraju

Z kraju

NBP o polskich bankach

Sytuacja sektora bankowego w Polsce poprawiła się – wynika z „Raportu o stabilności systemu finansowego. Grudzień 2011” NBP. Ryzykiem dla polskich banków jest sytuacja gospodarcza za granicą i możliwe negatywne scenariusze kryzysu w strefie euro. Czy polskiemu sektorowi bankowemu grozi utrata płynności? Rozmowa z doradcą zarządu Deloitte, Józefem Wancerem.

Plany Unibepu

Unibep wraca do sektora deweloperskiego, bo budowa dróg nie jest już tak zyskowna. O szczegółach planów spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Janem Mikołuszko.

Polfer idzie na Newconnect

Producent elementów indukcyjnych - Polfer - idzie na Newconnect. O szczegółach planowanej oferty rozmawialiśmy z prezesem firmy, Mariuszem Strzeszewskim.

Słaby złoty cieszy eksporterów?

Słaby złoty cieszy eksporterów. Ale każdy kij ma dwa końce mówią przedstawiciele firm, w przypadku których sukces w biznesie zależy między innymi od kursu złotego. Przeceniona waluta na dłuższą metę nie musi być pozytywnym zjawiskiem, mówi wiceprezes MakoLab Mirosław Sopek.

Krajobraz po szczycie

Jakie są prognozy walutowe po szczycie przywódców państw Unii Europejskiej? Jak rynek wycenia informacje o międzyrządowym pakcie fiskalnym? Czy to wzmocni euro, a tym samym osłabi złotego? Gościem Pawła Blajera był Marek Rogalski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Co z bankami?

Jak ustalenia europejskiego szczytu wpłyną na prowadzenie biznesu w sektorze finansowym strefy euro? Rozmowa z byłym prezesem Nordea Bank Polska, Włodzimierzem Kicińskim.

Szczyt a obligacje

Ustalenia szczytu a rynek obligacji - czy inwestorzy posiadający obligacje państw strefy euro będą je masowo wyprzedawać, czy trzymać, licząc na zyski i wkroczenie do akcji Europejskiego Banku Centralnego? Rozmowa z zarządzającym aktywami i pasywami BNP Paribas Bank Polska, Błażejem Wajszczukiem

Będzie cięcie?

Moody's przyjrzy się ratingom krajów strefy euro w pierwszym kwartale przyszłego roku. Według agencji strefa euro pozostaje pod presją z powodu braku zdecydowanych działań. Czy ten komunikat agencji to początek lawiny obniżek ratingów państw strefy euro? Rozmowa z dyrektorem ds. bankowości inwestycyjnej w Wood & Company, Pawłem Tamborskim.

Doradcy o mediacji

Go Advisers to doradca i inwestor z NewConnect. Spółka doradza przy fuzjach, przejęciach, emisjach akcji i obligacji. Podczas Dnia z Mediacją rozmawiamy z Bartoszem Zalewskim o kosztach mediacji i kiedy ten sposób rozwiązywania sporów jest potrzebny.

Samorządy będą musiały ciąć inwestycje

Ministerstwo finansów dokręca śrubę samorządom. Z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych wynika, że rząd chce by deficyt samorządów spadł do 2014 roku o prawie połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ministerstwo Finansów chce, by od 2014 roku łączny deficyt samorządów nie przekraczał 8 mld zł - to od dwa miliardy mniej niż poziom na jaki w maju zgodziły się lokalne władze. Gościem Marcina Kowalskiego był Jeremi Mordasiewicz, ekspert PKPP Lewiatan

Wyższa składka rentowa

O 68 złotych mogą wzrosnąć od pierwszego marca przyszłego roku renty i emerytury wypłacane przez ZUS jeśli rząd, a potem Sejm przyjmie propozycje ministerstwa pracy i polityki społecznej. O poranku prezes ZUS Zbigniew Derdziuk był gościem Roberta Stankiewicza.

Powstaje nowa unia - fiskalna 

Ósmy w tym roku kryzysowy szczyt Unii Europejskiej zakończony. Zmian w traktach nie ma, ale powstanie za to unia fiskalna. Zakłada ona m.in. wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów przekraczających limity deficytu i długu publicznego, a także wpisanie do konstytucji przez wszystkie kraje tzw. złotej zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów. Gościem Roberta Stankiewicza był Robert Zmiejko, Katedra Polityki Gospodarczej SGH

Brytyjskie "NIE" dla nowej unii

Londyn mówi "nie" nowej wizji Unii Europejskiej. Europa została podzielona politycznie na kontynent i Wielką Brytanie. Czy to początek nowej Unii Europejskiej? O poranku Robert Stankiewicz pytał Piotra Ciżkowicza, głównego ekonomistę E&Y.

