Z kraju

Z kraju

Wiosna w branży chemicznej

Od początku roku na akcjach żadnej z chemicznych spółek nie można było zarobić tak dobrze jak na Policach.

Skazani na nowelizację?

Ministerstwo finansów w końcu przyznało, że polska gospodarka nie urośnie w tym roku o 2,2%, ale o 1,5%, zgodnie z prognozami ekonomistów głoszonymi od miesięcy - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister Wojciech Kowalczyk. Czy to wystarczająca rewizja? Czy będą zmiany po stronie dochodowej i wydatkowej? Pytamy o to Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING BSK.

Dzień z Rynkiem Pracy

Bez pracy pozostaje ponad 2,3 miliona osób a liczba ofert pracy w urzędach i Internecie to około 170 tysięcy. To oznacza, że na jedną ofertę przypada ponad 13 bezrobotnych. Na dodatek poszukiwanie pracy trwa dziś średnio 11 miesięcy. Jak poradzić sobie na tak trudnym rynku pracy? W TVN CNBC podczas Dnia z Rynkiem Pracy naszym gościem był Dariusz Rochman, wiceprezes giełdowego Work Service.

Zmiany na GPW

Od poniedziałku na giełdzie w Warszawie inwestorzy będą handlować o pół godziny krócej i co najważniejsze z nowoczesnym systemem UTP. Dla Domu Inwestycyjnego Investors będzie trochę łatwiej, bo w poniedziałek rozpocznie on działalność na GPW. Po co giełdzie nowy system? Spytaliśmy Sebastiana Siejko z DI Investors.

Ukryty dług Polski

Ukryty dług Polski wynosi 200% PKB, szacuje Forum Obywatelskiego Rozwoju. Oficjalnie dług publiczny wynosi, według ministerstwa finansów, 52,7% a zgodnie z metodologią unijną 55,6%. Prezes FOR Paweł Dobrowolski twierdzi, że sięgnięcie po pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych to ukrywanie przyszłych długów Polski.

Bankowe pytania

Prezes Raiffeisen Polbank zarzuca politykom, że za bardzo skupiają się na doraźnych rozwiązaniach. Piotr Czarnecki uważa, że polityczna dyskusja, która rozgorzała wokół OFE, koncentruje się nie na tym, na czym powinna. Podkreśla też, że nawet jeśli rząd sięgnie po pieniądze z funduszy, by dopiąć budżet, to będzie to rozwiązanie na krótką metę. Piotr Czarnecki mówił także, że popiera pomysł połączenia giełdy w Wiedniu z GPW.

Skazani na nowelizację?

Minister pracy przekonuje, że w rządzie nie ma planów likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że nie należy wiązać ewentualnej nowelizacji tegorocznego budżetu - takiej decyzji nie wykluczył wiceminister finansów - z trwającym właśnie przeglądem systemu emerytalnego. Minister pracy uważa, że OFE powinny starannie dobierać spółki, w które inwestują i w większym stopniu niż obecnie kupować obligacje na przykład samorządowe. Władysław Kosiniak-Kamysz mówił też na naszej antenie, że w kwietniu bezrobocie może spaść poniżej 14%.

Zmiany na bank

Skandynawowie lubią proste rozwiązania - i prawdopodobnie wybrali najprostsze - wycofać się z Polski. Nordea w Polsce na sprzedaż - PKO Bank Polski na zakupach. Ubywa banków w kraju - czy ubędzie od tego konkurencji i kredytów?

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy salon mody ślubnej w sieci Marietta Mariage. Rozmowa z właścicielem firmy Krzysztofem Kinasem w programie „Blajer mówi: biznes”.

Twój brat PIT

W jaki sposób skutecznie odwołać się od niekorzystnej decyzji urzędu skarbowego? O tym w rozmowie z mec. Filipem Siwkiem w programie "Blajer mówi: biznes".

Umowy bez tajemnicy

Czym jest przewłaszczenie na zabezpieczenie? Rozmowa z mec. Przemysławem Buczkowskim w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Czy rozliczając PIT wpłacone do Amber Gold i stracone pieniądze można rozliczyć jako stratę? O tym w rozmowie z doradcą podatkowym Agnieszką Kobak w programie "Blajer mówi: biznes".

Biznes globalny

Jakie są perspektywy dla globalnego biznesu, dobrze widzą firmy, które świadczą usługi dla producentów - na przykład branża reklamowa. Dlatego warto czasem posłuchać, jak widzi gospodarczą przyszłość znacząca osoba w tej branży. Skorzystaliśmy z szansy rozmowy z Martinem Sorrellem - szefem największej firmy reklamowej na świecie WPP.

