Polska i Świat

Polska i Świat

Zagubieni obrońcy

Sytuacja straszna i śmieszna, a na pewno niecodzienna. Sześć wojskowych śmigłowców, nie polskich ale amerykańskich, ląduje w szczerym polu pod Grudziądzem. Ląduje, bo podobno we mgle się zgubiły. Trudno w to uwierzyć, bo przecież oni w razie czego mieliby nas bronić, a nie pytać o drogę.

Policjantki specjalnej troski?

Rzeczniczka Praw Obywatelskich staje w obronie policjantek i domaga się lżejszych testów sprawnościowych podczas rekrutacji. Kobieta na egzaminie nie ma szans z mężczyzną, a to dyskryminacja. Policjantki tą troską są zdziwione, bo dopiero teraz mogą być gorzej traktowane.

Wyrzucenie z kościoła za naukę etyki?

Minister edukacji podpisała rozporządzenie. Do szkół wchodzi etyka, nawet gdyby chciał na nią uczęszczać jeden uczeń. Problem w tym, że rezygnacja z religii i wybór etyki może oznaczać apostazję, czyli wyjście z Kościoła. Takie stanowisko wydała kaliska kuria. Później zdanie zmieniła, ale strach u niektórych pozostał.

Atomowe pomruki u boku Polski

Rosyjski prezydent zapowiada rozwój broni ofensywnej, odpala z okrętu podwodnego strategiczny pocisk nuklearny i mówi, że to wszystko wina NATO. Rosja dopuszcza użycie broni jądrowej nawet w konwencjonalnym konflikcie. Trzeba więc zapytać, czy atomowe uderzenie grozi również nam, w razie starcia NATO-Rosja?

Manewry za plecami nowej premier

Ewa Kopacz przerywa polityczne milczenie i zapewnia, że nikogo naśladować nie będzie. Marszałek Sejmu szykuje się do roli premiera, ale nie zdradza, z kim utworzy nowy rząd. Jedyne co ujawnia to najbliższy polityczny kalendarz, napięty tak, jak i sytuacja w samej Platformie Obywatelskiej. Są różne frakcje i gra interesów. Kto jest z Ewą Kopacz, a kto przeciwko niej?

Pierwszy akord gazowej wojny?

Czy to początek gazowej wojny? - Rosja przykręciła kurek z gazem - alarmuje polski monopolista gazowy. Dostaw ma być mniej także dla Ukrainy. Gazprom wszystkiemu zaprzecza. My pytamy, czy jest się czego bać?

Asfalt z kosmosu

Kosmiczna technologia na polskich drogach. Brzmi to niewiarygodnie, ale  to u nas testowany jest asfalt, który ma być odporny na dziury przez pół wieku. Eksperymentalną nawierzchnię - po raz pierwszy w Europie - położono na budowanej drodze ekspresowej S8 koło Warszawy. Testy trwają.

Walka z pijanymi kierowcami będzie ostrzejsza

Jedną z niezrealizowanych obietnic Donalda Tuska jest skuteczniejsza walka z pijanymi kierowcami. Ostatni przypadek z Wejherowa, gdzie pijany recydywista za kółkiem zabił ciężarną kobietę potwierdza, że państwo bywa zaskakująco łagodne wobec tych, którzy wiozą śmierć. Łagodni bywamy też i my, bo przyzwolenie na alkohol dla kierowców jest powszechne.

Szkockie referendum o niepodległość

18 września Szkoci zdecydują, czy chcą odłączenia od reszty Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jeśli wierzyć ostatnim sondażom, sprawa znów jest na ostrzu noża. Londyn raz straszy, raz prosi, ale sam też się boi, na przykład o jedyną brytyjską bazę atomowych okrętów podwodnych, zlokalizowaną właśnie w Szkocji. Skąd po trzystu latach w jednym królestwie wziął się pomysł szkockiego rozwodu i czym się może skończyć?

Kopacz dzieli teki

Kto w rządzie Ewy Kopacz? Zmiana premiera oznacza zgodnie z konstytucją powołanie nowej rady ministrów, a w składzie rządu mają zajść zmiany. Wbrew wcześniejszym sugestiom, dzielenia czy łączenia resortów nie będzie, a ministrowie z PSL mają zachować swoje stanowiska. Nowa pani premier ma skupić się na podziale tek w samej Platformie.

