Z kraju

Z kraju

Wartość PMI dla inwestora

Niemcy stoją na pograniczu recesji, mówi Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Dodaje on, że jest to o tyle negatywna informacja, gdyż wydawało się że ten kraj będzie odporniejszy na spowolnienie gospodarcze niż reszta Europy. Rozmowa o wartości PMI dla inwestorów w krajach europejskich

VAT-deregulacja

Rząd przyjął projekt ustawy która rozszerza małym firmom możliwość stosowania kasowego rozliczania VAT.

Chiny non-carbon?

Rząd w Pekinie opublikował białą księgę z wytycznymi chińskiej polityki energetycznej.

Firma. Teraz.

Wsparcie mentora, a także finansowe. Youth Business Poland organizuje program wsparcia startu małego biznesu. O szczegółach rozmawialiśmy z Adrianem Migoniem.

Firma. Teraz.

Finansowe, a także merytoryczne wsparcie można otrzymać od tzw. Anioła Biznesu. Kiedy jest możliwe uzyskanie takiej pomocy? - o tym rozmawialiśmy z Szymonem Kurzycą, Ekspertem Inwestycyjnym Lewiatan Business Angels przy PKPP Lewiatan.

Miliardowe odszkodowanie

Odpowiedzialność pracownika za szkody w firmie. Pozywając nieuczciwego pracownika trzeba domagać się naprawienia szkody, mówi Krzysztof Gąsior z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Wyzwania dyrektorów finansowych

ACCA: Firmy czeka co najmniej 10-letni okres nieustających zmian. Dlatego dyrektor finansowy powinien być w firmie zawodnikiem, który gra razem z nią, uważa Marek Stola, członek ACCA, dyrektor finansowy Euro 2012 Polska.

Brat VAT

Sejm rozpoczął debatę nad zmianami w podatku VAT. O konsekwencjach wejścia w życie nowelizacji, rozmawiamy z Andrzejem Pośniakiem z CMS Cameron McKenna.

Cień recesji

Sejm debatuje nad przyszłorocznym budżetem, tymczasem ekonomiści coraz częściej ostrzegają, że założenia dotyczące wzrostu gospodarczego w przyszłorocznym budżecie są zbyt optymistyczne. Czy na początku 2013 roku wzrost PKB w Polsce będzie bliski zera? Tak prognozuje gości TVN CNBC główny ekonomista PZU Paweł Durjasz.

Gdzie są pieniądze po FED?

Gdzie płyną pieniądze obiecane rynkowi przez FED 13 września gdy Ben Bernanke uruchomił drukarki po raz trzeci? W ramach trzeciego programu luzowania ilościowego każdego miesiąca na rynek obligacji hipotecznych FED pompuje 40 mld dolarów. Inwestorzy byli zachwyceni, rynki akcji ustanawiały pięcioletnie maxima i … coś się najwyraźniej skończyło. Po kilku dniach korekty akcje są tańsze niż przed ogłoszeniem programu. Odpowiedź na to pytanie w rozmowie ze Stanem Popowem członkiem zarządu American Chamber of Comerce.

Centrum Wyników

Wschodnie ramię Asseco zaliczyło słabszy trzeci kwartał. Asseco South Eastern Europe miało w tym roku słabsze wyniki w segmencie oprogramowania dla banków i systemów obsługujących transakcję kartami kredytowi w Rumunii i Chorwacji. Z drugiej jednak strony wygląda na to, że ostatnie przejęcie Sigmy na rynku tureckim może okazać się strzałem w dziesiątkę. Gościem TVN CNBC był prezes spółki - Piotr Jeleński.

Problemy MNI

Telekomunikacja Polska zdobywa kolejny punkt w sporze z MNI o rozliczenia za działalność zależnej od MNI spółki Długie Rozmowy. Sad postanowił zabezpieczyć roszczenia TPSA na majątku spółki na kwotę 58 mln złotych. To około 9 proc. aktywów spółki. Zarząd MNI rozważa ucieczkę przed potencjalną egzekucją w ogłoszenie upadłości układowej. Na czym polega ten plan? Naszym gościem BYŁ Andrzej Piechocki – prezes MNI.

Szwajcarzy o Polsce

Szwajcarski bank optymistycznie o Polsce. Według głównego stratega Banku Sarasin w przyszłym roku nasza gospodarka urośnie aż o 3 procent.

Banki w centrum uwagi - PKO BP

Prawdopodobnie stoimy u progu serii obniżek stóp procentowych. Jak to wpłynie na wyniki PKO BP? Czy bank pokaże duże odpisy związane z finansowaniem budowlanki, zwłaszcza Polimeksu ? Czy bank będzie nadal zwiększał w strukturze finansowania rolę swoich obligacji? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z Zbigniewem Jagiełłą, prezesem PKO BP, który był gościem Rafała Hirscha w Dniu Na Rynkach.

Centrum wyników - Grupa Kęty

Z danych amerykańskiego koncernu Alcoa wynikało, że firmy przetwarzające aluminium i handlujące wyrobami z aluminium powinny pokazać dość dobre wyniki za trzeci kwartał. Dziś swój raport opublikowała Grupa Kęty. Co z niego wynika? Rozmowa z Dariuszem Mańko, prezesem Grupy Kęty.