Twój brat PIT

Z nowym rokiem weszły w życie zmiany w rozliczaniu 50% kosztów przychodu. Na czym polegają? Rozmowa z dr. Marcinem Jamrożym z SGH w programie "Blajer mówi: biznes".

Odpowiedzialność urzędników

Od 2011 roku obowiązuje ustawa o odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych. Czy jest skuteczna? O tym w rozmowie z Karoliną Klunder w programie "Blajer mówi: biznes".

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Jacka Dekarza zyskał 2,24%. W XI edycji stracił on 0,76%. W tej odsłonie 70% portfela to fundusze akcji. Największy zysk przyniósł w tym czasie fundusz Altus Akcji. Najsłabiej wypadł fundusz Blackrock China. O propozycjach zmian w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Praca w UE

Kłopoty ze znalezieniem pracy mogą być w tym roku jednym z głównych tematów poruszanych w europejskich rodzinach. Czy przygotowywana przez Komisję Europejską dyrektywa wdrożeniowa może zmienić tą sytuację? O to pytamy Danutę Jazłowiecką, posłankę do Parlamentu Europejskiego podczas odbywającej się w Krakowie pierwszej ogólnopolskiej konferencji dotyczącej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Patronem jest telewizja TVN CNBC.

Raport z rynku nieruchomości

Do połowy roku mieszkania w Polsce wciąż powinny tanieć, potem niewykluczone jest odbicie - przewidują autorzy raportu Narodowego Banku Polskiego na ten temat. Na razie sytuacja deweloperów jest trudna, a mieszkania zalegają na rynku - liczba niesprzedanych lokali na koniec 2012 roku dwukrotnie przewyższała poziom uznawany za zrównoważony. Za kilka miesięcy to się może zacząć zmieniać. Deweloperzy ograniczyli liczbę inwestycji, a kupujących zaczyna przybywać- mówił w TVN CNBC prof. Jacek Łaszek z NBP. Był on gościem programu Godzina dla Pieniędzy.

Polityka i pieniądze

Jamał Dwa czy omijająca Ukrainę tak zwana pieremyczka? Pytanie jakie są przyczyny i potencjalne konsekwencje gazowego zamieszania?

Raport z rynku nieruchomości

Spadek cen mieszkań utrzyma się do połowy roku, uważa Tomasz Kołodziejczyk, pełnomocnik Zarządu Rednet Property Group. Uważa on, że ceny mogą iść w górę, gdy zaczną rosnąć stopy procentowe. Dotychczas deweloperzy próbowali dostosować się cenami do założeń rządowych programów wspierających zakup mieszkań.

Cień recesji

Nowelizacja budżetu zdaniem ekonomistów nie będzie katastrofą. Mniejsze wpływy do budżetu są efektem niskiej inflacji i słabego wzrostu PKB. Zdaniem Wiktora Wojciechowskiego z ewentualną nowelizacją trzeba poczekać do listopada. Jego zdaniem dziurę w budżecie pokryją zmiany w systemie emerytalnym.

Kondycja budowlanki

Jak poradziły sobie w pierwszym kwartale spółki budowlane? Czy na tym rynku widać spadek liczby nowych kontraktów?

IDM w akcji

417 milionów akcji IDM trafi wkrótce na rynek. Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił postanowienia sądu apelacyjnego wstrzymujące - na wniosek akcjonariuszy mniejszościowych - emisję. Grzegorz Leszczyński, prezes IDM SA mówi TVN CNBC, że mimo 3-krotnego zwiększenia liczby akcji w obrocie nie spodziewa się zwiększonej podaży, bo akcje trafiły do długoterminowych inwestorów i pracowników spółki. I zapewnia, że spółka ma już za sobą największe napięcia płynnościowe.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

W przyszłym tygodniu dowiemy się jaką dywidendę zamierza wypłacić PKO BP. W ubiegłym tygodniu minister skarbu zapowiedział, że będzie chciał pobrać z banku maksymalną dywidendę. PKO BP zarobił w ubiegłym roku ponad 3 miliardy 700 milionów złotych. Z zysku za 2011 rok bank wypłacił 1,27 złotych na akcję. Prezes PKO BP przyznał także, że Nordea to ciekawy bank, który pasowałyby do biznesu PKO BP, ale nie jedyny. Według Rzeczpospolitej Nordea może zostać wystawiona na sprzedaż, ponieważ Skandynawowie planują sprzedać wszystkie polskie spółki. Szef PKO BP zaznacza, że nie skupia się w tej chwili na polowaniu na banki, lecz na skutecznym prowadzeniu działalności.

Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Podczas Ogólnopolskiego Forum Zarządów Spółek Giełdowych pytaliśmy o tematy które królują wśród uczestników forum. Co myślą o rozwoju rynku giełdowego? Naszym gościem był Piotr Paliło, prezes Biura Informacji Kapitałowych.