Polska i Świat

Polska i Świat

Lokalowe problemy Instytutu Pamięci Narodowej, które - nie ma co do tego chyba najmniejszych wątpliwości - skończą się polityczną burzą. Firma Ruch, do której należał budynek z siedzibą IPN, właśnie go sprzedała. Rzecznik Instytutu natychmiast podniósł alarm, że dla IPN może to oznaczać jego koniec. Jak zdradził - minister skarbu odmówił wskazania nowej lokalizacji. Wyjdzie więc na to, że instytucja publiczna z dnia na dzień straci siedzibę. Jak to możliwe?

Amerykański sąd dał prywatnym firmom farmaceutycznym i biotechnologicznym prawo patentowej ochrony ludzkich genów. W Polsce to nic nowego, bo takie patenty są już wydawane. W założeniu ma to pomóc w wymyślaniu i dopracowywaniu nowych terapii dla osób chorych na raka. Ale są tacy, którzy mówią veto. Bo czy ludzki genom i jego fragmenty mogą w ogóle stać się prywatną własnością?

Niby chodzi tylko o korki w mieście, ale głos w sprawie musiała zabrać sama prezydent Warszawy. Nad jej głową zebrały się czarne chmury, bo kierowcy klną na potęgę, stojąc codziennie w coraz większych korkach. Nie dość, że remont się wydłuża, to jeszcze kolejna ważna trasa jest zamknięta.

Przez żołądek do polityki, czyli nowe kulinarne show Pawła Kowala. Europoseł zakłada fartuch i gotuje, a przy okazji opowiada jak się robi politykę w Europie Zachodniej. Nie bez znaczenia jest fakt, że program w odcinkach nagrywa dla ukraińskiej telewizji. Czym chce podbić gusta naszych braci Ukraińców?

Tysiące Polaków powierzyły Amber Gold znaczne pieniądze. Teraz mają problem, jak je odzyskać. Ponieważ na dobrowolną wypłatę nie ma co liczyć, pozostaje więc sąd. Powstaje pytanie, czy iść do niego samemu, czy w grupie. Prawnicy nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

Afera z Amber Gold sprawia, że politycy coraz częściej mówią o zmianie przepisów tak, by państwo miało większą kontrole nad instytucjami, które bankami formalnie nie są, choć różnice są niewielkie. Czy dla PO będzie to okazja do uregulowania sprawy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, o co od dawna zabiega? PiS będzie starał się do tego nie dopuścić.

Wielkie musi być zdziwienie na twarzach chirurgów, gdy z operowanych ciał swoich pacjentów wyciągają różne przedmioty. Bardzo różne przedmioty. Świat właśnie obiegły zdjęcia plastikowego widelca wyciągniętego po 10 latach z brzucha pewnego Brytyjczyka. I to wcale nie najbardziej oryginalne, ani też nie największe trofeum chirurga.

Historia kryminalna z Chin, która śmiało mogłaby posłużyć za scenariusz hollywoodzkiego filmu. Żona zdegradowanego wysokiego rangą, ale też wielce kontrowersyjnego dygnitarza partyjnego, skazana na karę śmierci w zawieszeniu za zabójstwo brytyjskiego biznesmena. Brzmi jak treść kryminału, ale sceneria ogłoszenia wyroku przypomina już bardziej groteskę.

Metro nie dość, że powstaje za późno, to na dodatek może kosztować warszawskich kierowców nerwy do kwadratu. Niewykluczone, że przez niedawną katastrofę budowlaną przy powstającej drugiej linii metra, trzeba będzie rozebrać tunel na Wisłostradzie. Mamy jeszcze wakacje, a i tak poranny komunikacyjny szczyt w Warszawie to szczyt wytrzymałości.

"Śledzie" znów przeszły na piechotę przez Zatokę Pucką. Marszowi śmiałków z półwyspu Helskiego do Rewy w tym roku towarzyszył reporter "Polski i Świata", który również pokonał wiele kilometrów maszerując przez morze.

