Polska i Świat

Polska i Świat

Unia Europejska nastawiła uszu i dotarło do niej, że co piąty młody człowiek ma kłopoty ze słuchem. Głównie przez to, że za głośno słucha muzyki. Oczywiście "za głośno" to pojęcie względne, lekarze mówią jednak jasno: nasz słuch cierpi, gdy jest głośniej niż 85 decybeli. I na tym własnie poziomie Unia chce wprowadzić obowiązkowe ostrzeżenia w urządzeniach grających. Czy mimo to pogłośnimy, to już nasza sprawa, nasze ryzyko i nasze zdrowie.

Policja wyczekała aż porywacz będzie trochę zmęczony, a trochę znudzony akcją. W końcu obława na niego trwała blisko tydzień. Gdy zerwano negocjacje i nadarzył się odpowiedni moment, policjanci oślepili go, zaatakowali i zabili. Koszmar w małym miasteczku w Alabamie się skończył, zwłaszcza że zakładnik porywacza: 5-letni chłopiec jest cały i zdrowy. Co więcej zachowuje się tak, jakby nic się nie stało.

Batalia o Nowicką nabiera kolorów. Matematyka mówi, że w piątek Sejm jej nie odwoła. Może oczywiście sama zrezygnować z funkcji, ale jak na razie nie zamierza. Zdaniem wielu słusznie, bo na odwołanie nie zasługuje. Paradoksalnie, im bardziej Janusz Palikot stara się ją odwołać, tym więcej peanów na jej cześć słychać. Z różnych stron i środowisk.

Starość najczęściej jest szara, smutna i trudna. Zwłaszcza w Polsce, gdzie opieka nad ludźmi starszymi kuleje. Alarmowy dzwonek już uruchomił Jerzy Owsiak i jego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, który pierwszy raz od 20 lat zbierała pieniądze na sprzęt dla oddziałów geriatrycznych. Potrzeby są ogromne, ale zmienić się musi także nasza mentalność. Bo starzeć się będziemy wszyscy. Oby tak pięknie jak pan Józef, który skończył już 106 lat.

Talent i pracowitość zsumowane najczęściej dają sukces. Młodemu Anglikowi dały. Ma mnóstwo zleceń i jeszcze więcej pieniędzy. Ale ten człowiek ma coś, czego inni nie mają. Potrafi tak wiernie narysować czyjś portret z pamięci, że na pierwszy rzut oka ciężko rozstrzygnąć czy to rysunek, czy to fotografia. Jak on to robi?

Śniegi stopniały i ukazała się Polska dziurawa. Nieważne, czy droga nowa czy stara, szybka czy wolna, międzynarodowa czy lokalna (choć oczywiście te drugie mają się zdecydowanie gorzej). Mróz nie wybierał i zniszczył wiele naszych dróg. Do akcji wkraczają więc drogowcy i na bieżąco na razie łatają. Na poważną i kosztowniejszą naprawę czas przyjdzie później. Najpewniej wiosną.

Zrobimy wszystko, by zdobyć władzę - zapowiada Jarosław Kaczyński. Podobno pisze merytoryczne przemówienie o minionych dwóch latach rządu Donalda Tuska. Podobno nie ma w nim być osobistych wycieczek ani pretensji o Smoleńsk. Podobno jest już gotowy techniczny rząd PiS, który mógłby ekipę PO-PSL zastąpić. I jeszcze jedno "podobno" - podobno wszystko to ma się wydarzyć, gdy PiS złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności. I gdy kandydat na premiera profesor Piotr Gliński przemówi.

Od politycznego planktonu niemal wprost do rządowej koalicji. Politycy PJN, niegdyś budzący wielkie nadzieje zwolenników umiarkowanej prawicy, ogłosili programowy sojusz z PSL-em. Tym samym wracają do wielkiej polityki, co docenia sam premier, mówiąc, że szkoda, by się marnowali na jej marginesie. Tylko jak zielona koniczyna ma się do startującego orła?

Czarnoskóry poseł z Łodzi John Abraham Godson jest filarem konserwatywnej frakcji w klubie PO i można by powiedzieć, że na prawo od niego tylko ściana. A swego czasu to on był symbolem liberalnego postępu, jaki miał się dokonać w polskiej polityce - podobnie, jak drugi pochodzący z Afryki parlamentarzysta, również poseł Platformy, Killion Munyama. Tyle że obu panów - oprócz przynależności partyjnej - łączy już tylko kolor skóry, bo poglądy mają skrajnie różne.

Kiedyś to niechlubne miano nosił Nowy Jork. Teraz amerykańską stolicą zbrodni staje się Chicago. W ostatnim czasie nie ma dnia, by nie informowano o strzelaninach w których - co gorsza - giną nastolatkowie. Mało, że to stamtąd pochodzi Barack Obama, to jeszcze w jednej z ostatnich strzelanin zginęła dziewczynka, która kilka dni temu brała udział w inauguracji jego drugiej kadencji. Czy to jeszcze bardziej zmotywuje prezydenta do walki o rozbrojenie rodaków?