Centrum wyników - ZWG

ZWG to jedna z tych spółek, które są notowane na NewConnect, natomiast poziom zainteresowania akcji tej spółki jest na tyle duży, że firma spokojna mogłaby się znaleźć na głównym parkiecie. Niedawno ZWG podniosło prognozy finansowe na ten i na przyszły rok. Więcej w rozmowie z Marcinem Sutkowskim, prezesem ZWG.

Mostostal-Export w Rosji

Mostostal-Export podpisał list intencyjny z rosyjskim partnerem w sprawie budowy biurowca w Rosji. Innym ważnym wydarzeniem dla spółki było WZA, gdzie uchwalono emisję akcji bez praw poboru. Więcej w rozmowie z Pawłem Narkiewiczem, członkiem zarządu Mostostalu-Export.

Nadchodzi chińskie odbicie

Aktywność w chińskim przemyśle kurczyła się 12-ty miesiąc z rzędu, ale dynamika spadków zaczęła hamować.

Doing Business 2013

Według Banku Światowego, Polska przeprowadziła w tym roku najwięcej probiznesowych reform. Mimo to w światowym rankingu państw przyjaznych przedsiębiorcy zajmuje odległe - 55. Miejsce. O możliwościach deregulacji w Polsce rozmawialiśmy w programie Blajer mówi: Biznes z Jarosławem Bełdowskim, wiceprezesem BGK.

Doing Business 2013

Polska przeprowadziła w tym roku najwięcej probiznesowych reform, a mimo to w rankingu państw przyjaznych przedsiębiorcy zajmuje odległe - 55. Miejsce. Tak wynika z raportu Banku Światowego - Doing Business. O perspektywach dla polskich przedsiębiorców w programie Blajer mówi: Biznes rozmawialiśmy z Adamem Szejnfeldem, posłem PO.

Doing Business 2013

55-te miejsce w rankingu Doing Business nie jest powodem do zadowolenia, ale cieszy poprawa - powiedział w programie Blajer mówi: Biznes minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że deregulacja, którą obecnie wprowadza, jest krokiem wyprzedzającym działania planowane dopiero przez Unię Europejską.

Cień recesji

Inflacja bazowa hamuje. We wrześniu ceny - bez żywności i energii rosły w tempie 1,9% w skali roku - najwolniej od 18-tu miesięcy. Zdaniem prof. Dariusza Filara, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej i gościa programu Godzina dla Pieniędzy, to daje przestrzeń do cięcia stóp procentowych na najbliższym, listopadowym posiedzeniu Rady. A tańszy pieniądz staje się bardzo ważny w sytuacji gdy coraz bardziej nasilają się prognozy o spowolnieniu, które może w Polsce przerodzić się wręcz w recesję. Szczegóły w relacji Dominika Cierpioła.

Przetarg na LTE

Spółki z grupy Zygmunta Solorza-Żaka z najmniejszymi szansami na koncesje LTE w nowym przetargu. Tak wynika ze słów prezes UKE, która była dziś gościem TVN CNBC. Magdalena Gaj podkreślała również, że przyznanie nowych częstotliwości uruchomi inwestycje warte 250 mln euro.

WSiP na Catalyst

Przejęty przez fundusz Advent lider podręczników wraca na giełdę. Na rynku Catalyst debiutują obligacje spółki. Ile można na nich zarobić i przy jakim ryzyku? Spółka znalazł inwestorów którzy objęli pięcioletnie obligacje o wartości 197 milionów złotych. Jak spółka zamierza obsługiwać raty odsetkowe i oddać pożyczony kapitał? Rozmowa z prezesem WSiP Jerzym Garlickim

GPW obniża opłaty

Giełda po długich negocjacjach z domami maklerskimi obniży od stycznia opłaty transakcyjne. Domy maklerskie zamiast złotówki za zlecenie na rynku akcji, praw do akcji i ETFów będą płaciły 20 groszy. Czy zmiany w opłatach będą miały duży wpływ na działalność domów maklerskich? O to pytaliśmy Mariusza Sadłocha, prezesa Domu Maklerskiego BZ WBK.

Analitycznie o Rovese

Redukuj, cena docelowa 2,4 zł – czyli najnowsza rekomendacja dla Rovese. Analitycy DI BRE twierdzą, że w związku z ogromną emisją nowych akcji część dotychczasowych inwestorów może chcieć sprzedać Prawa Poboru. Dodatkowo druga połowa roku będzie stała pod znakiem słabych wyników bo producent płytek ceramicznych będzie zmuszony sprzedawać część zapasów po kosztach wytworzenia co negatywnie odbije się na poziomie marż. Gościem TVN CNBC był analityk DI BRE Jakub Szkopek.

Nowa strategia Seco/Warwick

Miliard przychodów rentowność netto 7 procent do 2016 roku. Do tego sowita dywidenda - co najmniej połowa zysku od 2013 roku.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Janusza Dancewicza, głównego ekonomisty DZ Banku zyskał 2,31%. W IX edycji zyskał natomiast 3,78%. O tym jak zarabiać inwestując można dowiedzieć się oglądając cykl Milion w Portfelu w programie Godzina dla Pieniędzy.

„M” tańsze niż kredyt

Z niedawnego raportu KNF wynika, że aż 253 tys. kredytów ma wartość większą niż wartość mieszkań będących ich zabezpieczeniem. W miażdżącej części to kredyty frankowe. To znaczy, że gdyby klient przestał spłacać kredyt, a bank chciałby sprzedać mieszkanie, nie odzyskałby wszystkich pieniędzy.