Z kraju

Z kraju

ZUS od umów cywilnoprawnych

Niuanse ozusowania umów o dzieło po planowanych zmianych. Rozmowa z Magdaleną Frąckowiak z Ernst & Young Usługi Księgowe.

Współpraca Netii i RWE

Telekom wchodzi na rynek handlu energią. Giełdowa Neta rozpoczyna współpracę z grupą RWE. Jak operacyjnie ma wyglądać ten projekt i ile można na nim zarobić ? Piotr Kolasiński – odpowiedzialny w Netii za nowy biznes był gościem Rynków Dnia w TVN CNBC.

Nowe prawo o OZE - jak zarobić?

Wiatr, woda, panele słoneczne, a może biomasa – w jakie źródła odnawialnych źródeł energii warto inwestować? Pytanie zyskuje na znaczeniu w kontekście nowego prawa energetycznego. Gościem Rynków Dnia był Piotr Górnik – dyrektor do spraw produkcji i dystrybucji w Fortum Power and Heat Polska

DUON na rynku energii elektrycznej

W ciągu trzech tygodni 20% w górę od najniższych poziomów w tym roku. Akcje handlującego gazem i energią elektryczną giełdowego DUONU rosną jak na drożdżach. Pytanie czy spółka będzie w stanie w podobnym tempie poprawiać wyniki. Na razie mimo podwojenia skali biznesu ma stratę na poziomie netto i milion zysku operacyjnego. Prognoza zakłada EBIT na poziomie ponad 8 milionów. Czy nadal jest aktualna ? Gościem TVN CNBC był Mariusz Caliński – prezes spółki.

Wierzytelności w cenie?

Windykacyjny Kruk na zakupach. W trzecim kwartale skupił niemal 1,5 miliarda złotych wierzytelności. To łącznie 19-ście portfeli, w większości sprzedanych prze banki. Wśród nich dwa to pakiety długów korporacyjnych. Teraz Kruk bierze udział w ponad 20 kolejnych przetargach. Naszym gościem był Piotr Krupa – prezes spółki.

Centrum wyników - Komputronik

W trzecim kwartale dystrybutor komputerów i elektroniki – giełdowy Komputronik, poprawił przychody o 8,5%. Czy to wystarczy by wykazać zysk ? Jakie są prognozy na kolejne miesiące ? Według firmy badającej globalny rynek sprzedaż komputerów osobistych na świecie spadła najmocniej od 2001 roku. Gościem Rynków Dnia był Wojciech Buczkowski – prezes Komputronika.

Biznes na start

Rola państwa w rozwijaniu startupów w Polsce jest nie do przecenienia. Powinno ono pomagać młodym firmom, aby nie hamować ich rozwoju przez niedostosowane do realiów prawo, mówi Anna Hejka, partner w Poland Growth Fund III. Mikro firmy tworzą bowiem znaczną część miejsc pracy na rynku.

Wartość problemów rynku pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że we wrześniu stopa bezrobocia wzrosła do 12,5% z 12,4% w sierpniu. Ministerstwo prognozuje, że na koniec 2012 stopa bezrobocia wyniesie 13% a na koniec 2012 liczba bezrobotnych przekroczy 2 mln. O problemach rynku pracy mówił Tomasz Sieradz, dyrektor wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Strategia na spowolnienie

Premier Donald Tusk zapowiedział, że uzusowienie umów cywilnoprawnych będzie elementme jego piątkowego wystąpienia - co na ten temat sądzi przedsiębiorca z branży odzieżowej i jak radzi sobie ze spowolnieniem? Naszym gościem był Piotr Stefaniuk, właściciel firmy Caterina i rektor prywatnej uczelni Viamoda Industrial.

W poszukiwaniu wzrostu PKB

We wrześniu bez pracy było 12,5% Polaków, na koniec roku ta liczba może wzrosnąć do dwóch milionów bezrobotnych.

Na czym zarobi Navimor?

Ministerstwo Środowiska przygotowało listę projektów wartych ponad 3 miliardy złotych, które miałyby być realizowane za pieniądze unijne w latach 2014-2020.

Euro kryzys

Agencja Ratingowa S&P - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, obniża rating Hiszpanii do BBB- z BBB+ z perspektywą negatywną.

IX Kongres Nowego Przemysłu

W Warszawie trwa dziewiąty Kongres Nowego Przemysłu, na którym mówi się głównie o tematach związanych z rynkami energii elektrycznej i gazu.

IX Kongres Nowego Przemysłu

Na Kongresie Nowego Przemysłu sporo mówi się o gazie, a skoro tak, to nie może tam zabraknąć jednej z najważniejszych polskich spółek związanych z tym sektorem, czyli Europolgazu, operatora gazociągu tranzytowego biegnącego przez Polskę ze wschodu na zachód. Naszym gościem był Mirosław Dobrut, prezesem Izby Gospodarczej Gazownictwa.

Korea tnie perspektywy

Bank centralny Korei Południowej tnie stopy procentowe, a wraz z nimi prognozy wzrostu.

ZE PAK w drodze na GPW

Maksymalnie 33 zł za akcję – wartość oferty prawie 860 milionów złotych. Do końca miesiąca na warszawskim parkiecie ma się pojawić piąta pod względem zainstalowanych mocy oraz ilości wytwarzanej energi Grupa energetyczna.

Mobilne płatności

Jaka technologia będzie standardem mobilnych płatności komórkowych? Czy banki poradzą sobie bez walczącego o ten rynek giełdowego Mpay’a.

Sezon wyników w USA

Po raz pierwszy od 2009 roku inwestorzy z Wall Street spodziewają się spadku zysków spółek z indeksu S&P 500. Sezon publikacji wyników za 3 kwartał rozpoczął drugi na świecie producent aluminium - Alcoa.

TMR w drodze na giełdę

Ze słowackich Tatr na warszawską giełdę. Tatra Mountain, która w tatrzańską infrastrukturę sportowo-wypoczynkową zainwestowała 150 mln euro w najbliższy poniedziałek zamierza zadebiutować na GPW.

Trudny rynek turystyczny

Znamy najnowszy raport o trendach i zmianach zachodzących na rynku sprzedaży usług turystycznych.

CEDC pod lupą

Lider polskiego rynku wódki – CEDC – pokazał wreszcie raport za pierwsze półrocze.

Twój brat PIT

Czworaczki w Poznaniu - pretekst do przypomnienia ile wynosi ulga na dzieci, a ile wyniesie po zmianach?

Drogowe kłopoty

Prawo o budowaniu dróg i płatnościach dla podwykonawców - przedsiębiorcy zgłaszają problemy, czy parlamentarzyści też je widzą i zaproponują zmiany - pos. Stanisław Żmijan, Sejmowa Komisja Infrastruktury.

Ubezpieczenie rolników

Preferencyjny system ubezpieczeń społecznych tylko dla rolników i to tylko tych o niskich dochodach - takie zmiany w KRUS proponuje Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.