Stateczny niemiecki polityk spotyka zgrabną dziennikarkę, i z jego ust padają słowa, które wzburzyły Republikę Federalną. Słowa, które zdaje się, miały być komplementem dla jej kobiecych kształtów, ale chyba się nie udało, bo teraz w Niemczech rozgorzała debata o tym, czy w ogóle politykom wypada rozmawiać o kobietach.

Przez prawie 7 minut wiedzieli, że zginą. Wiedzieli, że ani sami nic nie mogą zrobić, ani liczyć na jakąkolwiek pomoc z ziemi. Prawdopodobnie nie byli świadomi, kiedy ich kapsuła zaczęła się rozpadać, bo wcześniej zabiło ich jej rozhermetyzowanie. Ale tak naprawdę o ostatnich minutach lotu wahadłowca Columbia nadal wiadomo bardzo niewiele. Mimo, że od katastrofy która pochłonęła życie 7 astronautów minęło już 10 lat.

Jest nas coraz mniej. W zeszłym roku na każde 100 tysięcy mieszkańców przybył zaledwie jeden. To kolejny niechlubny rekord, który pobiliśmy. I jeśli szybko się to nie zmieni, to z każdym rokiem będzie gorzej. Już za dwa lata - według prognoz demograficznych - liczba ludności Polski zacznie spadać, a w 2035 zaczniemy to boleśnie odczuwać. Jak się przygotować, by bolało mniej?

Atak na ośrodek badawczy pod Damaszkiem i atak na konwój ze sprzętem wojskowym. Syria jest celem izraelskiego lotnictwa na taką skalę po raz pierwszy od ponad pięciu lat. Reakcja była nieomal natychmiastowa i jednoznacznie zła ze strony Iranu i Rosji. Niepokój budzi zgromadzony na terenie Syrii arsenał broni i to, w czyje ręce może trafić.

Jak bardzo bywa niebezpieczną misją walka o prawa kobiet w rzeczywistości opanowanej przez talibów, pokazuje przykład Malali z Pakistanu - dziewczyny, której w odwecie za jej działalność strzelono prosto w twarz. Przykład kolejny tylko z pozoru znajduje się w kategorii lekko, łatwo i przyjemnie, bo udział młodej dziewczyny w afgańskiej edycji telewizyjnego Idola to też trudne wyzwanie.

Kim jest dla pana Anna Sobecka? - pyta sąd. Tadeusz R. odpowiada: Osobą bliską, mieszkamy razem... w Toruniu. Tak tłumaczył przed sądem dyrektor Radia Maryja, ojciec R. - bo tak sobie zażyczył, by nie wymieniać jego nazwiska, nie pokazywać twarzy. Dlaczego jest przesłuchiwany w charakterze świadka? Dlaczego jest pytany o posłankę Prawa i Sprawiedliwości?

Anna Grodzka już oficjalnie kandydatką Ruchu Palikota na wicemarszałka Sejmu i już oficjalnie budzi kontrowersje. Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanie przeciw, a Solidarna Polska wyraźnie chce skorzystać na możliwej burzy przy głosowaniu i zgłasza swojego kandydata, byłego marszałka Sejmu Ludwika Dorna. Platforma chce szanować wskazania Ruchu Palikota, ale sama nie wie, czego chcą posłowie związani z Jarosławem Gowinem. Czy wybór nowego wicemarszałka będzie testem sejmowej otwartości i tolerancji?

Bohater czy zdrajca? Na pewno jedna z najciekawszych postaci powojennej Polski, płk Ryszard Kukliński, na wielkim ekranie. Właśnie powstaje o nim film. To on uprzedził Amerykanów o planach wprowadzenia stanu wojennego. Z jego biografią zmierzy się m.in. Marcin Dorociński.

Smoleńsk 2010 to temat dyskusyjny. Dyskutowany właściwie od momentu samej katastrofy. I im więcej czasu od tamtych wydarzeń mija, tym bardziej widać, jak trudna jest ta debata. Kto z kim chce rozmawiać i kto z kim do rozmowy na pewno nie usiądzie. Lista gości po obu stronach tego dyskursu staje się coraz bardziej zamknięta. Zamiast wymiany argumentów jest utwierdzanie się w swoich tezach.

Pod niebem Krakowa, czyli z wiatrem nie przemija, ale pozostaje. Stolica Małopolski jest jednym z najbardziej zadymionych miast w kraju. Smog bywa dotkliwy szczególnie zimą, kiedy normy zawartości pyłów w powietrzu przekraczane są nawet o kilkaset procent. Dlatego władze miasta chcą zakazać ogrzewania mieszkań piecami opalanymi węglem. Tych może być nawet 60 tysięcy, a setek tysięcy złotych potrzeba na ich likwidację.