Polska i Świat

Polska i Świat

Arcybiskup rosyjskiego kościoła prawosławnego w Polsce. To już w czwartek. Historyczna wizyta i zapowiedzi historycznego pojednania z polskimi biskupami. Gest symboliczny, ważny, choć nie dla wszystkich zrozumiały. Podobnie jak słynne już "przebaczamy i prosimy o przebaczenie" wobec niemieckich duchownych blisko pół wieku temu. Wtedy wywoływało szok, a nawet złość.

Małe dzieci przez lata przetrzymywane pod ziemią bez dostępu do dziennego światła - świat poznaje nowe szczegóły z życia członków tajemniczej sekty, jaką odkryto w rosyjskim Kazaniu. Na jej czele stoi 83-letni islamista podający się za proroka. Dziś w programie Polska i Świat relacja jednego z tych, którzy uwierzyli w jego nauki.

Mija rok od masakry na wyspie Jersey. Rusza proces Polaka, który zabił tam żonę, dwoje swoich dzieci, teścia, najbliższą przyjaciółkę żony i jej dziecko. Damian R. twierdzi, że nie wiedział co robi. Jeśli sąd, mimo wszystko, uzna go za poczytalnego grozi mu dożywocie. Tomasz Pasiut rok po masakrze, o której mówiły media na całym świecie.

W programie Polska i Świat o tym, co zmieniło się na polskim rynku lotniczym po upadku przewoźnika. Tanie latanie po Polsce juz nie jest tak tanie i nie tak łatwo dostępne. Ale może bardziej niż przed pojawianiem sie na lotniskach charakterystycznych samolotów z logo OLT.

Wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak, powiedział w programie "Polska i Świat" w TVN24 o "poważnie rozważanym" zakupie trzech eskadr dronów, czyli około 30 maszyn bezzałogowych. Uzbrojone samoloty bezzałogowe miały by zastąpić część wysłużonych samolotów szturmowo-bombowych.

To już kolejny odcinek historii pod tytułem Amber Gold. Tym razem z komunikatem o likwidacji spółki, zapowiedzią pozwu zbiorowego poszkodowanych klientów, z ponad 50 zgłoszeniami do prokuratury i politykami SLD, którzy mówią o potrzebie kolejnej komisji śledczej. Padają też pytania o syna premiera.

Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością w sprawie pięcioletniego dziecka, które trafiło do szpitala w Gostyniu w Wielkopolsce po wypadku samochodowym i jest w stanie krytycznym. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odmówiło przewiezienia chłopca, bo przepisy nie pozwalają na transport między szpitalami, które nie mają lądowisk. Dlaczego śmigłowiec LPR nie wylądował w pobliżu szpitala, choć zdarzało mu się to już wcześniej? Dlaczego na karetkę trzeba było czekać kilka godzin? Odpowiedzi padają, ale wzajemnie się wykluczają.

To musiał być cały łańcuch osób wysoko postawionych w banku, że udało się - pomimo teoretycznych zabezpieczeń i bez specjalnych problemów - wyciągnąć z jego kasy 32 miliony złotych. Policja powoli ten łańcuch rozpracowuje i kolejne osoby zamyka, ale wszystkich odpowiedzi nie zna. Wśród nich tej najważniejszej - co się stało z pieniędzmi.

Dla polityków PiS to cios, bo do tej pory mieli w przewodniczącym episkopatu Polski wsparcie. Ale arcybiskup Józef Michalik powiedział coś, czego PiS nie chce nawet komentować. Zaapelował by tragedii smoleńskiej nie wykorzystywać w polityce - tej międzynarodowej. I posługiwanie się sprawdzonymi faktami a nie teoriami. Jeden z liderów kościoła w Polsce zabrał głos w związku ze zbliżającą się wizytą w Polsce patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. W jej trakcie ma być podpisany wspólny dokument o pojednaniu obu narodów.

Rybacy i wędkarze ich nie znoszą - są szybsze, skuteczniejsze i gdy zaczynają polowanie, w wodzie zaczyna się rzeź. Ale tak już to matka natura wymyśliła, że kormorany - a o nich teraz mowa - jedzą a więc i polują na ryby. Robią to zresztą w doskonały sposób, co uchwyciła kamera przyczepiona do szyi jednego z nich. Jest na co popatrzeć i o czym mówić, oddajmy więc głos Markowi Osiecimskiemu.

