Polska i Świat

Polska i Świat

W Sulejowie znika półtoraroczny chłopiec. Odnajduje się kilkanaście kilometrów dalej, w oknie życia, w Piotrkowie Trybunalskim. Policja błyskawicznie łączy zawiadomienie o porwaniu dziecka z informacją od zakonnic o nietypowym podrzutku i zatrzymuje 21-letniego porywacza. Ten przyznaje się do uprowadzenia i utrzymuje, że zrobił to... dla dobra chłopca.

To pierwsza taka szansa od 30 lat. Trzy dekady bowiem musiały minąć, aby Amerykanie zaczęli myśleć o zmianie prawa imigracyjnego. Nielegalnym imigrantom z pomocą przyszedł kryzys, bo choć o zmianę ich losu walczy Kongres razem z prezydentem, to nikt nie ukrywa, że troska dotyczy mniej obywateli drugiej kategorii, a bardziej gospodarki.

Strzelono do niej z bliskiej odległości. Kula, która miała zabić czternastolatkę za jej niepoprawne poglądy, poważnie ją raniła. Wracamy do historii Malali, którą talibowie chcieli ukarać za to, że pisała bloga o tym, że w jej regionie odmawia się dziewczętom prawa do edukacji.

Na jakiej podstawie minister sprawiedliwości uznał, że każdy z dyskutowanych projektów ustawy o związkach partnerskich jest niekonstytucyjny? Pytanie zadane trochę poniewczasie, bo wystąpienie Jarosława Gowina mogło wpłynąć na decyzję posłów, którzy odrzucili wszystkie projekty, ale i tak jest warte odpowiedzi. Z tą spieszy wiceminister, który dzień wcześniej zasugerował, że przy tworzeniu Konstytucji jej Artykuł 18. celowo został tak napisany, aby uniemożliwić w przyszłości dyskusję o innych formach rodziny.

Stworzyć ludzki mózg, a w zasadzie jego elektroniczny model, to zadanie dla naukowców z całej Europy. W wielkim badawczym projekcie biorą udział także Polacy. Cel jest ambitny, czasochłonny i kosztowny. Pieniądze się znalazły - dała je Komisja Europejska. Tylko, czy znajdzie się komputer, który to wszystko udźwignie?

Wesołe jest życie staruszki. Pani Wirginia ma 74 lata i czuje się młoda. Co więcej sprawia, że jej rówieśnicy także. Jest DJ-ką. I jest przykładem, że życie zawodowe seniora nie kończy się nawet po 70-ce.

Jest odwilż, więc jest i problem. Zalegający śnieg był tak ciężki, że runęła część dachu na stadionie Wisły Kraków. Nikomu na szczęście nic się nie stało. Ale na wysokościach dzieje się - temperatura spada, waga śniegu rośnie. Czas na wielkie odśnieżanie. Jest konieczne, bo w przeciwnym wypadku może być bardzo niebezpiecznie.

Polski Sejm wyraźnie nie przygotowany na debatę o związkach partnerskich. Choć ciąg dalszy w tej sprawie ma jeszcze przy Wiejskiej nastąpić. Kolejny projekt składa właśnie SLD. A wszystko to w kontekście dyskusji europejskiej. I rozwiązań, które w wielu krajach już od dawna funkcjonują.

PiS oficjalnie nie komentuje, ale Ruch Palikota występuje na drogę prawną po wypowiedziach profesor Krystyny Pawłowicz na temat Anny Grodzkiej. Posłanka do posłanki skłonna jest raczej mówić per pan - co staje się oklaskiwaną anegdotą na spotkaniach klubu "Gazety Polskiej". Poza klubem śmieją się już nie wszyscy, a najmniej Anna Grodzka, która być może będzie wicemarszałkiem Sejmu

Legalizacja heteroseksualnego konkubinatu jest niedopuszczalna - tak mówi Sąd Najwyższy powołując się na Artykuł 18 Konstytucji. To komentarz do odrzuconych przez Sejm projektów ustaw o związkach partnerskich. Nie wydaje się potrzebne, by zmieniać prawo w tym kierunku - czytamy w uzasadnieniu. Zastanawia jednak określenie: "nie wydaje się" - bo brzmi mało precyzyjne.

