Z kraju

Z kraju

Rynki wschodzące

Czy na chińskim rynku rośnie bańka spekulacyjna? O innych państwach wschodnich będących potencjalnymi celami inwestycyjnymi Pablo Goldberg, prezes Global Emerging Markets Research, dyrektor zarządzający HSBC.

Respekt index po zmianach

Nowe spółki PZU, Bank BPH, Ciech i ZEW Kogeneracja pojawiły się w Respekt Indeksie. O aktualizacji spółek znajdujących się w indeksie mówi Beata Jarosz, członek zarządu GPW

Rosnące oczekiwania inflacyjne

W styczniu oczekiwania inflacyjne wyniosły wg. ankiety NBP 5,2% wobec 4,8% w grudniu ubiegłego roku. Dane komentuje Tomasz Kaczor, ekonomista BGK

Najlepsza inwestycja – dzieci

O tendencjach demograficznych w Polsce rozmowa z dr Krzysztofem Jakóbikiem z Zakładu Demografii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

W portfelu przybywa

Portfel Adama Dakowicza, prezesa AgioFunds TFI zyskał od początku inwestycji ponad 6%. Co jest kluczem do uzyskania takiej stopy zwrotu i jakie zmiany w portfelu zaproponował jego właściciel, o tym w programie Milion w Portfelu .

Emerytura 2040

W Godzinie dla Pieniędzy kolejna część porównania krajowych produktów emerytalnych. O tym w rozmowie z Pawłem Cymcykiem z ING TFI

Karty zbliżeniowe

Karty te zyskują w Polsce na popularności. Czy jest to bezpieczna forma realizowania transakcji bezgotówkowych, mówi Paweł Majtkowski z Expandera

Walka o talenty

Jakie studia wybrać, aby zdobyć w przyszłości pracę? Czego oczekują pracodawcy? Jak pokierować swoją ścieżką rozwoju, aby odpowiedzieć na oczekiwania rynku pracy radzi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający Hays

Świetlana perspektywa Warszawy

Omówienie raportu PWC dotyczącego perspektyw inwestycyjnych w europejskich miastach w rozmowie z Kingą Barchoń, dyrektorem w zespole ds. nieruchomości w PWC

Chojna-Duch: należy wstrzymać się z decyzjami ws. stóp

Podwyżka stóp procentowych najwcześniej w marcu - tak uważa Elżbieta Chojna-Duch. Członek Rady Polityki Pieniężnej tłumaczy, że warto poczekać z decyzjami bo właśnie w marcu opublikowana zostanie kluczowa projekcja inflacji.

Strategiczna współpraca Biotonu i Actavisu

Bioton zawiązał spółkę joint venture z Actavisem w celu rozwoju insulin analagowych. Strategiczna współpraca między firmami ma na celu podział kosztów i przychodów ze sprzedaży uzyskanych z rejestracji leków m.in. w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. O umowie Jan Niedzałek rozmawiał z Ryszardem Krauzem, szefem rady nadzorczej Biotonu.

EBOR: prognozy dla Polski

Polska obronną ręką przeszła przez kryzys. Jakie są jednak prognozy dla polskiej gospodarki na nadchodzące lata? Erik Berglof, główny ekonomista EBOR powiedział w wywiadzie z TVN CNBC, że Polska nadal będzie się rozwijać, ale już nie tak szybko, jak w poprzednich latach.

MF kusi Polaków

Ministerstwo finansów kusi wyższym zarobkiem na obligacjach detalicznych. Resort podnosi oprocentowanie skarbowych papierów o 0,25 pkt proc. Jak mówiła o poranku Anna Suszyńska, zastępca dyr. dep. długu publicznego w MF, resort liczy, że dzięki wyższemu oprocentowaniu Polacy szerzej skorzystają z oferty MF.

Nastroje w przemyśle

Chiński przemysł na granicy wzrostu, rządowe dane o chińskim PMI tuż powyżej granicy 50-ciu punktów. Dziś poznamy też podobne dane z Europy. Gościem Roberta Stankiewicza o poranku był dr Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku

Drożyzna straszy

Polscy konsumenci przestraszyli się inflacji. Według ich oczekiwań za 12 miesięcy wzrost cen wyniesie 5,2% w skali roku. W grudniu oczekiwania inflacyjne były na poziomie 4,8%. Ekonomista BZ WBK Piotr Bielski przekonuje jednak, że wbrew obawom Polaków inflacja zacznie zwalniać.

Czego boją się Amerykanie?

Niespodziewane pogorszenie nastrojów Amerykanów. Indeks Conference Board, który je obrazuje, spadł w styczniu do 61,1 pkt. z prawie 65 pkt. w grudniu. Analitycy oczekiwali wzrostu do 68 pkt. Czego przestraszyli się mieszkańcy USA? O to w "Bilansie" pytaliśmy prof. Janusza Ordovera z University of New York.