Siedem lat Tuska

Podsumowanie pewnej politycznej epoki i politycznego rekordu. Donald Tusk ustępuje po siedmiu latach rządzenia. Były trudne i kontrowersyjne decyzje, lepsze i gorsze czasy i wiele nieoficjalnych momentów.

W czwartek wyrok ws. Pistoriusa

W czwartek w Pretorii wyrok w procesie słynnego niepełnosprawnego biegacza Oskara Pistoriusa. Sportowiec zastrzelił swoją narzeczoną, modelkę Reevę Steenkamp. Jak twierdzi, przez pomyłkę. Opowiada jednak za morderstwo z premedytacją, a w czasie procesu wyszły na jaw nieznane dotąd fakty z jego życia: skłonność do przemocy i problemy psychiczne. Na obronę Pistorius wydał fortunę - musiał sprzedać dom, w którym doszło do zbrodni. Dzięki temu mogły tam wejść telewizyjne kamery.  

Rakieta z Zębu w F-16

Nasz najlepszy skoczek - w najlepszej maszynie. Kamil Stoch spotyka się z mistrzami lotnictwa w bazie w Krzesinach i wsiada do F-16. To nagroda za jego osiągnięcia i kask w biało-czerwoną szachownicę. Jest też promocja - i dla niego i dla wojska i ponoć niezapomniane wrażenia.

Kuba Rozpruwacz Polakiem?

Jedna z największych zagadek kryminalnych Londynu - bliższa wyjaśnienia. Słynnym Kubą Rozpruwaczem, seryjnym mordercą prostytutek z końca XIX wieku miał być imigrant z Polski. Tajemnicę rozwikłał jednak nie Sherlock Holmes a współczesne dochodzenie, w którym badano między innymi ślady DNA.

Czterolatek umarł na sepsę. W przedszkolu panika

Śmierć dziecka w wyniku sepsy i panika rodziców w warszawskim Ursusie. Czterolatek przegrywa walkę z nagłym zakażeniem - meningokokami, a dyrektor przedszkola w trosce o inne dzieci, dzwoni do pozostałych rodziców i prosi, by jak najszybciej skontaktowali się z lekarzem - bo główną rolę gra tu czas.

Naga prawda o prezydencie

Książka, która wstrząsnęła Pałacem Elizejskim. Porzucona pierwsza dama Francji w swoich wspomnieniach, liczących trzysta stron, obnaża swojego byłego partnera F. Hollanda. Wiedzę ma całkiem sporą, bo u jego boku spędziła osiem lat, ma też spory żal, bo z obecnym prezydentem Francji rozstała sie, kiedy dowiedziała się z mediów o jego romansie z aktorką.

Szpica na Wschód

Będzie wyższa gotowość, będzie ciągła obecność w Polsce i nad Bałtykiem, i będzie szpica. Na razie skierowana na Wschód, ale może obrócić się też ku Bliskiemu Wschodowi, bo NATO podwyższa alert nie tylko przeciw Putinowi, ale i Państwu Islamskiemu. Kilkutysięczne siły natychmiastowego reagowania, których dowództwo może znaleźć się w Polsce, mają dać odpór ewentualnej agresji Rosji, ale mogą też być użyte przeciw okrutnym dżihadystom.

Kosmiczne łaziki

Kosmiczne łaziki opanowały Świętokrzyskie. Jest prawie, jak na Marsie - z mała różnicą czerwoną planetę pod Kielcami i niezwykłe pojazdy mogą zobaczyć wszyscy. A tych jest sporo, bo w zawodach bierze udział 17 drużyn z całego świata, w tym 9 aż z Polski. Zawodnicy muszą zaprezentować najlepszy łazik marsjański, który być może poleci w kosmos.

Samochody w ogniu

W Gdańsku 19 aut, jak pochodnie - wszystkie zostały oblane łatwopalną substancją. Większość jest doszczętnie spalonych. Strażacy nie nadążali odbierać telefonów, a właściciele samochodów nie mogli uwierzyć, że rano zamiast aut zobaczyli zgliszcza. Podejrzanego o podpalenia już zatrzymała policja. 33 latek przyznał się do winy. Pytanie, czy ktoś mu pomagał?

Antypirackie szkolenie

Polscy marynarze coraz częściej pływają po zagrożonych piractwem szlakach. Jak się zachować, gdy opanują statek, i jak pomóc w akcji odbijania, radzili byli żołnierze jednostek specjalnych. A wszystko obserwował reporter "Polski i Świata" Marek Osiecimski.