Indeks nastrojów inwestorów

Rośnie liczba optymistów wśród inwestorów, jednak poziom niepewności pozostaje wysoki. Tak wynika z najnowszego odczytu przygotowywanego przez Swotwarzyszenie Inwestorów Indywidualnych indeksu obrazującego nastroje wśród inwestorów. O komentarz poprosiliśmy Łukasza Porębskiego, dyrektora ds. analiz giełdowych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Europejskie banki a szczyt UE

Kursy akcji europejskich banków rosły podczas piątkowych notowań. Czy jest to pozytywna reakcja na szczyt państw UE? Ile kapitału potrzeba europejskim bankom? Na te pytania odpowiedzi udzielał Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank Polska, w rozmowie z Mikołajem Kunicą.

Euro rozpad?

Czy brytyjskie weto dla zmian w europejskich traktatach doprowadzi do pogłębienia kryzysu w strefie euro? Rozmowa z prezesem Demos Europa, Pawłem Świebodą.

Czy wspólna Europa to już przeszłość?

Czy upada idea wspólnej Europy? Jak osiągnąć kompromis pomiędzy państwami europejskimi? Na te pytania odpowiada prof. Krystyna Gawlikowska- Hueckel z Katedry Ekonomiki Integracji Europejskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Gdańsku

Co przyniesie unijny szczyt?

Europa potrzebuje konkretnych i zdecydowanych reform - ale ich wdrożenie wymaga czasu. Profesor Krzysztof Opolski podkreśla że drastyczne propozycje reformy Unii Europejskiej wysuwane przez Niemcy są najlepszym rozwiązaniem w walce z kryzysem.

Plan ratunkowy dla Unii

Unia Europejska podzielona. Będzie międzyrządowe porozumienie, ale nie wszytskich państw Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk przyznaje, że porozumienie nie jest na razie w pełni satysfakcjonujące. O konsekwencjach szczytu rozmawiamy z Jackiem Sochą, partnerem PwC.

Szczyt uzgodnień

Nie ma zgody w sprawie zmian w unijnym traktacie i wprowadzenia w ten sposób unii fiskalnej - pomysł  zablokowała Wielka Brytania. Będzie natomiast międzyrządowe porozumienie państw strefy euro, oraz - co najmniej - 6 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski. Uzgodnienia na szczycie skomentujemy z gościem Rynków Dnia dr. Wiesławem Rozłuckim, doradcą banku inwestycyjnego Rothschild Polska.

Sygnity odrabia straty

Sygnity zanotował zyski przez 9 miesięcy z rzędu - pierwszy raz od 5 lat. Firma sprzedaje coraz więcej własnych usług i produktów. Strategia zmian sprawdza się. Jaka zatem przyszłość przed spółką? Pytamy prezesa Sygnity Norberta Biedrzyckiego.

Europejski szczyt niemieckim okiem

Ustalenia szczytu UE z punktu widzenia Niemiec - największej gospodarki Europy. Jak ustawić się na rynku w zależności od rozwoju sutuycji w Europie mówi Klaudiusz Sobczyk z Advanced Dynamic Asset Management we Frankfurcie.

Dzień z mediacją

Ile kosztuje mediacja i dlaczego się opłaca? Rozmowa z Katarzyną Urbańską z PKPP Lewiatan.

Biznes w "nowej" Europie

Jak postanowienia szczytu rady europejskiej wpłyną na prowadzenie biznesu? Rozmowa ze Zbigniewem Niemczyckim, prezesem Polskiej Rady Biznesu.

Szczyt niemocy?

Niemoc decyzyjna, czy aktywna walka o strefę euro. O szczycie Rady Europejskiej rozmawiamy z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothshild Polska.

EURO KRYZYS

Czy Strefa Euro przetrwa? Jak wpłyną na nią ustalenia polityków podczas szczytu Rady Europejskiej? Rozmowa z Marcinem Mrozem, głównym ekonomistą BNP Paribas Polska.

AC SA poprawia wyniki

Super wyniki spółki handlującej instalacjami do autogazu. Jakie AC SA ma prognozy przychodów na rok 2012? Jak przychody będą zależeć od dosyć zmiennego rynku paliw? Rozmawiamy z Katarzyną Rutkowską, prezes AC SA.

Caspar AM na NewConnect

Debiut na NC dezerterów z Arka BZ WBK. Kurs akcji Caspar Asset Management podczas pierwszego dnia notowań na NewConnect wzrósł o 13,8%. Rozmawiamy z prezesem debiutanta Leszkiem Kasperskim na temat prywatnych inwestycji w trudnych dla rynków czasach.

Nie ma już pewnych inwestycji?

W przeddzień europejskich rozstrzygnięć na rynkach króluje niepewność Oskar Kowalewski ze Szkoły Głównej Handlowej podkreśla, że zmienność na rynkach jest tak duża, że obecnie nie ma na rynkach instrumentów, na których można pewnie zarobić. Najmniej podatnym na wahania jest jednak wciąż kurs złota, choć za uncję trzeba już płacić bardzo dużo.

Ważne europejskie decyzje

EBC - stopy w dół. Decyzja banku centralnego strefy euro była zgodna z oczekiwaniami. Czy ta decyzja ma dla rynków znaczenie? Porozmawiamy też o innych decyzjach - postanowieniach szczytu Unii Europejskiej. O przyszłości Unii i euro mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.