"Grecja nie utrzyma się sw strefie euro"

Grecja nie zdoła utrzymać się w strefie euro - powiedział w Davos Kenneth Rogoff. Profesor Harvarda ocenia, że nawet wprowadzając kolejne reformy Ateny popełniły zbyt wiele błędów, aby wyjść na prostą pozostając w Eurolandzie. Według ekonomisty ludzie od średniowiecza popełniają ciągle podobne błędy, które prowadzą do głębokich kryzysów.

Początek Hossy?

Czy możliwa jest kontynuacja wzrostów na rynku akcji? Gość programu Godzina dla Pieniędzy , Wojciech Białek z CDM PEKAO SA przedstawia swoje przewidywania dla zachowania rynków w najbliższym kwartale.

Polska walczy o głos w UE

Polska próbuje skłonić UE do zapraszania krajów spoza „17” na wszystkie szczyty unijne. Kraje zachodniej Europy z Francją na czele SA temu przeciwne. O tym w rozmowie z Cezarym Wójcikiem z PAN,SGH.

Davos 2012

Warunkiem rozwoju jest między innymi zwiększenie dostępu do edukacji, uważa profesor Raghuram Rajan z Uniwersytetu w Chicago. Był on rozmówcą Jana Niedziałka w Davos

Powrót do wzrostów

Po sporych spadkach, widoczne jest odrabianie strat w portfelu Grzegorza Łętochy, zarządzającego BPH TFI. Które składniki portfela miały największy wpływ na stopę zwrotu, o tym w programie Milion w Portfelu.

Milion w potrfelu

Gdzie szukać okazji inwestycyjnych? Czy rynek akcji jest obecnie ciekawym celem inwestycyjnym? Jaki składnik aktywów przyniósł najwyższą stopę zwrotu? Na te pytania odpowiadał Błażej Bogdziewicz, wiceprezes Caspar AM.

MILION W PORTFELU

Portfel Piotra Greli z Tradercom staje się coraz grubszy. Od początku inwestycji zyskał 5,75 proc.

NIEUDOLNI ABSOLWENCI

Pracodawcy narzekają na niedouczonych absolwentów, a świeżo upieczeni magistrowie na brak wymarzonej pracy. Problemem jest niedopasowanie oferty kształcenia na uczelniach wyższych do realiów rynkowych. Jakie umiejętności powinien posiadać absolwent i co powinien zrobić, aby nie zasilić rzeszy młodych bezrobotnych? Rozmowa z G. Turniakiem ze Stowarzyszenia Konsultantów Kariery

Ekonomia dobra i zła

Współczesna ekonomia zbyt silnie zaufała matematyce, zamiast bardziej słuchać myśli tworców Talmudu, Arytotelesa i świętego Pawła - uważa Tomas Sedlacek, były doradca prezydenta Vaclava Havla. Ekonomista i autor bestsellera "Ekonomia dobra i zła" podczas Forum w Davos ostrzegał, też przed długiem, który w języku aramejskim jest synonimem grzechu.

RYNEK PRACY

Inżynierowie, sprzedawcy i specjaliści od nowoczesnych technologii - to takich pracowników poszukują firmy na świecie. I wciąż - mimo rosnącego bezrobocia - cierpią na ich niedobór. O tym paradoksie na rynku pracy Jan Niedziałek rozmawiał z Francoise Gri, wiceprezydent Manpower.

AUTO-TARGI Z DOFINANSOWANIEM

Produkujesz części lub akcesoria samochodowe i szukasz nowych rynków zbytu? Pomyśl o wzięciu udziału w Międzynarodowych Targach w Tajpej, które odbędą się w dniach 11-14 kwietnia 2012 roku. Dostępne jest też dofinansowanie do hotelu dla większych producentów. Rozmowa z Danutą Marcak z Departamentu Promocji Gospodarczej PARP.

KONIEC BIZNESU, POCZĄTEK ETATU

Załamana pani Kasia pisze do nas, że musi zamknąć swoją działalność i zacząć szukać pracy w korporacji, a nawet nie wie, jak napisać CV. Rozmowa z Beatą Kapcewicz, dyrektor zarządzający ArchitekciKariery.pl i Anetą Juszczuk, coachem, trenerem.

UBEZPIECZENIE WYPADKOWE

Mija termin składania informacji ZUS IWA za ubiegły rok, czyli sprawozdania dotyczącego składek na ubezpieczenie wypadkowe. Kogo dotyczy ten obowiązek, tłumaczy Radosław Milczarski z ZUS.

TWÓJ BRAT PIT

Rozwiązujemy problem przedsiębiorcy, który musi zapłacić podatek od najmu (rozlicza się ryczałtem), a jego najemcy nie płacą mu regularnie. Co powinien wpisać w PIT-28? Rozmowa z Grzegorzem Grochowiną, ekspertem podatkowym w KPMG.