Żołnierz USA przyczepił sobie kamerę na hełmie i bez zgody przełożonych wrzucił filmik do internetu. Teraz się ujawnia i opowiada dlaczego, na filmie są zdjęcia z ostrzału, w którym sam zostaje ranny.

Silvio Berlusconi znowu szokuje, ale tym razem nie życiem prywatnym a odwołaniami do niechlubnych kart włoskiej historii. Jego wypowiedź o dylematach faszystowskiego przywódcy Benito Mussoliniego powszechnie odebrano jako pochwalę il Duce. Wśród Włochów pogląd o "mniejszej winie" najbliższego europejskiego sojusznika Hitlera jest rozpowszechniony choć to On - przed dyktatorem Trzeciej Rzeszy - stworzył na przykład obozy koncentracyjne.

Uwaga na odwilż - szczególnie w górach. Nawet niewielka ilość śniegu przy gwałtownym ociepleniu znacznie zwiększa ryzyko zejścia lawiny. Mamy okres ferii zimowych, w górach tłoczno, więc do akcji wkroczyli ratownicy GOPRu i pracownicy parków narodowych.

Po co oficjalnie podnosić podatki. Jest kolejny po fotoradarach sposób na skubanie kierowców i łatanie tym razem miejskich budżetów. Na wiosnę w wielu miastach mają zdrożeć opłaty za parkowanie. Poza tym strefy płatnego postoju mają się rozszerzyć. Czyli jak nie kijem go to pałką a raczej parkometrem. A tych setki już czekają.

Już nie tylko akumulatory. Pod lupą ekspertów jest teraz cały układ elektryczny samolotów. Nadal nie wiadomo co było główną przyczyną usterek najnowocześniejszych samolotów pasażerskich świata: Boeing 787 Dreamliner. To nienajlepsza wiadomość dla kilku linii lotniczych, w tym LOT-u, bo może wydłużyć się okres uziemienia tego typu maszyn. A już w marcu Dreamlinery miały zastąpić wysłużone 767.

Ruchy w Ruchu Palikota. Wanda Nowicka, która po przyjęciu powszechnie krytykowanej premii - utraciła poparcie jako wicemarszałek Sejmu - ma zostać kandydatką Ruchu Palikota do europarlamentu. Tak więc, nie pomogło jej przekazanie premii na cele charytatywne. Jak wynika z naszych ustaleń Nowicką na stanowisku wicemarszałka na 99 proc. ma zastąpić pierwszy polski polityk, który przeszedł operację zmiany płci, czyli Anna Grodzka.

Jest ryzyko, ale jest też szansa na dobre kino. Fani Gwiezdnych Wojen po pierwszym szoku już się otrząsnęli i czekają, co z ich ukochaną sagą zrobi wytwórnia Walta Disneya. To ona kupiła prawa do kolejnych epizodów "Star Wars" i już wzięła się do roboty.

Florance Cassez w domu, czyli we Francji. Najważniejsze, że z dala od Meksyku, bo tam jest porywaczką, morderczynią, członkinią gangu Zodiak. Skazana na 60 lat więzienia, mimo że - jak sama powtarza - jest niewinna. Wstawił się za nią były prezydent Nicolas Sarkozy, co tylko jej zaszkodziło. Pomogły błędy w śledztwie, bo na tej podstawie wypuszczono Francuzkę na wolność.

Korea Północna już nie udaje, że próby z rakietą balistyczną mają pokojowy charakter. Pewnie dlatego, że świat i tak szykuje dla niej kolejne sankcje. Ale jak to zamieszanie wytłumaczyć obywatelom? Pokazać, że ten świat jest zły. Bo na pewno nie Korea.

Najpierw był Madryt. Tam zginęło blisko 200 osób. Kilka lat później - Londyn, ofiar cztery razy mniej, ale ból i szok tak samo wielki. Metro to łatwy cel dla terrorystów. Zawsze pełne ludzi i łatwo dostępne. Zagrożenia nie da się wyeliminować, można jedynie złagodzić skutki ataku. Na przykład poprzez specjalne wagoniki. Europa - nie dość że nad takimi pracuje, to ma już gotowe wnioski i projekty.