Teraz w Polsce i Świecie - całkiem przyjemna podróż w czasie do przedwojennej Warszawy, tętniącej życiem, pełnej kawiarnianych stolików i pomysłów na zabawę. Niemal codziennie można było potańczyć, pośmiać się, obejrzeć dobrą sztukę, smacznie zjeść albo spotkać ciekawych ludzi. Wiemy to z wystawy fotografii z tamtych lat, którą można oglądać - a jakże w Warszawie.

Adrian Zieliński - chwilę temu przed państwem - udowodnił, że można wszystko, o ile się chce. To tu tkwi tajemnica sportowego sukcesu. Nie potrzeba wielkich pieniędzy, super nowoczesnego sprzętu, czy sztabu działaczy wokół, by pojechać na igrzyska i wrócić z nich ze złotem na szyi. Pan Adrian zaczął trenować w małej salce w niewielkiej Mroczy na Kujawach. On, jego brat i kilku innych. Dziś niemal każdy z nich ma koncie jakieś sukcesy. To oni są wyjątkowi czy to miejsce?

Teoretycznie nie mamy się czego czepiać, bo przywieziemy z igrzysk mniej więcej tyle medali, ile zapowiadano. Czyli - plan niby wykonany. Ale - gdyby odjąć te krążki, które wpadły nam dość niespodziewanie i których nikt wcześniej nie liczył - byłoby krucho. Murowani kandydaci do medali wracają z niczym, wierny naród śpiewa - nic się nie stało, a minister sportu zapowiada zmiany. Jak usłyszeliśmy dziś w Londynie - dogłębne i systemowe. Koniec cytatu.

Szok i niedowierzanie w Rosji. 70 osób, wśród nich wiele dzieci zostało wyprowadzonych na powierzchnię. To nie pomyłka ani przejęzyczenie. Ludzie ci ostatnie kilkanaście lat spędzili w ośmiopiętrowej piwnicy. Tak kazał im przywódca ich sekty. W najgorszym stanie są dzieci. Niektóre są nastolatkami, a pierwszy raz zobaczyły światło i świat. Są w domach dziecka - przerażone i bezbronne, a ich rodzice prawdopodobnie trafią przed sąd.

Za luksus trzeba płacić - co do tego wątpliwości nie ma, ale samo pojęcie luksusu może zaskakiwać. Jest nim na przykład możliwość przejechania w tym kraju centralną magistralą kolejową. Przewozy Regionalne każą sobie płacić dodatkowe 5 złotych za przejazd pociągiem z Warszawy w kierunku Krakowa, Katowic czy Wrocławia lub odwrotnie, czyli właśnie po szynach magistrali. Czemu? Odpowiedzi brak. Co więcej - brak też informacji o wyższych cenach biletów na stronach.

Egipt - ulubione miejsce wakacji Polaków - niestety niebezpieczny. Nasze MSZ odradza wycieczki w głąb kraju. Lepiej wypoczywać w hotelach, bo tam nikomu nic złego nie powinno się stać. Najgorzej jest na półwyspie Synaj, radykalizują się nastroje Beduinów, dochodzi do zamachów, w których giną ludzie.

Łazik nie marnuje czasu i fotografuje. Na razie zsyła zdjęcia robocze, które i tak dają wielką radość i wypieki na twarzach tych, których pasjonuje podbój kosmosu. Na zdjęciach widać rdzawy krajobraz, ale tu zaskoczenia nie ma, bo nie bez powodu o Marsie mówi się, że to czerwona planeta. Ale łazik dopiero zaczyna swoją wędrówkę, więc każda następna fotografia może przynieść coś nowego.

Jak to się mogło stać, że firma z siedzibą w drogich kamienicach, obracająca czymś tak pewnym na rynkach jak złoto, ma problemy z wypłatą pieniędzy? Ci, którzy powierzyli firmie Amber Gold swoje oszczędności - wciąż nie dowierzają. A odpowiedź - według ekspertów - jest zaskakująco prosta. Nie wszystko złoto, co się świeci. Umowy trzeba czytać, a firmy którym powierzamy nasze pieniądze dokładnie sprawdzać. Problem w tym, że nie każdy wie jak. A odpowiedzialne za to instytucje - dopiero teraz ruszają z programem edukacyjnym.

Niełatwe jest bocianie życie, gdy matka natura non stop zsyła wichury, burze i potężne gradobicia. Ludzie nie dają rady, a co dopiero one. Dlatego coraz więcej bocianów znajdowanych jest martwych albo mocno pokiereszowanych. Na szczęście - ludzie pomagają. Troszczą się, doglądają, a gdy trzeba zawożą do szpitalików.