Jest sezon na rowery i sezon na rowerowych złodziei. Walczyć z nimi bardzo trudno - bo rower to najczęściej niewielka strata a jego kradzież - wedle prokuratury - ma niską szkodliwość społeczną. A jeśli ktoś bardzo lubi swój rower? Jest do niego mocno przywiązany? Może - tak jak pewien młody Amerykanin - zawalczyć na własną rękę. Choć w Polsce tak łatwo ta walka może nie pójść.

Droga długa, szeroka, prosta, a więc i bezpieczna, a tu ograniczenie prędkości do 70 a nawet i 50 kilometrów na godzinę. Ilu kierowców w Polsce, tyle byłoby chyba wskazań takich absurdów na naszych drogach. Tym bardziej, że wraz z ograniczeniem prędkości, najczęściej pojawiają się w tym miejscu także policjanci z radarem. Złość kierowców spora, stąd nasze pytanie - kto i na jakiej podstawie - decyduje gdzie i jaki znak postawić.

Miało być łagodnie i niby jest, bo prokuratura żądała dla Pussy Riot trzech lat więzienia. Skończyło się jednak na dwóch, co i tak wywołało protesty i w Rosji i w wielu krajach na świecie. Trzy dziewczyny, które w lutym w moskiewskiej cerkwi zaśpiewały piosenkę "Bogurodzico, przegoń Putina" zostały skazane za chuligaństwo motywowane politycznie. Świat zachodni ma tu zupełnie inną definicję. Mówi o wolności słowa, którego młode artystki-skandalistki zostały pozbawione i za co teraz płacą cenę niewspółmierną do przewinienia.

To pierwsza wizyta prawosławnego hierarchy w Polsce, stąd pytania i o treść apelu i o jego skutki, ale też o symbole. Różnic w doktrynie obu wyznań jest niewiele, za to w obrządku, hierarchii kościoła a nawet w strojach duchownych mnóstwo. Czas poznać to, co dla wielu wciąż nieznane.

Ma na koncie nowe zarzuty, dokładnie sześć. Z kolei ABW zgarnęła jego złoto - dokładnie 57 kilogramów. Agenci weszli do siedziby spółki i kilku mieszkań, należących do Marcina P. Sam prezes upadłej spółki pół dnia spędził w prokuraturze. Został przesłuchany, usłyszał zarzuty i wrócił do domu. Ma dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

W piątek rosyjski sąd zdecyduje, czy trzy członkinie Pussy Riot dopuściły się chuligaństwa i czy trafią za to do więzienia. Prokurator żąda dla dziewczyn trzech lat więzienia. Obrona chce ich uniewinnienia. Posiedzenie sądu, na którym spodziewany jest wyrok, rozpocznie się o godzinie 13.

Czy to skwar, czy duchota, bez względu na pogodę i czystość mielizny - miłośnicy bałtyckiego przysmaku szykują się do weekendowego Marszu Śledzia po zatoce Puckiej. By zasmakować śledzia, muszą najpierw pokonać mieliznę.

Koszmar palacza? Kupić paczkę papierosów i dopiero daleko od sklepu zorientować się, że nie o ten rodzaj chodziło. Koszmar ziści się wkrótce dla wielu Australijczyków, przyzwyczajonych do logotypów znanych tytoniowych marek. Od przyszłego roku wszystkie paczki papierosów będą identyczne, marki trzeba będzie sobie poszukać, bo zamiast wyeksponowania znaku towarowego będą zobrazowane najstraszniejsze skutki nałogu.

Tygodnie, a może miesiące - nikt na dobrą sprawę nie wie na pewno, ile potrwa drogowy koszmar w stolicy. Bez tunelu Wisłostrady i bez Marszałkowskiej na jej kluczowym odcinku tylko głęboką nocą da się przemknąć z północy na południe bez zmarnowanej bezpowrotnie godziny. Co aż tak groźnego się stało, że stolicę z końcem wakacji czeka wielki znak "stop"?

Prezydent mówi, że powinniśmy mieć własną tarczę przeciwrakietową, więc reporter "Polski i Świata", tuż po Święcie Wojska Polskiego, decyduje się sprawdzić, jak wyglądają polskie radary. Umożliwiła mu to przepustka do wojskowej części polskiej fabryki Radwar.